Aslan Yavrusu aslan olur

Türkiye Gazetesi yazarı Rahim Er’in, şehit kaymakam Muhammed Fatih Safitörk için yazdığı yazı paylaşım rekorları kırıyor. İşte o yazı:

Büyütmek için resme tıklayın

Muhammed Fatih Safitürk, 1981de Sakaryada dünyaya geldi. 2004 yılında Marmara Üniversitesi Mülkiye bölümünden mezun oldu. Çeşitli memurluklar ve kaymakam muavinliğinden sonra 2011de kaymakamlığa başladı. Değişik bir kaç kazada kaymakamlık yaptı.

2016 senesinde Mardin Derikte kaymakamken boşalan Derik Belediye Başkanlığına da kayyım olarak tayin edildi. Belediye reisi olunca, belediyenin imkânlarını ilçenin ihtiyaçlarına tahsis etmeye başladı. Halkı dinleyerek Ankarayla paylaşıp dertlere derman olmaya çalıştı.

Yöre ahalisi Kürtçü teröristlerden çok çekmişti. Bu yüzden mağdur olmuşlardı. Onların mağduriyetlerine son vermek, bölgesini terörden temizlemek için uğraşıyordu. O, bu maksatla Ankarada hükûmetle Derik için temaslarda bulunurken terör örgütünden hainler, belediyede çalışan bazı hainlerle işbirliğine giderek makam odasında masanın altına bomba yerleştirdiler.

Adı, ikinci adı, soyadı gibi kendisi de güzel bu insan, 10 Kasım günü makamına oturur oturmaz bomba infilak etti. Hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı.

Arkada gencecik hanımı ve iki küçük çocuğu kalmıştı.

Hadisenin bu tarafı bilinmekte. Cenaze namazı ve defin tarafı da bilinmekte. Ama, buna rağmen bize göre gündemdeki asıl büyük keyfiyet, aşağıda ele aldığımız meseledir. Onu konuşmak konuşmamız lâzım:

Asım Safitürk

Şehid kaymakam Muhammed Fatih Safitürkün babası. Sünnet üzere sakallı, başı bereli, abdestsiz gezmeyen, dili dualı, ağzı Kuranlı bir mübarek insan. O insan, oğlunun suikaste uğradığını tvden mi öğrendi, şehidliğini memurlar mı haber verdi, başka türlü mü duydu, o sırada câmide miydi, rahlesinin başında Kurân-ı kerîm mi tilavet ediyordu bilmiyoruz

Bilmemiz şart da değil.

Hepsi mümkün.

Bilmemiz, hafızamızdan silmememiz gereken bir gerçek var ki o da 35 yaşında aslan gibi evlâdını kaybeden bu babanın ilk ândan itibaren meydana heybetle dikilip tek damla gözyaşı dökmeden, metanetle, kahramanca bir eda ile vatan, uğruna şehid olan varsa vatandır!diyebilmesidir.

Cenaze namazına en az 5 bin mü?min iştirak ederek bu babaya O, senin oğlun, bizim de kardeşimizdediler. Lisanı hâl ile o hepimizin şehididediler. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve devlet umurundan çok kimse de oradaydı.

Cenaze namazını kıldıracak imam efendiler hazırdı.

Fakat o ulu çınar duruşlu baba, rica ile imamın sarığını aldı ve imamete geçti, gerekli hatırlatmaları yaptı ve '' Allah için namaza, Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem Efendimiz için salevata, meyyid için duaya, uyun hazır olan imama, er kişi niyyetine!.. Allahü ekber!'' diyerek kalbinden yükselen bir sesle evladının cenaze namazına durdu. Önünde, musalla taşında evlâdı, ardında sel olmuş bir cemaat vardı.
O ân sanki sessizliğin sesi işitilir.

Dualar, meleklerin kalem sesi gibi kulaklara gelir.

O üç-beş dakika zaman sanki durur..

İnsan, sanki iki dünya arasında yer alır.

Asım Safitürk, 35 sene evvel Muhammed Fatih doğduğunda sağ kulağına ezan, sol kılağına kamet okumuş ve bebeciğine ismini fısıldamıştı. Bunları yaparken belki 3-5 kişilerdi. Şimdi ise 35 sene evvel bebeciğini kavrayan eller, tekbir için kulaklarına gidip Allahın huzurunda teslimiyetle bağlanıyordu. Cemaat 5 bin, kim bilir melekler ne kadardı?

Kahraman baba, okuma ve tekbirlerden sonra selâm verdi.

Aynı ulu çınar hâldeydi.

Aynı vakar üzereydi.

Tevekkül ve teslimiyette kemâl noktasındaydı. Tabutun başına geçip mevta için helallik alırken cemaate sordu O nu nasıl bilirsiniz?80 milyon şahadet ettik ki iyi biliriz, iyi biliriz, iyi biliriz!

Sonra Cumhurbaşkanı ve Başbakan tabutu omuzladılar. Cumhurbaşkanı namazdan evvel şehidin evinde abdest almıştı. Definden sonra o abdestle mübarek şehidin kabri başındaydı. Minskten ayağının tozuyla gelmiş, misk kokulu toprakta Kuran-ı kerîm tilavet ediyordu

İşte şerefli hayat budur.
Şerefli baba budur.
Şerefli ebeveyn, şerefli eş budur.
Hayrlı evlât budur.
Hüsni hatîme/güzel son budur.
Ömrü de ölümü de güzelleştiren yaşanan süre değil, niçin yaşadığı ve nasıl öldüğüdür. Asım Safitürk baba, bir kere daha vatanı tarif etti. Ve bir şey daha dedi:

-Vergisini vermeyen, elektrik borcunu ödemeyen, askerlik yapmayanlar, benim canpâremi vazifesi başındayken şehîd ettiler. Onları Allaha havale ediyorum.

Hakkı, yanan bir baba yüreği tarafından 'el Adl'olan Allaha havale edilen Muhammed Fatih, ezânlar susmasın, bayrak inmesin, vatan bölünmesin millet zelil olmasın diye can verdi

Bu evlâdları yetiştiren sâfî Türk, sâhî Türk, hâlîs Müslüman Asım baba gibi babalardan Mevlâmız ebediyyen râzı olsun. Bu millet varlığını, bu vatan birliğini o babalara, o analara, büyüklerinin yolunda giden o kıymetli eşlere borçlu.

Varlığımızın teminatı bu güzel insanlar, 15 sene öncesinde neredeyse belediye otobüslerine bile bindirilmeyeceklerdi. 28 Şubatlarda yol kesenler, bugün kaçacak delik ararken, o gün kan kusup kızılcık şerbeti içenler, bugün kartallar misali vatanı müdafaa etmekteler.

15 Kasım 2016 - Medya --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.039.994 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Sedat AYDIN - Muhammed Fatih SAFİTÜRK kardeşimize Cenab-ı Hak'tan rahmet, kederli ailesine ve tüm Sakaryalı dostlarımıza sabırlar diliyor, acılarını paylaşıyorum.

Muhammed kardeşimizin şahadet haberini görsel basında okuyup resmini gördüğümde tanıdım. Kaymakamlık mülakat sınavlarına girmeden önce T.B.M.M.'de eski Sakarya Milletvekilimiz Doç.Dr.Hasan Ali ÇELİK Beyi ziyarete gelmişti, tanışmıştık. Onu tanımak bir şerefti benim için.

Baba Asım SAFİTÜRK'e teşekkür ediyorum. Aslan gibi yetiştirdiği evladının şahadeti karşısında hainleri bozguna uğratan o asil vakarlı duruşu ve sözleri için.

Dualarım ve saygılarımla.

Sedat AYDIN

Eski Milletvekili Danışmanı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Kasım 15:11
01

şerafettin KULAÇ - Allah cc'hü aydınlatanların aydınlığını arttırsın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Kasım 15:11