Toplumsal cinsiyete dayalı bütçeleme eğitimi

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) iş birliğiyle bakanlıkların ve TBMM'nin uzman personeline Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme (TCDB) hakkında eğitim verildi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Sapanca'dabir otelde düzenlenen eğitimde, Mecils'te ve bakanlıklarda bütçelemenin eşitlik yaklaşımıyla ele alınması amacıyla düzenlenen TCDB eğitimine ilgili birimlerin bütçe-performans bürolarında çalışan uzmanlar ve bakanlık uzmanları katıldı.

TCDB konusunda uzman Metehan Gültaş tarafından verilen eğitimde, TCDB ile ilgili temel kavramlar, bütçe okur yazarlığı, TCDB'nin planlama ve bütçeleme süreçlerine entegrasyonu, ulusal ve uluslararası iyi uygulamalar konusu aktarıldı.

UN Women"Türkiye'de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi"koordinatörü Neşe Çakır,toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme konusunda farkındalığı artırmak amacıyla eğitim programları düzenlediklerini ve bütçelemenin toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemli bir aracı olduğunu söyledi.

Eğitim programının, UN Women, TBMM KEFEK ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU) iş birliğiyle İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanıylayapıldığını belirten Çakır, "Bu kapsamdatoplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaları ilk olarak 2016'da başlattık. TBMM'deki ilgili personel, milletvekilleri, Plan Bütçe Komisyonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve ilgili tüm tarafların katılımıyla eğitimler başlatık. Programda, 30'ar kişilik katılımlarla iki eğitim düzenlenecek ve 3 gün sürecek." dedi.

Eğitimin, Strateji Geliştirme Başkanlığı ve Meclis'teki diğer idari başkanlıklardan personel ve ilgili bütün bakanlıklardan uzmanların katılımıyla gerçekleştirildiğini aktaran Çakır, şunları kaydetti:

"Amacımız stratejik planların ve bütçelerin hazırlanmasında toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemenin bu süreçlere entegrasyonunun sağlanması. Bu yatırım programındaki bütçeyi artırmaya yönelik değil. Daha çok var olan bütçenin kadınların ve erkeklerin ihtiyacı dikkate alınarak yapılmasını amaçlıyor. Daha sonraki eğitimimiz martta aynı kapsamda yapılacak.Çalışmalarımızı genişleterek devam ettireceğiz.Maliye, Kalkınma, Aile ve Sosyal Politikalar, Milli Eğitim, Dışişleri gibi tüm ilgili bakanlıklardan uzmanlar var. Bu arkadaşlar kendi bakanlıklarındaki bütçe yapmadan sorumlu. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemeyi aslında toplumsal cinsiyet eşitliği için bir araç olarak görüyoruz. Yani toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmak içinkadının güçlenmesini her alanda destekliyoruz.

24 Şubat 2018 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.968.749 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?