DHKP-C'nin listesinde iki tanıdık!

Terör örgütü DHKP-C'ye yönelik 27 ilde düzenlenen operasyonda 22 ismin yer aldığı bir suikast listesinin ele geçirildiği öğrenildi. Listede Sakaryalıların yakından tanıdığı iki isim de var.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Listede eski İç İşleri Bakanı Sapancalı Saadettin Tantan ve 1983 - 1987 yılları arasında Sakarya Valiliği yapan Hayri Kozakçıoğlu üst sıralarda yer alıyor.

Zaman Gazetesinde yer alan haber şu şekilde:

Süleyman Demirel, Kenan Evren, Mehmet Ağar, merhum Necdet Menzir, Sadettin Tantan, Hikmet Çetin, Mehmet Eymür ve eşi Janset Eymür, Tansu Çiller'in oğlu Mert Çiller, Hayri Kozakçıoğlu, Hikmet Sami Türk ve Ali Ağaoğlu gibi tanınmış isimlerin listede bulunduğu belirlendi. Suikast listesindeki isimlerden eski Ulaştırma Bakanı ve eski Emniyet Müdürü Necdet Menzir, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmişti. Örgütün, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) çalışan elemanları vasıtasıyla Menzir'in son adres bilgilerine ulaştığı tespit edildi.

Polisin önceki gün düzenlediği DHKP-C operasyonda çoğunluğu devlet memuru olan 184 kişi gözaltına alındı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Malatya ve Erzurum'un merkez olarak belirlendiği operasyonda, aralarında doktor, hemşire, öğretmen vergi denetmeni ve SGK memurlarının da bulunduğu zanlılar sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Zanlıların çalıştığı yerlerde ve KESK Genel Merkezi'nde yapılan aramalarda çok sayıda dokümana el konuldu.

Polisin, örgütün memur yapılanmasına, yaklaşık bir buçuk yıl önce Yürüyüş Dergisi'ne yönelik operasyonda ele geçirilen CD'lerin kodlarını çözerek ulaştığı iddia edildi. CD içerisinde özel kodlarla yazılmış belgelerde hangi memurun hangi kurumda çalıştığının tek tek yazıldığı belirlendi. Şifreleri çözen polis, 604 ismi tek tek belirledi. Listelerde ismi geçen illerdeki memurların isimleri il emniyet müdürlüklerine gönderildi. Bu isimlerden 184'ü gözaltına alındı, kalan isimlerin ise soruşturma kapsamında ifadeye çağrılacağı kaydedildi.

Özellikle vergi dairesinde çalışan örgüt sempatizanı vergi denetmenlerinin şirketler hakkında DHKP-C'ye istihbarat sağladığı da polisin iddiaları arasında yer aldı. Görevli memurların terör örgütü DHKP-C'ye lojistik destek ve barınma imkanı sağladığı, örgütün yaz ve kış kamplarını düzenledikleri ileri sürüldü. Memurların ayrıca maaşlarından örgüte yardım yaptıkları da belirlendi. Bir vergi memurunun ise vatandaştan aldığı rüşveti DHKP-C'ye aktarması teknik takibe takıldı. Ayrıca gözaltına alınan doktor O.B.'nin evinde 4 Ocak'ta Yunanistan'a giderken yakalanan Hatice Aşık'a ait kıyafetler ve bir çuval ilaç bulundu.

Teknik ve fiziki takip ile örgüt üst yönetiminin, SGK memurlarından bazı ünlü isimlerin adres ve kimlik bilgilerini istediği belirlendi. Suikast için hazırlanan listede hedefteki kişilerin tüm adres bilgilerinin belirlendiği ve krokilerin çıkarıldığı öne sürüldü. Örgütün hedefindeki isimler arasında eski Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir'in de olduğu ifade edildi. Menzir, 3 Şubat 2013 günü hastanede hayatını kaybetmişti.

Örgütün ayrıca eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür ve eşi Janset Eymür'ü de hedefe aldığı, adres bilgilerini ise Bağcılar SGK'da çalışan örgüt militanı sayesinde bulduğu öğrenildi. Ölüm listesinde ismi bulunanlardan bazıları şöyle: Eski Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel ve Kenan Evren, eski İçişleri Bakanları Mehmet Ağar ve Sadettin Tantan, eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin eski Başbakan Tansu Çiller'in oğlu Mert Çiller, eski İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, eski Olağanüstü Hâl Bölge Valisi Ünal Erkan, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, emekli Yarbay Korkut Eken, emekli orgeneraller Aytaç Yalman ve Çevik Bir, emekli Albay Raci Tetik, eski HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, ülkücü siyasetçi Muharrem Şemsek, işadamı Ali Ağaoğlu ve emekli Binbaşı Zeki Bingöl.

Sendikalardan örgüte finansman iddiası

Operasyonda ele geçirilen belgelere göre DHKP-C'nin kasası durumunda olan memurların, bir taraftan örgütün her türlü masrafını finanse ederken, diğer taraftan kanlı eylemlerin keşif çalışmasını da yaptıkları ortaya çıktı. Çeşitli sendikalarda yöneticilik yapan örgüt mensuplarının, sahte belgelerle sendikaların parasını da örgüte aktardıkları iddia edildi. Sendikada gider olarak gösterilebilecek malzemelere ait fiş ya da faturalar karşılığında ödeme yapılmış gibi kasadan para çıkarıldığı, bunun da örgüte verildiği ileri sürüldü. Örgütün, ABD Büyükelçiliği'ne yaptığı canlı bomba eyleminin finansmanının da bu yolla örgüt mensubu memurlar tarafından sağlanmış olduğu düşünülüyor.

21 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.109.908 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?