Yerel Kültür Dernekleri hedef belirledi!

Yerel Kültür Derneğinin öncülüğünde 2012 yılı sonlarında başlatılan ilçelerde örgütlenme ve ilçe derneklerinin kurulması çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Yerel Kültür Derneğinin öncülüğünde 2012 yılı sonlarında başlatılan ilçelerde örgütlenme ve ilçe derneklerinin kurulması çalışmalarında son aşamaya gelindi. İlimizin 16 ilçesinde Yerel Kültür Derneği kurarak, federasyon kurulması ile ilgili toplantı Elegante Satso Tesislerinde yapılan istişare neticesinde karara bağlandı.

Toplantıya Yerel Kültür Derneği Başkanı Özgür Aygün, 3 Dönem Yerel Kültür Derneği Başkanı Cüneyt Demir, Dernek Başkan Yardımcıları Cevdet Koç, Cavit Tokpınar, Necmettin Kırık, Evren Çakırsoy, Erhan Dursun ile birlikte Pamukova, Geyve, Taraklı, Adapazarı, Erenler, Akyazı, Hendek, Serdivan, Ferizli, Söğütlü, Dokurcun, Arifiye, Taraklı, Alifuatpaşa ve Kaynarca Yerel Kültür Derneklerinin Kurucu Başkanları katıldı.

SYKD Başkanı Özgür Aygün; Uyarıcı, Çözüm Üretici ve Yapıcı Bir lobi oluşturuyoruz. Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Özgür Aygün, ilimizin Yerel ve yerleşik kültürünün tanıtılmasının yanında farklı bir misyon ve vizyonla tüm Sakarya?yı kucaklayan dernekler ile birlikte oluşturacakları Federasyonda Sakarya ili ve ilçelerinin sorunlarının tartışılacağı, gündeme taşınacağı ve çözüm yollarının araştırılacağı şehri yönetenlere rehber olucu, yapıcı ve destekleyici bir lobi oluşturmak istediklerini, kısa sürede ilçelerde kurulan derneklerle birlikte ortak çalışma ve projeler yapacaklarını açıkladı.

Hedef: 16 Dernekte toplam 54.000 Üye

Federasyon Çalışmalarını Sakarya Yerel Kültür Derneği Adına yürüten 3.Dönem Dernek Başkanı Cüneyt Demir, Başkan Yardımcıları Cevdet Koç ve Necmettin Kırık yaptıkları konuşmalarda ilçelerde oluşturulan 16 Yerel Kültür Derneği çalışmalarının son aşamaya geldiğini bazı ilçelerde kurulan derneklerin üye sayılarının binleri aştığını belirterek, kurulacak federasyonun ve üye derneklerinin resmi işlemlerine başlandığını her ay bir ilçede toplantı yapılarak gündemin ve çalışmaların yerinde değerlendirileceğini belirttiler.
Yerel Kültür Derneklerinin mayıs ayından itibaren 16 farklı noktadan köy ve mahalle gezilerine başlayacaklarını ifade eden dernek yetkilileri;2013 yılı sonunda 54.000 üye ile Sakarya?nın tüm ilçelerinde, merkezde olduğu gibi etkin faaliyetler gösteren dernekler hedefi konulduğunu, ilçelerde yapılacak teşkilat çalışmaları, köy ziyaretleri ve üye sayısının her ay kamuoyu ile paylaşılacağını belirttiler.

Manavlar Artık Sivil Toplum Kuruluşlarını Önemsiyor.

İlçelerde Kurulan İlk Yerel Kültür Derneği olan Pamukova Yerel Kültür Derneği Başkanı Yasin Sargın, Yerel Kültür Dernekleri olarak alınan kararların ilçelerde büyük yankı bulduğunu ve yakından takip edildiğini, yaptıkları köy gezilerinde yoğun bir ilgi ile karşılandıklarını ifade ederek;"Artık Kaynarca ilçesinde yaşayanlar ile Pamukova?da yaşayanlar ve diğer ilçelerde yaşayan manav kültürüne mensup kişiler ortak hareket edebilmektedir ve etmek istemektedir.Bu geçmişte olmamıştır. Yerel Kültür Dernekleri olarak amacımız bu birlikteliği ve "iletişimi attırmaktır ve en yüksek düzeye çıkarmaktır? dedi. PYKD Başkanı Sargın, mayıs ayının ilk haftasında Yerel Kültür Derneklerinin başkan ve yöneticilerinin katılacağı büyük bir program planladıklarını belirterek, üye hedefini yapacakları ilk toplantıda gerçekleştirme sözü verdi.

10 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.134.482 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?