Üstün: 'Siyaset yapmaya devam edeceğiz'

Ahmet Davutoğlu'na yakınlığı ile bilinen AK Parti eski Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, ülkenin geleceğine dair tespit ve önerileri dillendirmeye ve de siyaset yapmaya devam edeceklerini söyledi

Ak Parti eski milletvekili Ayhan Sefer Üstün,Yeni Sakarya Gazetesi Yazarı Engin Arapoğlu'na açıklamalarda bulundu.. İşte Arapoğlu'nun sözleri...
Yaklaşık 16 senelik milletvekilliğinden sonra 10 aydır kendinize daha fazla zaman ayırabileceğiniz bir dönemden geçiyorsunuz. Neler yapıyorsunuz? Siyasetin dışında mısınız yoksa daha fazla mı içine girdiniz?

Arkadaşlarım da bu soruyu bana çok soruyor. "Ne yapıyorsun, canın sıkılmıyor mu" diyorlar.Sürekli dışa dönük faaliyet yapmak insanı bazı şeylerden mahrum bırakıyordu. Örneğin yeterince okuyamıyordum. Bu 10 ayda çok fazla okuma imkanı buldum. Tekrardan şarj ettim kendimi. Ben 18 yaşından beri siyasetin içerisindeyim. Milletvekilliği siyasetin bir bölümüdür. Ancak siyaset daha geniş bir yelpazede yapılan bir şeydir. Seçilmiş olmadan da siyaset yapabilir, konuşabilir ve ülkenin geleceğini tartışabilirsiniz. Arkadaşlarla birlikte böyle bir imkân da yakaladık. Çok da verimli geçirdik bu süreyi.

ÜZERİME DÜŞENİ YAPTIM
Peki, milletvekilliği döneminiz nasıl geçti sizce? Ben bu işin hakkını verdim diyebiliyor musunuz?

Milletvekilliği iki ayaklıdır. Birinci olarak Meclis ayağı, yani Ankara ayağı vardır. Ankara ayağına baktığımızda partide bakanlık dışında tüm görevleri üstlendiğimi göreceksiniz. Her aldığım görevi de hakkını vererek yaptım. Çok uzun süre parlamento içerisinde, grup yönetiminde, Anayasa Komisyonu başkan vekilliğinde, İnsan Hakları Komisyonu başkanlığında Türkiye ve Avrupa'da ses getirecek çalışmalara imza attım. Belki de İnsan Hakları Komisyonu'nun kurulduğundan bu yana en etkin dönemi benim zamanımda yaşandı. Partide zor bir dönemde genel başkan yardımcılığını da yürüttüm. Sakarya'da da hemşerilerimiz bizi tanırlar. Bugün ben tek başıma Çark Caddesi'nde, Atatürk Bulvarı'nda veya herhangi bir ilçede gezebiliyorsam demek ki insanlarla bir gönül bağı oluşturmuşum. Kendimin ve çocuklarımın yüzünü kızartacak herhangi bir hareketim olmadı. Kendime, partime ve şehrime herhangi bir zararım dokunmadı. Zararım olmadığı gibi bu şehrin ekonomik rantını kendi şahsı için kullanmak isteyen ve şehre zarar vermek isteyenleri de engelledik. İmkanlar çerçevesinde bu şehri deprem psikolojinden çıkarmak adına büyük çaba sarf ettik. Şu anda altyapısıyla, sanayisiyle, tarımıyla şehrin önü açılmıştır. Bence burada da üzerimize düşeni yaptığımızı düşünüyorum.

SAKARYA'DA ALINAN SONUÇ BAŞARILI

Yerel seçimler geride kaldı. Sakarya özelinde ve Türkiye genelinde seçim sonuçlarını AK Parti açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK Parti'yi Sakarya'da başarılı buluyorum. Kaybedilen belediyeleri bir yol kazası olarak değerlendirebiliriz. Genel manada rahat bir seçim süreci yaşandı. Bu kolay başarının arkasında muhalefetin de strateji belirleyememesinin etkisi var tabii ki. Siyaset sonuç almak sanatıdır ve iyi bir sonuç alınmıştır. Bu vesileyle seçilen belediye başkanlarını, meclis üyelerini ve muhtarlarımızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Türkiye genelinde ise başarılı bir seçim geçirildiğini söylemek çok zor. Çok iddialı bir söylemle, "Beka meselesi var" denilerek süreç götürüldü. "Beka sorunu var" denilmesine rağmen önemli büyükşehirler kaybedildi. Bu çerçevede düşündüğümüzde başarılı bir seçim geçirilmediğini söylüyoruz. Oy oranı olarak baktığımızda da AK Parti'nin, hele hele Bahçeli'nin son açıklamalarına baktığımızda oyunun ciddi bir düşüş sergilediğini görüyoruz. Devlet Bahçeli'nin açıklamasıyla değerlendirirsek AK Parti'nin oyunun yüzde 32-34 bandına indiğini görüyoruz. Bunun ciddi bir şekilde masaya yatırılması ve değerlendirilmesi gerekiyor. Bir muhasebeye gidilmeli, istişare yapılmalı ve ortak akılla bir çözüm üretilmeli. AK Parti bunu ilk yıllarda yapardı. Günlerce seçim sonuçları değerlendirilirdi. Son zamanlarda maalesef bu tür değerlendirmeler yapılmaz oldu.

AK PARTİ TABANI MHP'LİLEŞİYOR

MHP ile kurulan Cumhur İttifakı'nı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında 15 Temmuz'dan sonra tüm partilerle yakınlaşma ortamı olmuştu ve ben bu durumu çok daha değerli bulmuştum. Bu yakınlaşma devam ettirilmeli ve asıl ittifak milletle kurulmalıydı. Milliyetçi Hareket Partisi bileşik kaplar misali her seçimde AK Parti'nin kabından azalan oyları kendi kabına dolduruyor. AK Parti'nin oyu yüzde 49,5 idi, sonra 42'ye indi, şimdi Bahçeli'nin ifadesiyle AK Parti oyu yüzde 32 civarında. MHP'nin oyu ise sürekli yükselme trendinde. Yani hesap ortada. Bu ittifakın AK Parti'ye yaramadığı görülüyor. Ama her şeyden önemlisi de MHP ile ittifak AK Parti'nin ideolojisini yok ediyor. AK Parti tabanı fikren ve zikren MHP'lileşiyor. Bundan sonra bu ittifak nasıl bitirilebilir, o da ayrı bir handikap. Bu sonuçlarla AK Parti'nin daha fazla MHP'ye bağımlı hale geldiğini görmekteyiz.

DENGE-DENETLEME MEKANİZMASI YOK

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmek bir hata mıydı ülke için?

Esasen parlamenter sistemde de, başkanlık sisteminde de başarılı olunabilir ama sistemi tam manasıyla hayata geçirmek gerekir. Bizim bir önceki sistemimiz parlamenter sistem değildi, bir ucubeydi. Şu anda geçmiş olduğumuz sistem de tam bir başkanlık sistemi değil. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Çok güzel bir araba yapıldı; boyasıyla, kaportasıyla, iç dizaynıyla lakin bu arabanın fren ve balata sistemi, denge-denetleme mekanizması yok. Kuvvetler ayrılığı bu sistemde zarar gördü. Bu endişelerimizi zamanında da dile getirmiştik. Özünde başkanlık sistemine karşı değiliz, bizim ömrümüz bunu savunmakla geçti. Ancak yürütmeye çok fazla imkân sağlayan sistem uzun vadede sıkıntılar doğurur. Ki doğurduğunu da görüyoruz. Sisteme geçişin üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine karşılık beklentiler karşılanabilmiş değil. Parlamentonun güçsüzleşmesi, milletvekillerinin etkisizleştirilmesi, Cumhurbaşkanı yardımcısının seçimle gelmemiş olması, dışarıdan atanan bakanların siyasi pozisyonlarının belli olmaması gibi konular handikap oluşturuyor. Partili cumhurbaşkanlığı konusu da farklı uygulandı. Cumhurbaşkanı parti üyesi olsun, doğru ancak genel başkan da olunca haliyle günlük siyasete girmek zorunda kalıyor. Son yerel seçimlerde gördük, Sayın Cumhurbaşkanı günde 8 tane miting yapar hale geldi. Böyle olunca vatandaşla ve diğer partilerle sürekli karşı karşıya gelmek durumunda kalıyorsunuz. Sistem revize edilirse sıkıntılar çözülebilir.

SANKİ HASET BİR EL HASTANEYİ ENGELLEDİ

1000 yataklı şehir hastanesinin ilk sözünü Başbakanlığı döneminde Ahmet Davutoğlu vermişti. Geride kalan 4 senede neden bir arpa boyu yol alınamadı bu konuda?

Bu meselede bizim göbeğimiz çatladı adeta. Çünkü hem Sayın Ahmet Davutoğlu, hem de Sayın Cumhurbaşkanı iki sefer bu projeye sahip çıktı ve söz verdi. Fakat çıkış noktası Ahmet Davutoğlu olduğu için haset bir el sanki bu işi sürekli engelledi. O tarihte çok gerginlikler yaşadık. "Kim söz verdiyse gelsin o yapsın" sözünü dahi duydum. Çok gerildik o ortamda ama buna rağmen vazgeçmedik ve konuyu bir noktaya kadar getirdik. 24 Haziran seçimleri öncesi benim son yaptığım işlerden biri tüm prosedürleri tamamlayıp işi Yüksek Planlama Kurulu'nun imzasına kadar getirmekti. Tam seçim üzeri bu kurula iki dosya gitti. Sancaktepe ve Sakarya şehir hastaneleri dosyası... Orada Sakarya veto edildi Yüksek Planlama Kurulu Başkanı tarafından. Kurul Genel Sekreteri Sayın Lütfü Elvan'a bu konuyla ilgili bir dosya teslim ettim ve konuyu ikinci kez kurula götürmesini istedim. Benim takibim bu noktada bitti. Sonra bir gelişme olmadı maalesef.

TANK PALET ÖZELLEŞTİRMESİ DOĞRU DEĞİL

Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesi kararını nasıl yorumluyorsunuz?

AK Parti'nin mevcut tüzüğü genel olarak özelleştirmeye taraftardır ancak stratejik alandaki yatırımların bundan muaf olduğu belirtilmektedir. Bu manada Tank Palet fabrikası son derece stratejik bir fabrika. Bu fabrikayı özelleştirirsek kendi tüzüğümüzle çelişiriz. Daha önce tank yapılacak diye ilgili yatırımcıya Sakarya'nın en güzel yerinde 2 bin 500 dönüm arazi verildi, Ar-Ge ve altyapı desteği sağlandı. Bir yatırımcıya bu kadar destek verilmişse gereğinin yapılması beklenir. Hala daha "Benim yerim dar, şurada devletin fabrikası varmış onu da bana verin" denilmesi gerçekten anlaşılır gibi değil. Biz özel sektöre karşı değiliz, özel sektörün düşmanı da değiliz. Bu kadar desteğe karşılık ortada bir şey olmaması ve maddi değeri ölçülemeyecek bir devlet fabrikasının da özelleştirilmek istenmesini ben doğru bulmuyorum.

KİMSE BANA HAKSIZ İTHAMDA BULUNAMAZ

Son zamanlarda sosyal medya üzerinden AK Parti'ye yönelik eleştirilerde bulunuyorsunuz. Bu eleştirileri neden milletvekili iken yapmadınız?

Yaptığım paylaşımlara baktığınızda benim alanımla ilgili olduğunu göreceksiniz. Hukuk, adalet, yargı, insan hakları konularında bu paylaşımlar. Direkt hükümeti ilgilendiren konular değil. Yargı ve yargı uygulamalarını ilgilendiren konular. Ama birileri kendisini yargının da yerine koyar hale gelmişse bundan alınıyor olabilir. Kimsenin alınmasına gerek yok. Bu tür tespit ve eleştirilerin kat kat fazlasını İnsan Hakları Komisyonu Başkanı iken de yapıyordum. Meclis kararı alarak olayların üzerine gidiyordum. Örneğin Uludere olayında inceleme yapılması kararını biz aldık. Hrant Dink olayını protesto eden insanları tahkir edenlerle ilgili suç duyurusunda bulunduk. 55 sivil ve askeri cezaevini denetlemişiz. Bizzat cezaevini denetlemek mi daha zordur yoksa bir tweet atmak mı daha zordur? Askerde yapılan dayak olaylarını biz gündeme getirdik o zaman. Roman vatandaşlara yapılan ayrımcılığı yine biz dile getirdik. Atılan tweet'lerin çok fevkinde işleri bizzat yapmışız saten. Bu manada kimse bana haksız bir ithamda bulunamaz. Parti içindeki benzer çalışmalarımıza baksınlar.

SAYIN DAVUOĞLU SORUMLULUK HİSSEDİYOR

Ahmet Davutoğlu ile yakın bir ilişkiniz var. Kendisi bir süre önce Twitter üzerinden birtakım paylaşımlarda bulundu. Neden böyle bir manifesto yayınlama gereği duyuldu?

Sayın Başbakan ile zaman zaman bir araya gelip istişareler yapıyoruz. Twitter hesabından yayınlanan görüşlerin bir adı yok esasında. Kimisi geleceğe çağrı diyor, kimisi manifesto diyor. Sayın Başbakan görevden ayrıldıktan sonra ama sözlü ama yazılı olarak, bazen parti içinde, bazen direkt Sayın Cumhurbaşkanımıza partinin yönetimi ve ülkenin gidişatıyla ilgili fikirlerini belirtti. Anayasa değişikliği öncesinde de 18 sayfalık bir öneri sundu. Ancak bu önerilerden istifade edilmedi. AK Parti'nin tarihte gördüğü en yüksek oyu almış bir genel başkan ve son seçilmiş başbakan olarak üzerinde bir sorumluluk hissediyor. Parti içerisinde kendisi açısından görüşlerini ifade edeceği bir merci olmadığı için sosyal medya üzerinden birtakım öneriler getirdi. Bu önerilere baktığımızda aslında vatandaşımızın konuştuğu şeyler bunlar. Sayın Davutoğlu AK Parti'nin son kongresinde delege dahi yazılmadı. Başbakanlık, bakanlık, genel başkanlık yapmış bir insanın delege dahi yapılmaması, istişare toplantılarına çağrılmaması akıl alır bir durum değil gerçekten. Hal böyle olunca Sayın Davutoğlu görüşlerini sosyal medya üzerinden açıklama yöntemini bulmuştur. Bu metin istişareler ile hazırlanmış ortak aklın bir ürünüdür.

KURUCU İLKELERDEN SAPILDIĞINI GÖRÜYORUZ

Sizin özellikle dikkatinizi çeken hususlar neler bu metinde?

AK Parti tüzüğü 2001 yılında yazıldığında ortak aklı ve insanı önceleyen, insan haklarına dayalı, herkesi kucaklayan ilkeler manzumesi şeklinde dizayn edilmişti. Ama maalesef bu kurucu ilkelerden sapıldığını görüyoruz. Öncelikle kurucu ilkelere dönülmesi çağrısı yapılıyor. Özellikle partinin kuruluşunda görev almış değerli kuruculara vefasızlık yapıldığına; partinin dışında Pelikan gibi veya partiye müzahir olmuş ama sorumluluk almayan dernek ve vakıflar gibi paralel yapıların kurulduğuna dikkat çekiliyor. Parti teşkilatlarının geriye itildiği vurgulanıyor. Artık ailelerin devlet yönetimine veya bulundukları kamu yönetimlere karıştıkları yönünde önemli tespitler var. AK Parti'nin başlangıçta dillere pelesenk olmuş "yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla" mücadeleye ilişkin bir cümle dahi kurulamıyor şu anda. Bu başlıklarla ilgili de önemli değerlendirmeler var. Parti eskiden tabandan bir politika üretirdi ama son zamanlarda bu akış kesilmiş ve sanki parti sadece alanı kapatmak adına sahada yer alır olmuş. Yine ülke yönetimiyle, mevcut sistemle ilgili tespit ve itirazlar var. Ekonomiyle ilgili çok ciddi tespitler var. Ve bu tespitleri bizzat vatandaşımız da yapmaktadır. Ekonomi yönetimi güvene dayalı olmalıdır ve liyakatli insanlar tarafından yönetilmelidir. Yargı ve adalet duygusuyla ilgili çok önemli vurgular var metinde. Toplum her alanda adalet bekliyor. Mesela FETÖ yargılamaları ve uygulamalarında sıkıntılar var. Küçücük bir memurun yakınları dahi işten atılırken, darbenin ilk üç ismi içerisinde yer alan kişilerin yakınları partinin önemli yerlerinde görev aldı, daha sonra önemli kamu görevleri verildi bu isimlere. Uzun süre bu yapıya sponsor olmuş iş adamlarına ihaleler veriliyor. Bu ikircikli uygulamalar karşısında vatandaşın aklı karışıyor. Metinde bu duruma dikkat çekiliyor. Sayın Davutoğlu partinin içerisinden, partinin üyesi olarak hala bir çaba içerisinde. Nehrin karşısına geçip oradan salvo yapmıyor. Elimizin tersiyle iteceğimiz bir metin değil Sayın Davutoğlu'nun görüşleri. Sadece tespit yok, çözüm önerileri de var. Eğer bu çıkış kötü niyetli olsaydı seçimden önce de yapılabilirdi. Seçim sonuçları da bu metni teyit eden bir durum arz ediyor. Bugün farklı bir şey söylediğinizde hemen hain ilan ediliyorsunuz maalesef.

GELECEĞİ BEN BİLEMEM
Şayet Davutoğlu'nun tespit ve önerilerinden istifade edilmezse yeni bir parti kurulacak mı?

Geleceği ben bilemem ve tahmin edemem. Kimse zor yokuşa tırmanmak istemez. Eğer bir çözüm üretilir ve kucaklaşma sağlanırsa bundan herkes memnun olur. Ancak bu metne Pelikancı ve trol zihniyetiyle yaklaşılırsa elbette ki istenmeyen gelişmeler olabilir. O bakımdan ben ümit ediyorum ki bu metinden, halkın tabiriyle manifestodan faydalanılsın ve her yönüyle hayırlı sonuçlar çıkarılsın.

ANADOLU İNSANI DAVUTOĞLU'NU SEVER
Sayın Davutoğlu'nu başarılı bulan kadar başarılı bulmayanlar da var. Hatta seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok...

Anadolu insanı, garip gureba Sayın Davutoğlu'nu çok sever. Ancak AK Parti'yi dışarıdan karıştıran, ülkede kaos ortamı oluşturmak isteyen, kamu kaynakları ile yalıda oturup sefa süren Pelikan ve avanesi ve benzer yapılar sevmez. Hendek operasyonlarını başlattığı için PKK sevmez. Gerçekçi bir mücadele verdiği için FETÖ sevmez. Parti içindeki yalaka takımı sevmez. Şeffaflığı savunduğu için, haksız kazanç ve ranta karşı olduğu için ihaleciler, rantçılar ve bedavacılar sevmez. Devlet işine ailesini karıştırmadığı için farklı yaklaşımlar sergileyenler sevmez. AB ile iyi ilişkileri savunup vizelerin kaldırılması için çaba sarf ettiğinden, ülkenin içine kapalı kalmasını isteyenler sevmez.

SİYASET YAPMAYA DEVAM

Ahmet Davutoğlu ve onunla istişare eden kişiler bundan sonra ne yapacaklar peki?

Ülkemizde başbakanlık, bakanlık, genel başkanlık yapmış Sayın Davutoğlu'nun ve onun istişare ettiği arkadaşlarını eve kapanıp hiçbir konuda fikir beyan etmemesini beklemek haksızlık olur. Tahminim o ki bu kişiler ülke meseleleri hakkında fikir beyan etmeye ve bundan sonra da siyaset yapmaya devam edeceklerdir. YENİ SAKARYA GAZETESİ - ÖZEL RÖPORTAJ - ENGİN ARAPOĞLU

29 Nis 2019 - 19:14 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.443.552 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

49

[email protected] - Rahat rahat geziyorum diyosun doğru dur bi zararın olmamıştır fakat Sakarya ya bilinen bir yararın varmıdır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
48

burak - sizi ve bu ıktıdara hakkım haram zıkkım olsun net

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
47

bidost - 18 yaşından beri siyaset yapıyormuş. Vay be. Adama millet için ne yaptın diye sorarlar. 18 yaşından beri sadece kendi heybeni doldurmak için siyaset yapıyorsun. Bu aralar yeni kuracağınız parti için il başkanı aradığını duyuyorum. Buralarda sürekli yorum yapan DELİ MURTAZA var, ondan sana iyi il başkanı olur

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
46

ferizli - Sakarya Genelinde çok var senin gibi başı boş rahat rahat gezen :) Barınakta Kısırlaştırıyorlar Sonra Salıyorlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
45

Kamil Maden - Sen uysal insanımıza denk gelmişsin,yakında hain diye seslenen olursa şaşırma! O zamanda kalkıp bi açıklama yapmanı bekliyoruz. Reis e yaptıklarını unutmayacağız! 4 dönem vekillik yap süper emekli ol,bir hiçken var ol. Sonra hain ol. Rabbim seni ve ekibini helak eylesin..!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
44

ss54 - Böyledir işte, bizim insanımız balık hafızalıdır.Çözüm süreci diye terör örgütüyle kol kola girenler elini sallayarak sokakta gezer,buna karşı çıkanı şehit cenazesinde linç etmeye kalkarlar.Vekillik döneminde ne yaptın da bundan sonra ne yapacaksın.Eski sahibinin ülkeyi getirdiği durum ortada,yenisi de komşularla sıfır sorun derken çevremizde bir tane dost ülke kalmadı.Daha ne diyelim...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
43

ercan - Çok güldüm sabah sabah.Rahatça geziyormuş.Gezersin tabi kimse seni tanımuyorki.Daha doğrusu tanıyanlarda yüzüne bakıp selam vermıyor.Ne verdinkibu millete.Koca bir sıfır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
42

sakaryam54 - Akordu bozuk gitarları artık kimse calmiyor ve almıyor!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
41

Sakarya da bir kişi - Gezersin tabi 16 sene vekillik yapıpta tanınmayan bilinmeyen tek kişi olarak tarihe geçen kişi oldun

Yahu adama sormazlarmı 16 sene bu şehire ne verdin diye oturup kıyak emekliliğin keyfini çıkaracağına hala saydırıyor REİS E

Davutoğlu nu parlatma derdinde hadi çıkın meydana BU ASİL MİLLET ÇOK GÜZEL BOY ÖLÇÜSÜ ALIYOR. Son seçilmiş BAŞBAKAN diyor

Yahu bu ülkede hiç bir zaman BAŞBAKAN SEÇİLMEDİ

Algı yapmayın veya talimat verenlere söyleyin Milleti aklıyla dalga geçmesinler SON BAŞBAKAN NE DEMEK NİYE BIRAKTI O ZAMAN.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
40

Adalı - TABİ Kİ GEZEBİLİRSİN TEK BAŞINA REİS SENİ DIŞLADIĞINI İLAN ETMEDİ Kİ..REİS?İN HATRI BÜYÜKTÜR SAKARYA?DA

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
39

Adalı - TABİ Kİ GEZEBİLİRSİN TEK BAŞINA REİS SENİ DIŞLADIĞINI İLAN ETMEDİ Kİ..REİS?İN HATRI BÜYÜKTÜR SAKARYA?DA

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
38

Şaşkın - Saydığıniz yerlerde rahatca gezmenizin sebebi tamamen şehre bir sey vermediginizden sizi kimsenin tanımamasidir. Akdeniz e savas gemileri inmişken bunca ekonomik ve siyasi tehdit varken sizin asıl amacınız ülke menfaati değil acaba koltuk kaparmiyiz düşüncesi. Eğer bu kadar kendinize güveniyorsanız hadi bir dahaki secim bağımsız aday olun olun da bakalım şehir size ne kadar destek veriyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
37

Laf salatasi - Ya hu arkadaş adama şunu derler daha düne kadar İmralı canisi ile empati yapıp hümanist takiliyordun.HAYİRMİ DERLER

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
36

Bulent - Seni siyasette istemiyoruz.Ne verdin ki devam edeceksin sokağa çıksan seni kim tanır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
35

[email protected] - Rahat rahat geziyorum diyosun doğru dur bi zararın olmamıştır fakat Sakarya ya bilinen bir yararın varmıdır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
34

Yorumsuz - Aman abiiii sen hiç bişey yapmasanda olur gerçekten saol Allah razı olsun bak yapma etme kurbanın olayım ne gerek var boşver ne ugrasacan otur ve abi oturduğun yerde kurbanın olayım bide sen çıkma :))))))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
32

Bir bilen - Sakarya milletvekilleri bu ile ne hizmet yapmiş. Boylesine doğal guzellikleri olan bir şehir ancak bu kadar rezil edilebilir. Doğumevi 60 yillik ucube bina. Rayli sistem yok. Ara yollar Serdivan da dahil yamali bohça. Gidin Bursa Adana Mersin Kayseri şehir görün.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
31

Alhayöz - Sizin sakaryaya yaptıklarınız ortada girin girin siyasete alırsınız babayı.menfaat nerdeyse oraya koşun bi doymadınız be nasıl insansınız bilemedim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
30

Akpartili - Sen kimsin ki seni eleştiremeyecez sen bugün ki yürüttüğün siyaseti Akparti saflarında neden yapmadın halkın içinde geziyormus ulan kimse selam verip yüzüne bakmıyor bunun bedelini millet sana ödetir sen hiç merak etme tombala milletvekili

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
29

Sakaryali54 - Anadolu insanının Davutoglunu sevdiğini nerden çıkardın ki. Anket mi yaptın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
28

Hasan Tambasan - Körler sagırlar birbirini ağırlar derler. Sana günahımı bile vermem. Hangi yüzle siyasete devam kararı aldın. Bu güne kadar ne verdin ki.Bir tek sevenin kaldı Tek te Cacık İsmail

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
27

SEMİH AK - NEREDEN NEREYE GETİRİLDİN. SONUÇTA YAPTIĞINA BAK. SEN BUSUN İŞTE.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
26

Mehmet Aydın - Siyaset yapmaya değil başka bir şeye devam edeceksiniz yağlı kapı bırakılmaz,17 yılda Sakaryaya ne faydaniz dokunduk,Gara gelen Treni bile yer altına aldırmayı beceremediniz,millet size nasıl olsa koyun gibi oy vermeye devam.etti ama hizmet nerede,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
25

Sakarya - Ya sayın üstün sorarım şimdi sana ne zaman siyaset yaptın ki şimdi yapasın.Tayyip bey ne derse öyledir diyordun her sözünde sana biraz dinlen denildi sırt çevirdin düşman belledin yol arkadaşlarını.4 dönem sakarya'ya ne kazandirdin ki hala siyasetten bahs ediyorsun.yediniz,içtiniz,gezdiniz en lüksüne bindiniz doymadınız doyamadınız.he bana yetmedi az daha yiyeceğim diyorsan değme gariplerin üç kuruşuna gel sana her ay maaşımın yarısını vereyim ama doymazsınız yine.siz yokmu siz dilde tüy bitti hala anlamadınız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
24

Ferizli 54 - Her haberinde bir tane bile olumlu yorumun yokken hala neden kendini gösteriyorsun Ayhannn. sevenin yok işte git yapabilirsen avukatlığını yap. onda da dava kazanamam diye yapmıyorsun kazanamazsın da zaten o beceri yok sende. düş milletin yakasın dan artık. istemiyoruz seni.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
22

Karabalina54 - Her partide oluyor..demirel.ecevit.

Ozal.erbakan.BURDA GERCEK SU.BAKIN MUHARREM INCE BAYRAK KALDIRDI KILICTAROGLUNA BIR SEY YAPAMADI..AMMA PARTIDE KALDI...BAHCELI/AKSENER...AYRILDI

ERBAKANIN OGLU REFAH AYRILDI..ZANNEDERSEM AKP KURULUS ILKESINDEN UZAKLASMASI VE EN ONEMLI FETO AKP BOLDU..KENDINE FAYDASI OLAMAYAN AKP KUFUR HAKARET EDEN

NUMAN SOYLU ILE PARTI BITIYOR.

BIRDE BAHCELI TUTARSIZI

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
21

Vahit Karan - Kaç dönem milletvekilliği yaptın, bu zaman zarfında seni hiç görmedik. Çıkmışsın konuşuyorsun boş boş. Sanki MHP sana muhtaç mı sanıyorsun? MHP'ye daha dua etmeniz lazım sizinle ittifak yaptı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
20

Sakaryalı - Millet vekilliği zamanında kapı kapı dolaşıp oy istedin .Reis seni aday göstermeyince kızdınız.Sizlerin yüzünden ne Büyükşehir belediye başkanı ne ilçe belediye başkanları nede il ilçe yönetimleri iş yapamadı o zaman iyiydi bu parti sizin yaptıklarınızı bu halka anlatsak sokağa çıkmazsınız sokağa.Recep Tayyip Erdoğan?ı rezalettiniz yanlız siyaset yaptığa sizi vekil yaptı.Zeki Toçoğlu bu başkanı yapıyordu yaptırmadınız.Allah var Ahiret var Sayın üstün.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
19

ŞEF 54 - Sen ve senin gibiler in Sonu Hep Hüsran olmuştur Sen sadece mevki ve makam için çalışmış sın Dava adamı olamamış sın siz Sakarya ya İhanet ettiniz davanıza ihanet etmeye devam ediyorsunuz bir an önce bu yanlıştan dönün ve özür dileyin ..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
18

Sakaryali - 3 dönem geçmiş milletvekiller belediye başkanları ozellikle tocoglu sayenizde 4 ncü borçlu büyükşehir yazıklar olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
17

Yusuf bozkurt - Peki bundan siyasetin haberi varmı . Siz bu şehrin yüz karalari yatacak yeriniz yok sizin.Bu insanlar bu durumların hiç birini haketmedi yetimin oksuzun hakkını yediniz ve hala nemalanmaya çalışıyorsunuz Allaha nasıl hesap vereceksiniz çok merakediyorum.Benim zerre hakkım varsa hicbirinize helaletmiyorum umarım Allahta sizden razı olmaz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
16

Cengiz - 4 dönem vekil oldunuz. Kurulduğundan beri Hep AK partiye oy verdim. Size denverdiğim oylar için.

Hakkımı helal etmiyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
15

vefa - VEFA nerde kaldı.

20 Sene Reisin himayesinde hasbel kadar bir yerlere geldiniz. Vekillik Genel Başkan Yardımcılığı.bir çok görev. bunları kendi başarınız olarak mı görüyorsunuz. Reis olmasa sizlerde bu siyasette yoktunuz.

Ne olursa olsun, 3 beş kişi kalsa bile

Ölümüne Reisin Yanındayız.

Vefasızların değil.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
14

muhammet ali - Şeker fabrikası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir. merak ettik. bu konuya değinmediniz.

çifçiler nasıl borçlandı, bunlardan da bahsedin.

Sayın üstün,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
13

nino - bu güne kadar kendi geleceğini düşündü.

bu saatten sonramı aklına ülkenin geleceği gelmiş ?

içimizde hain varrrrrrrrrrrrrr ;)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
12

yasir emanet - gerçekler her zaman çok basittir ,kaç dönem vekil oldun şimdi aday gösterilmeyince akp düşmanı oldun bu kadar net , hak savunucusu oldun beter ol sürün , bu şehrin ne sorununu çözdün ki ,kime ne hayrın dokundu ,çözüm süreci denen ihanet sürecinde nerdeydin teröristlerin ayağına savcı gönderilip habur da davul zurnayla karşılanırken nerdeydin Türkiye tarinin en büyük vatana ihanet olayını yaptınız binlerce şehidimizin kemiklerini sızlattınız, bir de gitmiş uludere de geberen pkklı kaçakçılar için tsk ya soruşturma açmakla övünüyorsun alçak değil bildiğin ÇUKURSUN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
11

sakarya - ilk defa doğru kelime kullanmış ( akpliler mhplileşiyor diye )

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
10

hasan - fetoyla mücadele eden gördüğüm tek adam hangi millet vekiline gidildiyse bunların hiç biri kimseyle ilgilenmedi gözünün üstünde kaşın var sen fetocusun diyen insanlar kurumlarda mükafatlandırıldı hani nerde seçimlerden sonra alınacak siyasi fetocular ve neden hep seçimlerden sonra siyaset ayağındaki fote yapılanmasına dokunulacak dendi KAÇ SEÇİM GEÇTİ BEKLİYORUZ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
09

ömer çelik - Cadde ve sokaklarda rahat rahat geziyorum diyor. Doğrudur. Çünkü kimse seni tanımıyor :) Halkın hafızasında yer edecek bir vekillik yapmadın da ondandır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
08

Adabazarr - Sakarya'da millet vekilliği yaptığı süre boyunca Sakarya ya ne Saydan oldu Recep Tayyip Erdoğan sayesinde milletvekili oldunuz adam yerine koyuldunuz ama Sakarya ya bı saydaniz olmadı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
07

sakarya54 - YILLARCA SİYASET YAPTINIZ . NE SAKARYA YA NEDE TÜRKİYE YE HİÇBİR FAYDANIZ OLMADI..SAKARYANINI BUGÜN KÖY GİBİ OLMASININ BAŞ SORUMLULARINDAN BİRİSİDE SİZSİNİZ..HAKKIMI SİZE HELAL ETMİYORUM.SİZİN GİBİLER SİYASETTE OLDUĞU SÜRECE BU ÜLKENİN VAY HALİNE..YÜCE MEVLAM SAKARYAYI VE TÜRKİYEYİ SİZİN GİBİLERDEN KORUSUN..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
06

Seyyid Ahmet Arvasi Öğrencisi - Akparti tabanı fikren ve zikren MHP'lileşiyor ... Eleştiriye bakar mısınız. Sen ve Bülent Arınç gibi zihniyetler yüzünden çok çeker bu millet. Türk İslam Ülküsüyle yol giden bir parti olan MHP ancak bozuk zihniyettekilere batar. Vatansever Menfaatsiz gerçek Akpartililer Mhp'nin kim olduğunu çok iyi biliyor merak etmeyin. Sizin söylemlerinizle nifak çıkmaz!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
05

Abdulbaki yilmaz - Sen siyaset yapmaya devam edecende siyaset senle devam edecekmi o mechul

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
04

Abdulbaki yilmaz - Sen siyaset yapmaya devam edecende siyaset senle devam edecekmi o mechul

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
03

KIRKALTI - EN AZINDAN YEĞENLERİN EAKRABALARINA SINAVSIZ KPSSSİZ DOLAMBAÇLI YOLDAN BELEDİYELERE MEMUR YAPMADI HAK YEMEDİ KUL HAKKINA GİRMEDİ BEDDUA ALMADI ESKİ VEKİL YEĞENLERİ BEDAVADAN KUL HAKKI YİYEREK ERENLERE MERKEZE BÜYÜKŞEHRE MEMUR OLDULAR DİNDARLIĞIDA BIRAKMAZLAR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
02

murat koşer - Aynı durum muhalefetin ideolojisini bozmuyor mu. Keşke diğer tarafı da uyarsaydınız bu konuda

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14
01

VAH SAKARYA - 16 yıl vekillik yapmış bir şahsa bir kişi bile iyi bir şey yazmaz mı

Söylenecek başka bir sey yok

Bu ülke size çok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 19:14

Manzaralı,Havuzlu,Eşyalı ve Kiracılı 1+1 Daire

EN ÇOK TALEP GÖREN SİTELERDEN 1+1 850 TL NET KİRA GETİRİLİ SATILIK DAİRE DAİRE ÖZELLİKLERİ >1+1 50 m2 >Eşyalı , Doğalgaz Kombi mevcut >1 yıllık...

0(264) 273 54 50 MARS GAYRİ̇MENKUL

SERDİVAN'DA SATILIK TRİPLEKS

220 M2 arsa üzerine temel 85 m2 3 kat tripleks bahçe içi müstakil konut. Granit yerden ısıtma 4+1 bağımsız mutfak 2 banyo, ayrı giyinme odası, kiler,...

TURSAT GAYRİMENKUL

ERENLER'DE SATILIK TRİPLEKS

Erenler Bağlar Mahallesi Gökay Villaları Sitesi'nde 170 m2, 4 + 1 tripleks. 2 banyo, her katta tuvalet. Bahçeler bağımsız. Kendine ait garajlı, doğal...

TURSAT GAYRİMENKUL

GÖL MANZARALI ARSA

Sapanca İlmiye Mahallesi'nde 10+10 imarlı 6 dönüm arsa 4 milyon TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Tekeler Mahallesi'nde Satılık dubleks

Tekeler Mahallesi’nde Boğaziçi Koleji karşısında site içi 138 m2 3+1 dubleks. Amerikan mutfak, 2 tuvalet, bir banyo. Önünde kendine ait bahçe.

TURSAT GAYRİMENKUL

Adapazarı merkez satılık bina

Adapazarı Orta Mahalle Mahmud’un fırınının arkasında 3 artı teras katı olan bina komple satılık. 160 m2 arsa üzerinde her katı 98 m2 olan 2+1 daireler...

TURSAT GAYRİMENKUL

Sapanca'da satılık daire

Sapanca merkezde sahile yürüme mesafesinde 3+1 daire satılık. 117 m2 iskanı alınmış sıfır daire 375.000TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Akyüz Gold Serdivan

Serdivan’da iki AVM arasında merkeze yakın mesafede konumlanmış 18 daire, iki ana giriş ile birlikte site içerisinde yeraltı otoparkına sahip rezidans...

0530 6553183 TURSAT GAYRİMENKUL


Anket Olaganüstü kongre kararı alan Sakaryaspor'da sizce başkan kim olsun?