Kemal Tahir AKM'de panelde konuşulacak

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında 22 Nisan Pazartesi günü AKM'de, "Türkiye'nin Ruhunu Arayan Aydın - Kemal Tahir" paneli gerçekleştirilecek. Panel, saat 20.00'da başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafındangerçekleştirilen etkinliklerin 22 Nisan Pazartesi günkü bölümünde bir panel düzenlenecek. "Türkiye'nin Ruhunu Arayan Aydın - Kemal Tahir" paneline konuşmacı olarak Yazar Ömer Lekesiz, Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Yazar - Şair Ali Ayçil ve Sakarya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Besim Fatih Dellaloğlu katılacak. Panel, saat 20.00'da başlayacak.

Türkiye'nin Ruhunu Arayan Aydın
15 Nisan 1910 yılında İstanbul'da doğan Kemal Tahir, ilkokulu muhtelif okullarda, rüştiyeyi Kasımpaşa'daki Cezayirli Hasan Paşa Rüştiyesi'nde okudu. Vakit, Haber, Son Posta gazetelerinde röportaj yazarı, çevirmen, düzeltmen olarak çalışan Kemal Tahir, Nazım Hikmet ile beraber yargılandığı Donanma Komutanlığı askeri mahkemesince tutuklanarak "askeri isyana teşvik" suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkûm edildi. Çankırı, Çorum, Kırşehir, Malatya ve Nevşehir cezaevlerinde hapis yattı. Genel af yasasıyla serbest kalan Kemal Tahir, bir süre iktisadi konularda yazılar yazdı, çeviriler yaptı. 1960'dan sonra tümüyle edebiyata yönelen ve hayatını romanlarıyla sürdüren Kemal Tahir, 21 Nisan 1973'te İstanbul'da vefat etti.

21 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?