Eczane çalışanlarına 'ilaç kullanım' eğitimi

Sakarya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından "Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı" kapsamında, eczanede çalışan teknisyenlere yönelik bir eğitim gerçekleştirilmiştir.

05/03/2014 tarihinde 19.00-20.30 saatleri arasında Sakarya Eczacı Odası toplantı salonunda Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Yusuf Aydemir tarafından yoğun bir katılımla gerçekleştirilen eğitime eczane teknisyenlerinin yanı sıra eczacılar ve eczacı odası üyeleri de katılmıştır.

Eğitimde ASTIM?KOAH Hastalığı hakkında bilgi verilerek, tedavide kullanılan inhaler ilaçların kullanımına dair hastaların sıkça yaptığı hatalara dikkat çekildi ve katılımcılara ilaçların kullanımı ayrıntılı bir şekilde tarif edildi.

Kullanımları özellik ve ayrı bir hassasiyet arz eden Astım ve KOAH hastalıklarında kullanılan inhaler ilaçların doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Doğru ve etkin kullanım sağlanmadığı takdirde beklenen tedavi başarısı sağlanamamaktadır. Bu ilaçların kullanım şekli konusunda öncelikle hekimlerin, ardından eczacı ve eczane çalışanlarının ve en sonunda da bu ilaçları kullanacak olan kişilerin, özellikle piyasaya yeni sürülen inhaler ilaçların etkin kullanımı konusunda eğitimi ve bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir. Hasta ve hasta yakınlarının doğru bilgilendirilmesi ve tedavide beklenen başarının sağlanabilmesi için bu husus kaçınılmazdır. Eczane çalışanları ve eczane teknisyenlerinin hasta ve yakınlarına inhaler ilaçların kullanımı konusunda doğru bilgilendirme yapması tedavinin etkinlik ve başarısını artıracaktır.

08 Mart 2014 - Kadın --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?