Meclis üyelerinden 'pazaryeri' tepkisi!

Ferizli Gölkent Mahallesi'nde milli emlağa ait pazaryeri yıkıldı. Meclis Üyeleri Ertan Ak ile Murat Kahyaoğlu, yıkımın karar alınmadan yapıldığı iddiasıyla tepki gösterdi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Mustafa ÜSTÜBİ/Ferizli

Yaklaşık 20 yıl önce İller Bankasından alınan 850 bin TL kredi ile yapılan ve halen 516 bin TL borcu olan Pazaryeri, Ferizli Belediyesi iş makineleri tarafından yıkıldı.
Meclis Üyeleri Murat Kayhaoğlu ve Ertan Ak, pazaryerinin ihale ve meclis kararı olmadan yıkıldığını iddia ederek, yıkıma tepki gösterdi.
Meclis üyeleri Ak ve Kahyaoğlu, "Sayın başkan sırf içindeki demirleri almaları için usulsüz bir şekilde burayı yıktırdı. Bu usulsüzlüğe dur denilmeli. Sayın Cumhuriyet savcılarımızı göreve davet ediyoruz. Bu yapılan usulsüzdür" diye konuştu.
Konuyla ilgili açıklama yapan Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk ise "Söz konusu yapının ve arazinin Ferizli Belediyesiyle hiçbir alakası yoktur" dedi.

Yıllar önce krediyle yaptırılan pazaryerinden geriye 516 bin TL borç kaldı.

Konuyla ilgili Ferizli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce yapılan açıklamada:

10-15 yıl önceki idareciler tarafından bu pazaryeri tarım arazisine yapılmıştır. Tarım arazisine yapıldığı anlaşılınca ve mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle Milli Emlak belediyeden yeri tapusuyla birlikte geri aldı. Dolayısıyla bugün Milli Emlak'ın tapulu yeridir. Belediyemizle bir ilgisi yoktur. Burası zamanında açık pazaryeri yapılmıştı. 10 yıldır atıl vaziyette olduğu için zamanla harabeye döndü. Tezgâh olan bölümlerin bir kısmı kendiliğinden yıkılmıştı. Gölkent esnaflarımızdan ve vatandaşlarımızdan; çocuklarımız orada oyun oynuyor, fakat toplum ahlakını bozacak farkı amaçlar içinde orası kullanılıyor talebiyle, atıl vaziyetteki beton ve moloz yığınlarının oradan kaldırılması yönünde istekler ve talepler geldi. Mevcut haliyle oradaki beton ve moloz yığınları çocuklar için büyük tehlike saçıyordu. Farklı amaçlar için kullanılması topluma ve çevreye zarar veriyordu. Vatandaşlardan gelen istekler ve talepler doğrultusunda bizde yalnız atıl durumda olan beton ve moloz yığınları oradan kaldırdık. Çıkan malzemelerin bir kısmı tarla yollarına döküldü. Bir kısmı da dökülecektir. Burada halkımızın isteği yerine getirilmiştir.

Fakat konuyu bu kadar büyütüp, farklı şekilde anlatmakla, kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir.

Diğer husus yaklaşık 10 yıldır orada pazar kurulmamaktadır. Belediye araçlarının sanki kullanılan bir pazaryerini yıkıyormuş iddiasıyla halkın kafasını karıştırmaları, yerin belediyeye ait olmadığını; Milli Emlak'a ait olduğunu bildikleri halde, sanki belediyenin tapulu malıymış gibi göstermeleri, belediyemize yönelik yapılan bir algıdan ibarettir.

Yine zamanın Gölkent Belediye Başkanı tarafından yapılan pazaryerinin Ferizli Belediyesi tarafından ihalesiz ve meclis kararı olmadan yıktırıldığına dair iddia ortaya atılmıştır. Yasalara göre belediyenin kendine ait olmayan bir yere meclis ve encümen kararı aldırma yetkisi yoktur.

Belediyemizin orada yaptığı çalışma kamu yararına bir iştir. Kesinlikle kamuya zarar verecek bir iş yapılmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

13 Şubat 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.968.749 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?