17 Ağustos Marmara Depremi'ni anma mesajları...

Şehirdeki Belediye Başkanları, siyasi parti ve STK temsilcileri 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 18. Yıl dönümünü dair anma mesajları yayımladı.

Büyük Marmara Depremi'nin 18. yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişlişu ifadeleri kullandı;

17 Ağustos 1999 tarihinde gece 03.02 sıralarında 7.4 şiddetinde başlayıp 45 saniye süren, ardında büyük yıkım ve felaket bırakan depremin 18.yıl dönümünde ne yaşanan depremi ne de depremde kaybettiklerini unutmadıklarını ifade eden Başkan Dişli, "İlimizde ve Marmara'da büyük acılar bırakan depremin 18 yıl dönümünde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabırlar diliyorum"dedi.

Ülkemizin deprem kuşağı üzerinde olduğuna dikkat çeken Başkan Dişli, "Yaşadığımız acıyla birlikte bu felaketten önemli dersler çıkardık ve o günden sonra deprem gerçeğine uygun hareket etmeye daha fazla özen gösterdik. Ülkemizin deprem kuşağı üzerinde olması nedeniyle, depremle yaşamayı öğrenmemiz ve olası depremlere karşı her an hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Adapazarı Belediyesi olarak depreme dayanıklı binaların yapımına önem verdik. Bunun için ne gerekiyorsa belediye olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirdik. Depremin hasarlarını en aza indirebilmek amacıyla başlattığımız çalışmalarımızı kaçak ve plansız yapılaşmaya taviz vermeden sürdürüyoruz. Depreme karşı yeterince bilgi sahibi olmayan ve özellikle depremi yaşamayan gençlerimize yönelik Deprem Kültür Merkezi'nde uygulamalı eğitimler düzenliyoruz. Deprem gerçeğini yaşayarak görenlerin yanında, hiç deprem görmemiş gençler ve çocuklarımızın depreme hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla düzenlediğimiz eğitimlerimiz okullarımızın katılımı ile bu yıl da düzenli olarak devam edecek "

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, 17 Ağustos 1999 Marmara depremi nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Püsküllü, "18 yıl önce meydana gelen, binlerce vatandaşımızın yaşamını yitirmesine ve on binlerce vatandaşımızın da yaralanmasına yol açan Marmara depremi, milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır."dedi.

Depremle yaşanması gerektiğini belirtilen Başkan İrfan Püsküllü, "Ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yaşanan depremlerin günümüzde ve gelecekte de yaşanılması kaçınılmazdır. Burada önemli olan husus, depremle yaşamasını öğrenmek, yaşadığımız alandaki binaları depreme dayanıklı hale getirmek ve yaşadığımız yüzyılın bilimsel verileri ışığında sahip olduğumuz bilgi, birikim ve teknolojiyi kullanarak tedbirlerimizi almamız, kurumlarımızla ve vatandaşlarımızla bir bütünlük içerisinde her zaman hazırlıklı olmamızdır. Yaşanan büyük acıdan ders çıkararak, buna uygun hareket etmeliyiz. Bu anlamda; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımız, ortak sorumluluk ve duyarlılık içinde davranmalı ve hazırlıklarını buna göre yapmalıdırlar. Bu vesileyle, 17 Ağustos Marmara depreminin yıldönümünde, böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz deprem şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum"ifadelerini kullandı.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu17 Ağustos'un 18.Yıldönümü için mesajında şu ifadeleri kullandı;

"Bundan tam 18 yıl önce, 17 Ağustos 1999'da Türkiye karanlık günlerinden birini yaşadı. Saat 03:02'de merkez üssü Gölcük olan deprem 45 saniye içerisinde aramızdan binlerce can aldı, faciadan sağ kurtulanlara ise ömür boyu unutamayacakları bir acı bıraktı. Gölcük depremi, İzmit depremi veya Marmara depremi, ismi nasıl anılırsa anılsın bu karanlık geceyi Türkiye olarak yaşadık. Depremin yaşattığı sonuç itibari ile Ülke genelinde hayatını kaybeden 30 bini aşkın yurttaşımız arasında Sakarya ve ilçemiz Karasu'da büyük ölçüde etkilendi. Aradan geçen 18 sene, bu acıyı hiç hafifletmedi"ifadelerine yer verdi.

Yaşanılabilecek afetlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirtilen Başkan İspiroğlu; "Ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yaşanan depremlerin günümüzde ve gelecekte de yaşanılması hiç kuşkusuz kaçınılmazdır. Burada önemli olan husus, depremle yaşamasını öğrenmek, yaşadığımız yüzyılın bilimsel verileri ışığında sahip olduğumuz bilgi, birikim ve teknolojiyi kullanarak tedbirlerimizi almamızdır. Unutmamalıyız ki; insanları yaşanılan afetler değil bu afetler için alınmayan tedbirler öldürür. Bu bağlamda yaşana bilecek her afete hazırlıklı olmamız gerekmektedir"dedi.

Bu düşüncelerle 17 Ağustos Depremi'nin on sekizinci yıldönümünde; depremde yaşamını yitiren bütün vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve Aziz Milletimize başsağlığı diliyorum. Allah vatanımızı ve milletimizi afetlerden korusun"dedi.

CHP Arifiye ilçe başkanıAli Gökpınar17 Ağustos'un 18.Yıldönümü için Mesaj yayınladı;


Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999'da meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 18 yıl geçmiş bulunuyor. 18 yıl önce meydana gelen, binlerce vatandaşımızın yaşamını yitirmesine ve on binlerce vatandaşımızın da yaralanmasına yol açan Kocaeli depremi, milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Millet olarak bu tecrübeyi yeniden yaşamamak için yerine getirmemiz gereken çok sayıda ödev bulunmaktadır.

Mevzuat, kurumlaşma politikaları, toplumsal toparlanma ve teknoloji uygulaması alanlarında yapılacak çok işimiz vardır. Bazıları başlatılmış olan bu ödevlerin hız kesmeden devam ettirilmesi ülkemizi afetlere karşı daha dirençli hale getirecektir.
CHP Arifiye ilçe başkanlığı olarak böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz yurttaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete 17 Ağustos Marmara Depremini anma mesajında şu ifadelere yer verdi;

Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete 17 Ağustos Depremi yıldönümünde şu açıklamalarda bulundu. "17 Ağustos 1999 Marmara depremi ve akabinde yaşanan Düzce depremleri ile yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşadık. Hafızalarımızdan silemediğimiz, büyük depremden bu yana on sekiz yıl geçti. On sekiz yıl önce binlerce insanımızın ölümüne, kentlerimizin harap olmasına, milyarlarca liralık mal kaybına neden olan bu felaketle ülke olarak büyük bir yasa boğulduk, yüreğimiz yandı. Dedi.

Doğa Olayları Afete Dönüşmesin

Mete neredeyse her gün ülkemizin bir yerinde bir deprem yaşandığını belirterek. Yaşanan doğa olaylarının afete dönüşmesi can ve mal kaybının yaşanmaması için eğitimli ve bilimsel esasları benimseyen, denetim ve kontrol mekanizmalarının benimsendiği bir yapıdan geçtiğinin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Mete "Asrın felaketi olarak yaşadığımız depremlerde yaşamını kaybeden vatandaşlarımızı saygıyla anıyor, depremzede yakınlarına ve tüm ulusumuza bir kez daha başsağlığı diliyorum. Allah milletimizi devletimizi her türlü afetlerden, iç ve dış tehditlerden korusun. Yüce Allah´tan milletimize bir daha böyle acılar yaşatmamasını niyaz ediyorum".dedi.

Sakarya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 18nci yıldönümü mesajında;

Ülkemizin özellikle de yaşadığımız kentin birinci derece deprem kuşağında olduğu gerçeğini bilmeyiz , "Hepimizi büyük üzüntüye boğan deprem, bizlere bir ders olmuş ve çok şey öğretmiştir.

17 Ağustos Adapazarı-Gölcük depremi ile depremin ne olduğunu ve neler yapabileceğini gördük. Deprem kuşağında yaşadığımızı, deprem konusunda yeterince bilinçli ve bilgili olmadığımızı, insanları öldürenin deprem değil; sağlıksız yapılan binalar olduğunu, binaların yapımında depremin mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini öğrendik.

Doğal afetlerde koordinasyonun, kurtarma çalışmalarının ve kurtarma timlerinin ne derece önemli olduğunu, afet öncesinde alınan önlemlerin hayat kurtardığını ve kötü sonuçları azalttığını öğrendik"

?Böylesi afetlerin bir daha yaşanmaması Cenab-ı Allah'tan temennimiz. Öğrendiklerimiz bize yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda ışık tutmalı. Tedbirlerimizi alıp takdiri Yüce Rabbimize bırakmayı öğrendiysek ne mutlu bizlere. Asrın felaketi olarak adlandırılan 17 Ağustos'un 18 nci yıldönümünde ahrete göç eden Esnaf ve Sanatkâr kardeşlerimi, hemşerilerimi ve tüm deprem şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anar, yakınlarına sabırlar diliyorum.

Bbp Sakarya İl Başkanı Cemal Can , 17 Ağustos 1999 depreminin 18. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Can mesajında şu görüşlere yer verdi "17 Ağustos 1999 tarihinde yaşadığımız son yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olan Marmara Depremi üzerinden 18 yıl geçmiş olmasına rağmen bu büyük felaketi hafızalarımızdan silemedik. Deprem dolayısıyla binlerce vatandaşımızın vefatına, yerleşim yerlerinin yıkılmasına ve milyonlarca liralık maddi kayba neden olan bu felaket, milletimizin yüreğini yakan en büyük acıların başında gelmektedir.
Ülkemizin bir deprem kuşağında olması nedeniyle muhtemel olan depremlerde, doğa olayının afete dönüşmemesinin, can ve mal kaybının en aza indirgenmesinin, eğitim ve bilimin esas alınmasından, denetim ve kontrol mekanizmalarının aktif olarak işletildiğinden geçtiğini bizler hiçbir zaman unutmamalıyız.
Teknolojik gelişmelerle birlikte toplum olarak daha çok bilinçlenmeliyiz bizler sorumluluklarımızı yerine getirirken bu gerçekleri göz önünde bulundurarak geçmişten ders alarak bundan sonraki uygulamalarımızda asla taviz vermemeliyiz. Bu vesileyle; asrın felaketi olarak tarihe geçen 17 Ağustos Marmara Depreminde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum"dedi.

CHP Hendek İlçe Başkanı Reyhan Azak 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 18. Yılı Nedeniyle Mesaj Yayınladı.

Bilindiği gibi Dünyanın en tehlikeli deprem kuşağı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı ülkemizin büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Hendek ilçemizde yüzyıllardır büyük yıkım ve can kayıplarına neden olan Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindedir. Deprem gerçeğini ortadan kaldıramayacağımıza göre, gerekli önlemleri alarak depremlere karşı can ve mal kayıplarını en aza indirecek eğitim ve alt yapı çalışmalarına gerekli önceliği vermemiz gerekmektedir.

Ancak 17 Ağustos gibi büyük can ve mal kaybına neden olan yüzyılın en büyük depremine rağmen gerekli çalışmaların yapıldığını görmemekteyiz. Hendek ilçemiz için hazin olan bir durum da Kemaliye Mahallesi Kentsel dönüşüm uygulamasıdır. Hendek'in fay hattı üzerinde olduğu bilindiği halde tek katlı, iki katlı evlerden oluşan evler yıkılarak yerlerine altı, yedi katlı binaların yapılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

17 Ağustos depreminden bu yana 18 yıl geçti, bu 18 yıl içerisinde Hendek Belediyesinin ve Hendek'teki resmi kuruluşların olası bir depreme karşı önlem amacıyla yaptığı çalışmalar hakkında kamuoyunu aydınlatıcı bilgi vermelerini beklemekteyiz.

17 Ağustos depreminde yitirdiğimiz tüm yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.

Saadet Partisi Sakarya Gençlik Kolları Başkanı Ali Ahmet Çelik 17 Ağustos Depremi yıl dönümünde basın açıklaması yayınladı.

Genç Saadet Sakarya Başkanı Çelik yaptığı basın açıklamasın da deprem şehitlerini anarken, 17 Ağustos 1999 tarihinde kaza zedelerin yanında olan milletimize teşekkür etti. Çelik: "On binlerce insanımızın ölümüne ve yaralanmasına, yüzbinlerce konutun yıkılmasına ve yaşanamayacak düzeyde zarar görmesine sebep olan 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde deprem şehitlerimizi dualarla anıyoruz. Kazazedelerimizin yanında bulunan yaralarını sarmasına yardımcı olan milletimize de tekrar teşekkür ederiz."Dedi.

TEKRARDAN BU ACILARI YAŞAMAMAK İÇİN TEDBİRLİ OLMALIYIZ

Ali Ahmet Çelik yaptığı basın açıklamasında yaşanılan felaketin tekrarını yaşamamak için tedbirler alınmasını gerektiğini söylerken Sakarya Üniversitesinin iş birliğinin de olması gerektiğini belirtti. Basın açıklamasına devam eden Çelik: "Yaşadığımız bu felakettin üzerinden yıllar geçmiş olsa dahi çıkarmamız gereken dersler hala bulunmaktadır. Deprem ve diğer doğal afetler insan iradesi dışında gerçekleştiği için her zaman dikkatli olmalıyız ve kentsel planlamamızı bu doğrultuda yapmaktayız. Tekrardan bu acıları yaşamamak için tedbirli olmak zorundayız. Dünya üzerinde inşaat mühendisliği alanını incelediğimizde Japonya ve Çin gibi ülkelerin bu konularda çok fazla geliştiğini görmekteyiz. Amerika bir kez keşfedilmiş ve bir daha keşfedilmeye gerek yoktur diyerek yapacağımız yapıların sağlamlığı için kullanılabilecek teknolojileri, Dünya'daki örnekleri üzerinden inceleyebilir ve geliştirebiliriz. Dünya standartlarında çalışmalar yapan Sakarya Üniversitesi mensubu akademisyenlerimiz ile daha sağlıklı bir biçimde deprem teknolojileri geliştiriliyor. Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas'ın Van depremi sonrası 2011 yılında yaptığı basın açıklamasında gördüğümüz gibi yapılan çalışmalara destek vermek ve daha sağlıklı yapılar inşa etmek için halkımız bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Konut sahipleri bu konuda duyarlı olmak zorunda ve teşvik edilmelidir."Dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE TEŞEKKÜRLER

Büyükşehir Belediyesi 'nin Sakarya'ya yapılmak istenen yüksek katlı binalar içinde dik duruşundan dolayı tebrik eden Çelilk açıklamasının devamında: "Basın açıklamamızın sonuna gelirken Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ni, Sakarya'ya yüksek yapılar dikmek isteyen firmalar ve kurumlara karşı göstermiş olduğu dik duruştan dolayı tebrik eder, bu dik duruşlarının her daim ve hayırlı olan her konuda devam etmesini Cenab-ı Haktan niyaz ederiz. Ayrıca 17 Ağustos gece Demokrasi Meydanında yapılacak olan anma törenine Genç Saadet olarak bizde katılacağız ve tüm halkımızı da bekleriz."diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

AKParti Adapazarı Kadın Kolları Başkanı Fatma Varol, Marmara Depreminin 18. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Böyle doğal afetlerde, milletin hiç tereddüt etmeden, birbirinin yardımına koşarak, bir olduğunun, iri olduğunun, diri olduğunun ve hep birlikte Türkiye olduğunun altını çizen Başkan Varol;

''17 Ağustos 1999, saat 03.02'de, binlerce kardeşimizin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan Marmara Depremi, milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Bilindiği gibi geride yıkım ve acı bırakan olaylar, genellikle hatırlanmak istenmez.

Ancak, 17 Ağustos; sönen umutları yeniden canlandırmak, milletimizin güven duygusunu tazelemek ve depremle yaşamayı öğrenebilmek için, bizlere sorumluluklarımızı tekrardan hatırlatmıştır. Depremin ardından ülkemizde büyük bir milli seferberlik başlamış;

Türk milleti örnek bir dayanışma ruhu ile depremde mağdur olanlara yardım elini uzatmıştır. Depremzede kardeşlerimizin de, tüm imkânsızlıklara rağmen, hayata dört elle sarılarak, karşılaştıkları güçlükleri aşmak için, olağanüstü bir gayret göstermeleri de takdire şayandır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Marmara Depremi'nin 18. yıl dönümünde; hayatını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan bir defa daha rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Rabbim, bizleri bir daha böyle acılarla imtihan etmesin inşallah.'' dedi.

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 18. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı:

Başkan Öztürk; ''18 yıl önce meydana gelen binlerce vatandaşımızın yaşamını yitirmesine ve on binlerce vatandaşımızın da yaralanmasına yol açan Marmara Depremi milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihte ki yerini almıştır. Önemli olan husus, depremle yaşamasını öğrenmek, yaşadığımız alandaki binaları depreme dayanıklı hale getirmek ve yaşadığımız yüzyılın bilimsel verileri ışığında sahip olduğumuz bilgi, birikim ve teknolojiyi kullanarak tedbirlerimizi almamız, kurumlarımızla ve vatandaşlarımızla bir bütünlük içerisinde her zaman bu tür felaketlere hazırlıklı olmamızdır'' dedi.

16 Ağustos 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

nally - Mesajlarda yeni bir depremde ilk yıkılacak deprem görmüş 4-5 katlı yapılar hakkında tek bir kelime göremedim.Sorumluluk sahipleri bu konu hakkında ne düşünüyorlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ağustos 19:46
01

SAKARİA - HERKES BİR MESAJ PAYLAŞMIŞ SORU ŞU: SAKARYA YENİ YAPILARDAN DENETİM SONUCU UYGUN OLMADIĞI TESPİT EDİLEN KAÇ BİNA YIKILDI YADA KAÇ BİNAYA RUHSAT VERİLMEDİ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ağustos 19:46Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?