Parke taşları soruşturma getirdi!

Kamunun zarara uğratıldığı, firmalara haksız kazanç sağlandığı ve sahte belge düzenlendiğini tespit eden müfettiş Başkan Ahmet Soğuk ve sorumlu belediye personeline soruşturma açıldı

KAMU ZARARI
Ada Postası Gazetesinin Haberine Göre;
Ferizli Belediyesi'nin kilitli parke alımında usulsüzlük olduğunu iddia eden MHP Meclis Üyeleri aylar önce olayı gündeme taşımıştı.İçişleri Bakanlığı gündeme gelen yolsuzluk iddialarını soruşturmak için müfettiş görevlendirmişti. Günlerce belediyede incelemeler yapan müfettiş doğrudan temin yoluyla mal alımı yapılan işlerde kamunun zarara uğratıldığı hükmüne vararak sorumluların yargılanması için izin verdi.
HAKSIZ KAZANÇ
Belediyenin doğrudan temin yoluyla 10 kez kilitli parke taşı, 4 kez kalebodur, hazır beton ve 9 kez mıcır satın aldığını tespit eden müfettiş mal alımlarında piyasa araştırması yapılmadığını, mal teslim tutanağı düzenlenmediğini tespit ederek firmalara haksız kazanç sağlandığını tespit etti. Belediyede satın alma görevlisi olarak çalışan personelin kardeşinin ortak olduğu şirketten piyasa araştırması yapmadan parke taşı satın aldığı müfettiş raporunda yer alan ilginç detaylardan sadece birisi
TESLİM BELGESİ YOK
Belediyede inceleme yapan müfettiş; muayene ve kabul komisyonu olmadan yapılan alımlarla ilgili olarak belediyece satın alındığı söylenen ve ödemesi yapılan malların teslim tutanağı olmadığını rapor etti. Muhalefetin olayı gündemetaşımasının ardından teslim tutanağı düzenlendiği veyapılan işi belgede sahtecilik olarak kabul etti. Müfettiş raporuna göre belediyeye alınan lastiklerin de piyasa fiyatının çok üstünde bir rakamla satın alındığı tespit edildi.
GÖREVİ KÖTÜYE KULANMA
Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk hakkında kamu zararına ve bazı firmalara haksız kazanç sağlanmasına neden olan kişilere idari soruşturma başlatmadığı, kamuyu zarara uğrattığı ve görevini kötüye kullandığı için soruşturma izni verildi. Belediye personeli Rıfat Seyhan, Doğan Balcı, Ersin Kılıç ve M. Çetin Özol hakkında da kamuyu zarara uğratma, haksız kazanç sağlatma ve görevi kötüye kullanmalarından dolayı soruşturma açılmasına izin verdi.
BELGEDE SAHTECİLİK
Belgede sahtecilikten Piyasa Araştırma Komisyon Başkanı Osman Topal, Üyeler: İsmail Tenha, Mehmet Şahin belediye personelleri Rıfat Seyhan, Doğan Balcı, Ersin Kılıç ve M. Çetin Özol hakkında ayrıca belgede sahtecilik suçlarından soruşturma açılmasına izin verdi.
ENCÜMENDE SORUŞTURULACAK
İçişleri Bakanlığı'ndan görevli müfettiş, belediye encümen üyeleri Cemalettin Mal ve Nazım Bekar'ın vatandaştan aldıkları dükkanları kamulaştırma yoluyla belediyeye satarak haksız kazanç elde ettiklerini yazdı. Cemalettin Mal 15 bin liraya aldığı dükkanı 38 bin liraya, Nazım Bekar'da 28 bin liralık dükkanı 61 bin liraya kamulaştırma ile belediyeye satarak haksız kazanç almakla suçlanıyor. Müfettiş bu dosyadan dolayı Başkan Ahmet Soğuk, encümen üyeleri Nazım Bekar, Cemalettin Mal ile birlikte belediye çalışanları M. Çetin Özol, Rıfat Seyhan, Doğan Balcı ve Ersin Kılıç'ın soruşturulmasına izin verdi.
BAŞKANA SORUŞTURMA İZNİ ÇIKTI
Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk iddialar gündeme geldiğinde muhalefeti aceleci davranmakla suçlayıp, müfettiş raporlarını beklemelerini tavsiye etmişti. Bakanlık müfettişi Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk dahil 11 kişi hakkında soruşturma açılmasına izin verdi. Kamuoyu Ahmet Soğuk'un olan Danıştay'a itiraz edip etmeyeceğini merak ediyor.

11 Eylül 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.875.715 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?