Orhan Alimoğlu'nu görevden alın!..

Güneydoğu'da görev yapan akil insanlar ilk isteklerini belirttiler. Akillerin ilk isteği Hakkari Valisi'nin görevden alınması oldu. Görevden alaınması istenen Orhan Alimoğlu ilimizde geörev yapmıştı..

Akil İnsanlar Heyeti'nin Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Hakkari'deki görüşmelerinde Geyve eski kaymakamlığı ve Sakarya Vali Yardımcılığ görevlerinde bulunan Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu'nun görevden alınması istendi...

Akil heyet, ikinci günde STK temsilcileri ve işadamlarıyla bir araya geldi. Yapılan toplantı ve görüşmelerde söz alan bazı STK temsilcileri ve kişilerin barış için Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün sürece katkı sağlayacağını dile getirilmesi üzerine; Heyet Başkanı Can Paker, "Keşke böyle bir barış sürecini başlatan kişi, özgür bir ortamda bunu devam ettirebilse" dedi.

Can Paker başkanlığındaki Abdurrahman Kurt, Sibel Eraslan, Zübeyde Teker, Ayhan Ogan, Mahmut Arslan ve Mehmet Uçum'dan oluşan Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu'nun toplantısı bir otelde gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını heyet başkanı Can Paker yaptı.

Paker hiç bir siyasi partinin uzantısı olmadıklarını belirterek, heyetteki herkesin farklı dünya görüşü ve siyasi pozisyona sahip olduğunu; ancak ortak barış paydası altında bir araya geldiklerini ifade etti.

Paker, "Heyetteki isimler geçmiş dönemlerde de barış için mücadele etmiştir. Hepimiz kendi adımıza barış için buradayız. Şükürler olsun ki bugün barış umudu daha da arttı. Bu barışı ne biz, ne de hükümet değil, sizler getireceksiniz" dedi.

Hakkari Baro Başkanı Kutbettin Beyazıt ise barış süreciyle birlikte köylere dönüşlerin sağlanmasını ve mayınların temizlenmesini istedi. Genel af çıkarılmasını, KCK tutuklularının serbest bırakılmasını isteyen Beyazıt, askeri ve polis kontrol noktalarının kaldırılmasını istedi.

Daha sonra işadamları adına söz alan Aytekin Koparan, barış sürecini işadamları olarak desteklediklerini belirterek, "Ancak Hakkari Valisi bu süreçte işadamlarını makamına bile kabul etmiyor. Böyle bir süreçte bu ilin valisinin halkın arasında olması gerekirken, bunu yapmıyor. Başbakan'a sesleniyoruz. Bu sürece uygun bir vali gönderilmesini istiyoruz" dedi.

Toplantının ardından Heyet Başkanı Can Paker sonuç konuşmasını yaptı. Değişen bir Türkiye'de insanlarla birlikte devletin de değiştiğini belirten Paker, "2002'de Erdoğan iktidar oldu. O zaman neden süreci başlatmadı.

Daha sonra heyet üyeleri de tek tek görüşlerini açıkladı. Heyet üyeleri, barış dilinin Türkiye'nin dört bir yanına yaygınlaştırılması gerektiği görüşünde olduklarını açıkladı. Heyet program çerçevesinde Hakkari'den sonra Yüksekova İlçesi'ne geçti.

Bu arada Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şen, Akil insanlar grubuna birer gül hediye ederek, sonuna kadar barış sürecinin arkasında olduklarını kaydetti

19 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Recep Gökçe - Alimoğlu valimiz her vatandaşı makamına alan birisi, inanmıyorum amma almamışsa kesin HAKLI OLDUĞU bir durum söz konusudur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 00:00


Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?