SATSO ihracat seferberliği başlattı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, ihracatta hedeflerinin en çok ihracat yapan ilk 5 il arasında kalıcı olarak yer almak olduğunu bildirdi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

SATSO'dan yapılan açıklamaya göre, şubat ayı olağan meclis toplantısı meclis başkanı Akgün Altuğ başkanlığında gerçekleştirildi.

Açıklamada, toplantıda yönetim kurulunun aylık faaliyetleri hakkında üyelere bilgi verdiği belirtilen Yılgenci'nin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ocak ayı ihracat rakamlarının Erenler ilçesindeki Toyota fabrikasında açıklandığını anımsattığı aktarıldı.

Sakarya'nın ocak ayı rakamlarıyla en çok ihracat yapan ilk 10 il arasında 7. sırada yer aldığını, 24 sektörde yaklaşık 120 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini aktaran Yılgenci'nin, açıklamada şu ifadelerini yer verildi:"İhracatta hedefimiz en çok ihracat yapan ilk 5 il arasında kalıcı olarak yer almaktır. Ayrıca otomotiv sektöründeki üretim ve ihracat tecrübemizi potansiyeli olan diğer sektörlere de genişletmek istiyoruz. Hiç ihracat yapmamış üyelerimiz ihracat yapsın, alternatif sektör ve pazarlarda da söz sahibi olalım istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yılgenci'nin ayrıca, yönetim kurulu olarak çalışmalarını istişare yaparak yürüttüklerini sözlerine eklediği kaydedildi.

Gündem Maddeleri

SATSO Şubat Ayı Meclis toplantısı gündem maddeleri arasında yer alan "19. Meslek Komitesi'nin Yolcu Taşıma Azami Fiyat Tarifesinin Görüşülmesi ve Tasvibi" maddesinde önerilen fiyat tarifeleri meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Ardından 5174 Sayılı TOBB Kanununun 10. Maddesi Gereği, 2015 Yılında Durumları "Askı" Olan Üyelerin Oda Sicil Kayıtlarının Silinmesinin Görüşülmesi, maddesi meclis üyeleri tarafından yeterince müzakere edilerek bir sonraki meclis toplantısında tekrar değerlendirilerek Mart ayı meclis toplantısının ardından kayıt silme işleminin gerçekleştirilmesine karar verildi.

Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi

Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi Maddesinde konuşan 31. Meslek Komitesi'nden Meclis Üyesi Necmettin Kırık bilişim alanında bir sektör birliği oluşturulmasının önemine değinerek bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kırık konuşmasında "Mesleğimiz ile ilgili kurallar ve kriterler belirlediğimiz bir çalışma yaptık. Türkiye Bilişim Dernekleri Federasyonu'nda Sakarya'yı temsilen görev yapıyoruz. Sektörün kaliteli ve kayıt altına alınması, katma değeri yüksek ürünler üretebilmesi için korunması gerekiyor. Buna dair önemli bir yol katettik. Bu konuda bir sektör birliği oluşturulması konusunda çalışıyoruz. Bilişim sektöründe fiyat tarifesi çıkaran ilk il Sakarya. Sektör birliği de kurarsak mesleki standartların oturması anlamında çok daha başarılı olacağız. Bu konuda Yönetim Kurulumuzun desteklerini bekliyoruz" dedi.

31. Meslek Komitesi'nden Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise "Cep telefonlarının kişinin kullandığı GSM operatörleri mağazasından almaya özen gösterilmesi gerekiyor." diyerek cep telefonu tefeciliğine ve blokaj uygulamasına karşı tedbirli olmak gerektiğini ifade etti. Ürünlerin üzerinde ilk elden satış yapılmıştır ibaresinin olmasına dikkat edilmesi gerektiği konusunda da uyarıda bulundu.

16. Meslek Komitesi'nden Meclis Üyesi Oktay Topçu ise DASK Sigortalarının zorunlu olduğunu belirterek "DASK Sigortaları yapılırken özellikle metrekare konusunda titiz davranılması gerektiğini dile getirerek doğru metrekare bilgilerinin verilmemesi halinde bir hasar yaşandığı zaman sigortalının mağduriyet yaşayacağını ifade etti.

Dilek ve Temenniler

Dilek ve Temenniler Bölümünde konuşan Meclis Üyesi Yusuf Murat Emir ise 28 Şubat Süreci'nin yıldönümü olması nedeniyle yaptığı konuşmada "28 Şubat 1997 Cumhuriyet tarihinde hepimizin de bildiği gibi adına demokrasiye balans ayarı vermek diye aktarılan günlerdi. 28 Şubat sürecinin izlerinin büyük çoğunluğu atlatılmış olsa da halen toplumdaki bıraktığı izler devam etmektedir. O süreçte yaşananların gelecek nesillere ve iş dünyasına birer ders olması temennisiyle İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un dediği gibi "Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın" diye konuştu.

Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise Stratejik Plan İç Paydaş Çalıştayı ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak başarılı geçenbu çalışmanın sonuçlarının hep birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bayrak ayrıca, Çark Caddesi'ndeki daha fazla yeşillendirilmesi ve akşam vakitleri için daha güvenilir bir hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. Orda faaliyet gösteren tüccarların da tabela dükkan önü gibi alanlarının uygun bir şekilde dizayn edilmesinin önemine değindi.

Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu ise Son kaynak Tedarik Yönetmeliğinin TBMM'den geçtiği ve 1 Nisan 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini ifade etti. Borazancıoğlu bu uygulamanın başlaması ile OSB'lerde faaliyet gösteren firmaların, OSB dışındaki firmalara nazaran daha fazla elektrik tüketim ücreti ödeyebileceklerini dile getirdi. Bu konuda bölgemizdeki OSB müdürleri ve ilgililerle Ankara'da görüşmelerde bulunduk ancak yönetmelik çıktıktan sonra bir değişiklik yapılması pek mümkün olmuyor. Umarım ertelenir umarım kaldırılır umarım eşitlik ilkesinde bütün ülkeye yayılır."

Borazancıoğlu ayrıca, Taraklı'da Fenerli Konak ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak Konağın daha aktif bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Meclis Üyesi Ramazan Çokal ise çarşıdaki firmaların tabelaları ile ilgili belediyeler tarafından önceki yıllarda bir uygulama başlatıldığını buna göre tabelaların ön cephelerde yer alması gerektiğini ifade ederek "Dükkan tabelaları diğer ticaret erbabını mağdur etmemeli,zarar vermemeli." diye konuştu

Meclis Üyesi Adem Bilgen ise "1 Nisan 2018 tarihi itibariyle yoğuşmalı kombi haricinde kombi kullanılmayacak bunun dışında kombi üretilmeyecek. Bu konu hem enerji tasarrufu hem de çevre kirliliğinin önüne geçmek adına önemlidir."diye konuştu.

28 Şubat 2018 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.875.715 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?