'Pandora' o sanığın Sapanca'daki evinde bulundu!

İzmir'de 357 kişinin yargılandığı 'gizli bilgi ve belge bulundurma' davasının son celsesinde davanın bir numaralı sanığı Bilgin Özkaynak'ın Sapanca'daki evinde bulunan 'pandora' isimli veri tabanını bulan polislerin dinlenmesine karar verildi.

İzmir'de, 357 tutuksuz sanığın yargılandığı 'gizli bilgi ve belge bulundurma' davasında, mahkeme heyeti ara kararları açıkladı. Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş, sanık avukatlarının talebi doğrultusunda sanıkların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalara katılan polislerin tanık olarak dinlenilmesine, dijital verilerdeki Dna ve parmak izlerinin tespiti için sanıklardan Dna ve parmak izi örneklerinin alınmasına karar verildiğini bildirdi.

Mahkeme, sanıklardan Saygın Özdemir'in avukatı Tuba Balkan'ın talebi üzerine, Özdemir'in evinde yapılan aramaya katılan polislerin tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Kamera görüntülü kol saatinin içindeki görüntülerin askeri alanda çekilip çekilmediği, görüntülerdeki seslerin kime ait olduğuna yönelik tespit yapılması talebinin reddine karar verdi.

Orhan Kızıltaş, sanık Safiye Köten'in avukatı Ferhat Cantürk'ün, müvekkilinin evinde aramaya katılan polisler ile arama sırasında hazirun olarak bulananların ve sanığın kardeşi Ferhat Köten'in tanık olarak dinlenilmesi talebinin kabul edildiğini kaydetti.

Sanık avukatlarından Aykanat Kaçmaz'ın, sanıklar Narin Korkmaz ve Ahmet Gencer Kıvrakdal hakkında, davaya konu soruşturma başlamadan önce Hava Eğitim Komutanlığı tarafından tutulan tutanak ve eklerinin mahkeme tarafından istenmesi talebinin kabul edildiğini ifade eden Kızıltaş, davanın soruşturma aşamasında görev alan polisler hakkında müfettişlerce hazırlanan raporun istenmesi talebinin ise, dosyada kısıtlılık kararı bulunması nedeniyle reddedildiğini bildirdi.

Mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığı'ndan pandora veri tabanıyla ilgili bilirkişi raporunun istenmesine karar verdi. Sanık avukatlarının İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde, 'kaç imaj alma makinesinin bulunduğu, imaj almakla görevli kaç personelin' bulunduğuna yönelik tespit yapılması talebi ise, davanın esasına katkı sağlamayacağı nedeniyle reddedildi.

DURUŞMA MAYISA ERTELENDİ

Davanın bir numaralı sanığı olan Bilgin Özkaynak'ın Sapanca'daki evinde bulunan, 'pandora' adlı veri tabanının nerede, kim ve nasıl bulunduğunun tespiti için aramada görevli 8 polisin dinlenmesi için İzmir ve Sakarya Emniyet Müdürlüklerine yazı yazılmasına karar verildi.

Sanık avukatlarından Nevzat Güleşen'in, dönemin İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Ali Şevik'in duruşmada tanık olarak dinlenmesi talebi de reddedildi.

Sanıkların adreslerinde bulunan dijital materyallerde Dna ve parmak izi incelemesi talebini kabul eden mahkeme, bu kişilerin Dna için gerekli olan biyolojik örneklerinin alınması için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine, parmak izi incelemesi talep edenler için de parmak izi donelerinin alınarak mahkemeye gönderilmesine, bir kısım sanıklar için adli kontrol kararlarının devamına karar verilerek duruşma mayıs ayına ertelendi.
İHA

22 Ocak 2015 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.034.753 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?