Tavuk üretiminin yüzde 30'u Sakarya'dan

Sakarya Kanatlı Hayvan Yetiştiriciler Birliği Şubesi, 1713 broiler tavuk işletmesini temsilen basın toplantısı düzenledi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Betül DEMİR - Şeyma SUNGURLU'nun haberi

MEDYABAR.COM

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Sakarya Tavuk Üreticileri Birliği Şubesi, 1713 broiler tavuk işletmesini temsilen şehir merkezinde bulunan Elegante Restoran'da basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birlik Başkanı İrfan Demiray," Sakarya ilinde 45 günlük bir dönemde 32 milyon adet, senelik bazda 192 milyon adet tavuk üretimine sahip olup Türkiye'deki toplam üretimin %30'nu tek başına üreten bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Direk olarak 7000 dolaylı olarakta yaklaşık 30.000 kişinin Sakarya'da geçimini sağladığı bir sektördür. Sakarya için bu kadar öneme sahip olan tavukçuluk sektöre kan ağlamaktadır. Son 3 yıldır artan yüksek maliyetler Sakarya'da tavuk üretimini durma noktasına getirmiştir. Ne yazık ki artan girdi maliyetleri üretimdeki kazançlara maalesef yansımamıştır. Bu süreçte Sakarya'da 463 adet tavuk çiftliği işletmemiz ne yazık ki bu sıkıntılara daha fazla dayanamayıp kapanmıştır." dedi.

Birlik Başkanı İrfan Demiray,"Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız'ın 27.10.2017 tarihinde çıkan kanatlı hayvan eti üretiminde sözleşmeli üretime ilişkin yönetmelik çıkarılmış ve sektör adına öenmli bir düzenleme getirilmiştir. Fakat bölgemizde bazı tavuk entegre firmalarının bu yönetmeliğe uymaması üreticimizi sıkıntıya düşürmüştür. Tarım İl Müdürlüklerimizi bu yönetmeliğin uygulanması yönünde göreve davet ediyoruz. " ifadelerini kullandı.

Başkan Demiray,"Manisa'dan başlayıp Türkiye'nin 7 ilinde 1 Şubat 2018 tarihi itibari ile üretimi durdurma kararı bizim Sakaryamızda da gündeme gelmiştir. Üreticilerimiz birliğimizle irtibata geçip bu harekete destek olmamız yönünde tavır sergilemiştir. Bölgemizdeki tavuk entegre firmaları ile üreticilerimizin talepleri görüşülüp ortak bir noktada buluşacağımızı düşünüyoruz. Sakarya için bu kadar önemli olan bir sektöre birliğimiz sayesinde düzlüğe çıkaracağımıza inanıyoruz." diye konuştu.

Sakarya Merkez Birim Yetkilisi ve Veteriner Hekim Volkan Terzioğlu,"Biz yöneticiler ve tavukçulukla uğraşanlar tavukçuluğun ne demek olduğunu biliyoruz ama sizler adına tavukçuluk Türkiye için nedir? Sakarya için nedir? genel olarak söyleyeyim.
Tavukçuluk sektörü Türkiye'de direk olarak 650 bin dolaylı olarakta 2.4 milyon insanın ekmek yediği büyük bir sektör. Bu da rakamsal veriler olarak baktığımızda da Türkiye için senelik 4.5 milyarlık ciroya sahip bir sektörden bahsediyoruz. Bu sektör Sakarya'nında üretim kapasitelerinden dolayı Sakarya'da büyük bir yer elde edilmiştir.Sakarya tavukçuluk sektörü için önemli olduğu için bizde Sakarya'daki 1713 tane işletmemiz adına bu birliği 2016 tarihi olarak Sakarya'da kurduk." dedi.

01 Şubat 2018 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.741.193 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Recep basoglu - Sektör şu anda için kan ağlıyor ve bitirmek üzereler aRTÜK hersey entegrelerin elinde 3 yıldır beyaz et üreticileri entegrelerin verdiği sakız parası ile geçinmeye çalışan binlerce insandan birisiyim... sektör hakkında bilgisi olmayan yorum yapmasın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 12:15


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?