Sakarya'nın yetiştirdikleri...

Her şehirden ulusal düzeyde tanınmış bir çok yazar çizer, devlet adamı, şampiyon sporcular ve benzerleri yetişir. Fahri TUNA YAZIYOR

Haber Resmi
Haber Resmi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Her şehirden ulusal düzeyde tanınmış bir çok yazar çizer, devlet adamı, şampiyon sporcular ve benzerleri yetişir ve bir süre sonra şehirlerle bu isimler özdeş hâle gelir.

Gönen Ömer Seyfettin'dir meselâ, Adana Yaşar Kemâl'dir, Fatih Terim, Ferdi Tayfur'dur; Hakkari Yılmaz Erdoğan, Ordu Kadir İnanır, Samsun Levent Kırca'dır. Hakan Şükür yurt dışında hep 54 (Sakarya) numaralı forma giymiştir, İlhan Mansız'ı daima 26 (Eskişehir) numaralı forma ile hatırlayacağız. Ahmet Ümit'te buram buram Gaziantep vardır, Coşkun Aral'da Siirt.
Sakarya'mızın ulusal anlamda tanınmış/kabul edilmiş/beğenilmiş isimleri kimlerdir?
Bunların bakan, yazar-çizer, şampiyon sporcularının büyük bölümünü 2007'de Adapazarı Yazıları kitabımızda yayımlamıştık. Bu kez edebiyat başta olmak üzere sinema ve spor dünyasında isimleri öne çıkan hemşerilerimizden bazılarını tanıtmaya çalışacağız sizlere.

Doç.Dr.Ahmet Arı (KY Genel Müdürü)

1962 yılında Sakarya'da doğdu. İlk ve ortaokulu Taraklı'da okudu. Adapazarı İmam-Hatip Lisesi'ni bitirdi (1980). Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1984'te mezun oldu. Gazi Üniversitesi'nde yüksek lisans, Selçuk Üniversitesi'nde doktora yaparak 1994 yılında Eski Türk Edebiyatı ana bilim dalında bilim doktoru unvanını aldı. 1985-1987 yılları arasında Kayseri Yeşilhisar Lisesi'nde edebiyat öğretmeni, 1987-1990 yılları arasında da Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Türk Dili okutmanı olarak görev yaptı.
1991-1996 yılları arasında aralıklarla ABD'de bulundu ve Güz-1995 sömestrinde ABD'nin önde gelen üniversitelerinden University of Pennsylvania'da Türkçe dersleri verdi. Aralık 1996'da Süleyman Demirel Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent olarak öğretim üyeliğine atandı. Aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Ahmet Arı, 2004 yılında Eski Türk Edebiyatı ana bilim dalında doçent oldu. Mayıs 2005'te Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürü olarak görevlendirildi ve Ocak 2006'da Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne atandı. Halen Kültür ve Turizm Bakanlığında Strateji Geliştirme Başkanı olarak görev yapmaktadır. "Mevlevilikte Bir Hanedanlık Kurucusu-Sakıb Dede ve Divanı", Gâlib Dede'nin Aşk Ateşi" adlı kitapların yazarı olan Ahmet Arı'nın başta Klasik Türk Edebiyatı sahası olmak üzere tasavvuf, Türk kültürü ve edebiyatı üzerine yayımlanmış makaleleri vardır.

Akgün Akova ((Şair / Fotoğraf Sanatçısı

1962 yılında Sakarya Akyazı'da doğdu. Gebze Lisesi'ni, Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nü bitirdi. Diplomalarını duvara astı. İlk şiiri, 1984 yılında Milliyet Sanat Dergisi'nde yayınlandı. Yapıtları birçok dile çevrildi. Aynı yıl, 'Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzü' adlı kitabıyla Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü'nü aldı. 1993'te Truva; 2003'te Dionysos Şiir Ödülleri'ni kazandı. Seyahat editörlüğü, doğa fotoğrafçılığı ve gezi yazarlığı yaptı. Üniversite ve özel eğitim kurumlarında 'Yaratıcılık' dersleri verdi. Türkiye'yi tanıttığı beş bini aşkın fotoğrafı ve dört yüzü aşkın gezi yazısı dergi, kitap ve broşürlerde yayınlandı. Bu arada 20 kitap yazdı / fotoğrafladı! Şiir kitapları: Sansürttürme Şair Abüüü (1991),Pepetye (1992), Baba Bana Bağırma (1994),Aşk ve Kuyrukluyıldız (1997),Seçme Şiirler (1998),Sevdiğim Kadın Adları Gibi 1, Deneme kitapları: Güzel Atlar Ülkesi (1996),Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzü (1997) - 1998 Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü-Elimi Tut Yeter (1998).

Aybars Bora Kahyaoğlu (Senarist / Yönetmen)

1975 yılında Adapazarı'nda doğdu. İlkokulu Sabihahanım İlköğretim Okulu'nda, orta ve lisesi Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı (1992). ABD Colombia Colloge Chicago Film/Video Yönetmenliği Bölümünde şeref derecesi ile lisansını tamamladı. SAÜ'de İngilizce Okutmanlığı (1997-98), YTÜ'de Fotoğraf / Video Bölümünde Araştırma Görevliliği (1998-99) yaptı. Akademi İstanbul ve Türvak'ta Sinema ve Drama üzerine dersler verdi. İzzet Öz Productions'ta 1997'de kameraman olarak başladığı meslek/sanat hayatında TV8'de Ana Haber Editörü (2000-02), CNNTürk'te Dış Haber Servisi Editörü (2002-03), NTV'de Dış Haber Servisi Editörü (2003-04) olarak çalıştı. "Acı Hayat" dizisi (2004-05 SHOW TV), "Pars/Kiraz Operasyonu" sinema filmi (2006, UIP), "Pusat" dizisi (2007, SHOW TV), "Doludizgin Yıllar" dizisi (2008-09, TRT), "Alayına İsyan" dizisi (2009, TRT) ve "Cam Kırıkları" dizisi (2009, TRT) senaryolarını yazdı. Necip Fazıl'ın hayatını anlatan "Üstad", TRT'de yayımlanan"Sakarya Fırat" dizisinin ilk beş bölümüyle, on sekiz bölümlük "İstanbul'un Şehirleri" belgeselinin yönetmenliğini gerçekleştirdi. "İstanbul'un Şehirleri" belgeseliyle TÜGED 2010 Yılın Yönetmeni Ödülü verildi. Halen Sakarya Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Bahadır Karataş (Yönetmen)
1965 yılında Adapazarı'nda doğdu. 1991 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV Bölümü'nden birincilik derecesiyle mezun oldu. Film sektöründe yaklaşık bir yıl yönetmen yardımcısı olarak deneyim kazandıktan sonra özel bir burs kazanarak Los Angeles'a gitti. Oscar'ları dağıtan Akademi'nin 1929 yılında kurduğu, ABD'nin en seçkin sinema okulu USC Sinema Sanatları Okulu'na başvuran 14.000 kişi arasından seçilen 100 kişi arasına girerek üç yıllık bir master programına kabul edildi. Hem Hollywood'un, hem de bağımsız Amerikan sinemasının en seçkin isimleri tarafından verilen üç yıllık bir üst düzey yönetmenlik eğitiminden sonra 1996 yılında MFA derecesiyle mezun oldu. Türkiye'nin ve dünyanın değişik festivallerinde sergilenen birçok kısa metrajlı film ve belgesel yapan Bahadır Karataş, iki yıl yaşadığı Hollanda'da uzun metrajlı bir sinema filmi senaryosu yazdıktan sonra İstanbul'a döndü ve bugüne kadar yaklaşık 300 reklam filmi yönetti. Yönettiği Cem Yılmaz'ın oynadığı "Asfalt Ağladı", Türk Telekom Arena'nın tanıtım filmi ve Şener Şen'in oynadığı "Mümkünlü Kasabası" reklam filmleri geniş kitlelerce ilgi gördü.Birçok uluslararası ve yerli markanın ödül kazanan imaj filmlerine yönetmen olarak imza attı. Yönetmenliğini yaptığı belgeseller: 1991 "Kazlıçeşme", 1991 "Porsuk'un Öteki Yakası", Yönetmenliğini yaptığı kısa filmler: 1996 "Memory Is A Foreign Country", 1999 "Film Bu Ya", Yönetmenliğini yaptığı uzun metrajlı film: 2009 -

"Usta".
Ercan Yılmaz (Şair)

1977 yılında Geyve/Sakarya'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Adapazarı'nda, yükseköğrenimini1999 yılında KTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. 2002'de Can Yayınları'ndan "Âherli Zamanlar", 2007'de Aşina Kitaplar'dan "İncire Yemin", 2010'da da Timaş Yayınları'ndan "Rüyâ Kasrı" isimli şiir kitapları yayımlandı. Bir dönem Trabzon Yomra Fen Lisesi'nde Edebiyat öğretmenliği yaptı. Halen Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nde Öğretmenlik görevini sürdürüyor. Şiir ve yazıları çeşitli dergilerde yayımlanıyor. Ada dergisinin editörlüğünü yaptı. Edebiyat, Osmanlıca ve Diksiyon dersleri vermektedir. Her Pazartesi Yeni Sakarya Gazetesinde Köşe yazısı yazıyor. Bursa Osmangazi Belediyesi'nin A. Hamdi Tanpınar anısına düzenlediği 'Bursa'da Zaman' temalı şiir yarışmasında 'Bursa'da Dört Mevsim' isimli şiiri ile birinci oldu.

Fatma Çolak (Şair)

1977 yılında Adapazarı'nda doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Biyoloji eğitimi gördü. Şiirleri ay Vakti, Dergâh, Kırklar, Yolcu ve Vuslat dergilerinde yayımlandı. Daha ziyade Shakespeare çevirileri üzerine yoğunlaşmıştır. Çevirileri: Kral Lear, Venedik Taciri, Dorian Gray'in Portresi, Othello, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Genetik Mühendisliği ve İnsan Doğasının Sonu. Yayımlanmış şiir kitapları: "Fe Şiirleri" (Ay Vakti Kitap), "Su Güncesi" (Timaş-2010).

Kenan Sofuoğlu (Dünya Motorsiklet Şampiyonu)
1983 yılında Adapazarı'nda doğdu. Motorsiklet aşkı Adapazarı Orhangazi Caddesinde motorsiklet işi yapan babası İrfan ustanın yanında başladı. Motor tamircisi bir babanın dört çocuğunun üçüncüsüdür. 1996 yılında Türkiye şampiyonasında yarışan ağabeyi Sinan'ı izleyerek motor sporları ile tanışmış, 2000 yılında ağabeyi Sinan'ın bir yarışta ayağını kırması ile boş kalan motorunda, 16 yaşında özel izin ile yarışlara katılmaya başlayıp. bu ilk kalkış yarışını kazanmayı başardı. 2002 yılında Almanya'ya yerleşen yarışçı, aynı yıl Yamaha-Cup'ı kazandı. En büyük destekçisi olan ağabeyi Bahattin'in 2002 yılında bir otomobil kazasında vefatı sonrasında ağabeyinin arkadaşı Aytunç Taş'tan destek gördü. 2003 sezonunda Supersport-IDM'de 2. olduktan sonra 2004'te Fim Superstock 1000 Cup'a geçti. 2004 sezonunu şampiyona üçüncüsü olarak tamamladıktan sonra 2005 Superstock-1000 şampiyonluğunu hedef seçti. İlk iki yarışı kazanmasına rağmen yaptığı bir kaza sonucu bileğini kırması sebebiyle Misano'daki yarışa katılamadığından sezonu 2. olarak tamamladı. 2007 yılında Supersport Dünya Şampiyonluğu'nda sezonun bitimine 3 yarış kala şampiyon oldu. 2010 Yılı Dünya Supersport Şampiyonası'nda sezonun 13. ayağı olan ve Fransa'da Paris'in kuzeyinde bulunan Magny Cors Pisti'nde koşulan yarışta Kenan Sofuoğlu 2. sırada yer almasına rağmen Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Kenan Sofuoğlu, yarışın ardından boynunda Türk Bayrağı ile zafer turu atmasının ardından Osmanlı kavuğu giydi. Kenan Sofuoğlu 2010 yılında Dünya Supersport Şampiyonası'nı 1. bitirerek dünya şampiyonluğana 2. kez ulaşmayı başardı.
Naci Kuru (Eskişehir İl Emniyet Müdürü)

1962 yılında Sakarya Geyve'de doğdu. İlk ve ortaokulu Adapazarı'nda tamamladı. Polis Koleji ve Polis Akademisini bitirdikten sonra 1984 yılında Komiser Yardımcısı olarak göreve başladı. Sırasıyla Uşak, Eskişehir, Malatya'da görev yaptıktan sonra 1993-1996 yılları arasında İsviçre-Bern Büyükelçiliğinde Güvenlik ataşesi görevinde bulundu. 1997 yılında 4. Sınıf Emniyet Müdürü olarak Bursa'ya atandı. Güvenlik, Çevik Kuvvet, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerinde bulunduktan sonra Bursa ve İzmir illerinde beş yıl Asayiş Hizmetlerinden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı görevinden sonra 2008 yılında 1.Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi etti. İzmir Bölgesi Polis Başmüfettişliği görevini yürütürken 20 Aralık 2008 tarihli kararname ile Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü görevine atandı. 22 Aralık 2010 tarihinden bu yana Eskişehir İl Emniyet Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Özdemir Çakacak (Uşak Valisi)

1960 yılında Adapazarı'nda doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden 1984 yılında mezun oldu. 1985 yılında Manisa Kaymakam Adayı olarak Kaymakamlık mesleğine katıldı. Mustafakemalpaşa ve Savaştepe Kaymakam Vekilliklerinde bulundu. Konya-Taşkent, Erzurum-Pazaryolu ve Yozgat-Akmağdeni İlçelerinde kaymakamlık yaptı. İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatında KİHBİ Daire Başkanlığı Şube Müdürlüğü, APK Kurul Başkanlığında Daire Başkanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı ve Sivil Savunma Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü.MGK Genel Sekreterliği'nde Kamu Diplomasisi Kursuna katıldı. Afet Zararlarının Azaltılması konusunda Japonya'da incelemelerde bulundu. NATO Acil Durum Sivil Uzmanı seçildi. Afet Yönetimi ve Kamu İdaresi ile ilgili olarak yurtiçi ve yurtdışında çeşitli eğitim çalışmaları, tatbikat ve seminerlere katıldı. 23.03.2007 -31.6.2009 tarihleri arasında Van Valiliği ni başarıyla yürüten Çakacak, 11.06.2009 Tarih ve 2009/15064 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Uşak Valiliğine atandı. 01.07.2009 tarihinden itibaren Uşak Valiliği görevini yürütmektedir. Eğitim, aile, yoksullukla mücadele ve kadınların sosyal hayata kazandırılması yönündeki başarılı projeleriyle tanınmaktadır.

Selami Hatipoğlu (Edirne Cumhuriyet Başsavcısı)

1965 yılında Sakarya Hendek'te doğdu. İlkokulu Hendek'te, orta ve liseyi Arifiye Öğretmen Lisesi'nde okudu. Ankara Üniversitesi siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Tavşanlı Cumhuriyet Savcılığı (1989-91), Yüksekova Cumhuriyet Savcılığı (1991-93), Demirköy Cumhuriyet Savcılığı (1993-96), Tokat Zile Cumhuriyet Başsavcılığı (1996-99), Antalya Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı (1999-2003), Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı (2003-2009) görevlerini üstlendi. 2009 yılından bu yana Edirne Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapmaktadır.

Tuncay Karartı (Futbol Federasyonu Üyesi / Bürokrat)

1972 yılında Sakarya'da doğdu. İlkokulu Mithatpaşa'da, ortaokulu Adapazarı İmam Hatip Lisesi'nde, lise öğrenimini Ali Dilmen Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1995 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü – Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü'nde İşletme Anabilim Dalından Yüksek Lisansınıtamamlayarak "Bilim Uzmanı" unvanını almaya hak kazandı. Üniversite yıllarında ticarete atılarak ambalajlı su sektöründe kendi şirketini kurarak fabrikasyon üretime başladı. 2003 yılı başından 2009 başına kadar Maliye Bakanlığı "Bakan Baş Danışmanı" olarak kamuda görev yaptı. Çeşitli kamu iktisadi teşebbüslerinde denetim, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerinde bulundu. 8 yıllık dönem içinde (2003-2011) sırasıyla birbirini takip eden TÜPRAŞ'da, TDİ-Türkiye Denizcilik işletmeleri A.Ş'de, ERDEMİR'de 'Yönetim Kurulu Üyeliği', ERDEMİR'in özelleştirilmesinden sonra kamu adına ''altın hisseyi'' temsilciliği), İSDEMİR'de ''Denetim Kurulu Üyelliği'', SEDAŞ-Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş'de ''Yönetim Kurulu Başkanlığı'', AYEDAŞ'da''Yönetim kurulu Başkanlığı''görevlerinde bulundu. Türkiye Demir Çelik İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüğü ile Karadeniz Bakır İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüklerinde "Genel Müdür" olarak görev yaptı. .Sakaryaspor Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Maltepespor AŞ Başkanlığı yaptı. Halen Hasan Doğan ve sonrasında Mahmut Özgener Başkanlığında kurulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulunun Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesidir. Gerek bürokratlığı gerekse TFF yönetim kurulu üyeliği sırasında kaynak temini, sentetik çim saha tesisi yapımı, lise yapımı, Serdivan-AVM ve Büyükşehir Dörtyol Terminali alanının kazandırılması, benzeri bir çok hizmetin Sakarya'ya ve Sakaryaspor'a kazandırılmasına etken olan Karartı'nın"Belediye Ve İl Özel İdarelerinin Hazine Taşınmazı Edinme Yolları" adıyla yayımlanmış tek ciltlik bir eseri de bulunmaktadır.
Zeynep Arkan (Şair)

1975 yılında Adapazarı'nda doğdu. Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Halen Tokat'ta Öğretmen olarak görev yapıyor. Şiirleri Dergâh, Heves, Öteki-Siz, Kökler ve Başıbozuk dergilerinde yayımlandı. Yayımlanmış şiir kitabı: "İkrar" (Ebabil Yayınları-2006).

02 Mar 2011 - 14:40 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.773.520 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?