Arıcılar için özel karavan ürettiler

Sakarya'da faaliyet gösteren karavan firması, arıcıların arazideki öncelikli ihtiyaçlarını karşılayabilecek özellikler sunan karavan üretti.

Şirketin sahibi Engin Başoğlu yaptığı açıklamada, arıcılar için geliştirdikleri karavanın bugüne kadar ürettikleri en küçük karavan olduğunu söyledi.

Tasarım sürecinde arazi koşullarını gözden geçirdiklerine dikkati çeken Başoğlu, "Bunu özellikle bu kadar ufak ve 750 kilogramın altında çıkarmamızın nedeni, arıcılara özel olmasıdır. Şu anda boyu 3,35 metre. 4 kişi yatabiliyor. İçinde duş ve mutfak bölümü ile buzdolabı bulunuyor. Aynı zamanda yatağa dönüşebilen oturma grubu var" diye konuştu.

Rüzgar, yağmur gibi doğa olaylarında arazide bulunmak zorunda kalan arıcıların mağdur olduğunu ifade eden Başoğlu, Ar-Ge aşamasında arıcılarla görüştüğünü, talep ve şikayetlere göre tasarım gerçekleştirdiğini anlattı.

Başoğlu, karavanın ağırlığına ve teknik özelliklerine işaret ederek, şunları dile getirdi:

"Karavan, 750 kilogramın altında olduğu için trafik tescil kaydına gerek yok. 60 litre su tankı, buna paralel duş ünitesi var. Bütün camlara sineklik koyduk. Arıların içeriye girmemesi için önlemlerin hepsini aldık. Karavanın alt takımı yani dingil kısmı frenlidir. Bin 300 cc motorlu araçla çok rahat istediği yerlere çıkabilir. Arıcılar da kamp alanlarında hakikaten çok mağdur oluyor. Rüzgarı var, yağmuru var. Kendilerinin böyle korunaklı ortam içinde olması güzel. İzolasyonlu bir üründür. Hatta ışıklarımız da ledlidir. Bunları özellikle yapıyoruz çünkü bir panelle akü şarj edilebiliyor, arıcılar da bütün ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyor." i

"Bu ürünü 22 bin liraya arıcılarımıza vereceğiz" diyen Başoğlu, karavanın beğenileceğini söyledi.

-Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ör

Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör ise arazi ve değişen hava şartlarının yanı sıra duş ve lavabo ihtiyacını karşılamanın arıcılara sıkıntı yaratan şartların başında geldiğini vurguladı.

Ör, şöyle devam etti:

"Arıcılarımızın bazen gezginci arıcılık yapmaları gerekiyor. Bunu yaparken de 2-3 ay mevsime göre gezdiriyoruz. Bir mevsim 45 gün, engebeli arazi ise 2 ay falan sürüyor. Bu sürede arıları orada tutmak, o mevsimi kaçırmamak lazım. Arazide kalmak tabii çok zor. Ayrıca doğadaki kirlilik ve suyla alakalı sorunumuz apayrı. Bunlarla ilgili daha önce de devletin arıcılara yardım etmesi gerektiğini söyledik. Arazide ormanlarda karavan talep ettik, ağaçtan da olsa kalıcı evler istedik. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız son yıllarda güzel olanaklar sağladı."

"Şu anda 14 kişi başvurdu. İnşallah 8 kişinin karavan almasını bekliyoruz" diyen Ör, karavanı beğendiğini sözlerine ekledi.

09 Mart 2014 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.134.482 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?