KOBİ ve Girişimcilik ödülü verilecek

KOSGEB başarılı KOBİ'ler ile Girişimcilerin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla 'KOSGEB 2012 yılı KOBİ ve Girişimcilik ödüllerinin verileceğini bildirdi.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan; "KOBİ'lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet sunarak, KOBİ'lerin ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonu ile KOBİ'lere ve Girişimcilere hizmet ve desteklerini sunan KOSGEB, ilki 2012 yılında olmak üzere, her yıl geleneksel olarak düzenleyeceği "KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri" uygulamasını başlatmış bulunmaktadır." dedi.
Fikrini sermayesiyle birleştirerek yeni bir işletme kuran girişimciler ile istikrarlı bir büyüme sağlayarak, ihracat yapan, istihdam sağlayan, ekonomik değer oluşturan KOBİ'lerin başarısını bir model olarak toplumun dikkatine sunmayı amaçladıklarını kaydeden KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, "Yeni bir işyeri açarak, ailesine, topluma ve ülke ekonomisine fayda sağlayan genç ve kadın girişimciler, inovatifbir iş fikri ile işini kuran inovatif girişimciler, kurulur kurulmaz veya kurulduktan kısa bir süre sonra yurtdışı pazarlarda faaliyette bulunmaya başlayan küresel doğan girişimciler ile başarılı, ihracatçı ve işbirliği-güçbirliği yapan tüm KOBİ'ler ödüller için başvuruda bulunabilecektir." diye konuştu.
KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödüllerinin, "Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü", "Yılın Başarılı KOBİ Ödülleri" ve "Yılın Başarılı Girişimci Ödülleri" nin verileceğini belirten Kaplan; "Başvuruda bulunacak işletmelerin KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı ve güncel KOBİ Beyannamesinin onaylı olması gerekmektedir". Kategorilere göre başvuru sahibi işletmelerde aranacak özellikler ise şu şekildedir.
a)YILIN BAŞARILI KOBİ BÜYÜK ÖDÜLÜ:

Son 3 (üç) yıl içinde istikrarlı bir büyüme sağlayarak yüksek bir pazar payına sahip olmak, ihracat oranı, verimlilik düzeyi, sağladığı istihdam ile katma değer oluşturmak, kurumsallaşmasını tamamlamış, kredibilitesi ve marka tanınırlığı yüksek olmak ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almak.
b)YILIN BAŞARILI KOBİ ÖDÜLLERİ
1)-Yılın İnovatif KOBİ Ödülü: Son 3 (üç) yıl içindeki faaliyetleri ile mevcut/yeni pazarlara başarı ile sunulan yeni bir ürün, hizmet, uygulama, yöntem veya iş modeli fikri ile başarı elde etmiş olmak.
2)-Yılın İşbirliği-Güçbirliği Yapan KOBİ Ödülü: Son 3 (üç) yıl içinde en az 5 (beş) işletmenin bir araya gelerek yaptıkları işbirliği-güçbirliği ile; üretim, istihdam, teknoloji düzeyi, ihracat ve işbirliği kültürünün gelişmesi konularında bulundukları bölgeyekatkı sağlayarak, en iyi işbirliği-güçbirliği modelini oluşturmuş olmak.

3)-Yılın İhracatçı KOBİ Ödülü: Son 3 (üç) yıl içinde cirosunun en az %50'sini ihracat gelirlerinden elde etmiş ve bunu ilgili resmi kuruluşlardan belgelemiş olmak.


c)YILIN BAŞARILI GİRİŞİMCİ ÖDÜLLERİ: Geleceğe dair büyüme stratejileri geliştirmiş, istihdam ve ciro bakımından artan bir performans sağlamış, girişimciler için rol model oluşturmuş ve işletmesini son 3 (üç) yıl içinde kuran girişimcilerden;
1)-Yılın Genç Girişimci Ödülü: İşletmesini kurduğu yıl itibariyle 35 yaşını geçmemiş genç girişimci olmak,

2)-Yılın Kadın Girişimci Ödülü: Kadın girişimci olmak,

3)-Yılın Küresel Doğan Girişimci Ödülü: Yıllık ciro değerinin %25'ten fazlası ihracat gelirlerinden oluşmak ve uluslar arası işbirliği yapmış olmak,

4)-Yılın İnovatif Girişimci Ödülü: İnovatif bir iş fikri ile işini kurmuş olmak.

BAŞVURU İÇİN SON TARİH 13 NİSAN 2012
12 Mart 2012 itibariyle başvuruda bulunabilecek olan işletmelerin KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı ve güncel KOBİ Beyannamesinin onaylı olmasının esas olduğunun belirten Kaplan ''Ödüllere ilişkin başvurulara ait dokümanlar, başvuruda aranacak şartlar, değerlendirme kriterleri ve diğer bilgiler www.kosgeb.gov.trweb sitesinden alınabilecek; başvuru formları ve ekli belgeleri ise doldurarak KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerimize 13 Nisan 2012 tarihi mesai bitimine kadar teslim edebilecektir. Ödül almaya hak kazanan işletmeler "KOSGEB Yılın Başarılı İşletmesi Logosu"nu bir yıl boyunca kullanma hakkı kazanacaktır.'' dedi.

19 Mar 2012 - 11:34 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.781.623 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?