Özkoç'dan çarpıcı sözler!

CHP Milletvekili aday adayı Engin Özkoç radyo programında konuştu: '' İnsanların gözüne utanmadan bakmak lazım, İthal Adaya karşıyım. Utanacaksam Allah vekilliği nasip etmesin''

Özkoç: CHP Sakarya Milletvekili aday adayı Engin Özkoç, katıldığı radyo programında, kışkırtılmazlar ve bir sürtüşmenin ya da kavganın içine sürüklenmezlerse Akgün Altuğ ile güzel bir yarış geçirebileceklerinin ve Sakarya'ya faydalı hizmetler getirebileceklerinin sinyalini verdi.

Özkoç, kendisi gibi SATSO'danistifa eden Akgün Altuğ'un Ak Parti'den milletvekili aday adayı olma kararını takdirle karşıladığını belirterek, "Demek ki farklı görüşteki insanlar aynı çatıda buluşabiliyor, halkına hizmet edebiliyorlar, yeter ki istesinler, yeter ki kışkırtılmasınlar ve kavganın içine sürüklenmesinler" dedi.

Özkoç, Muzaffer Güneş'in istifasını doğal karşılamak gerektiğini ve SATSO başkanlık seçiminin de demokratik olduğunu öne sürdü.

Sakarya'nın bağrından geldim

1962'de doğdum. Doğma büyüme Sakaryalıyım. Öğrenim hayatımı Sakarya'da geçirdim. İşletme mezunuyum. Siyasete uzak biri değilim. 24 yaşında belediye meclis üyesi seçildim. 25 yaşında da belediye başkan yardımcısı oldum. 4 dönem belediye meclis üyeliğine seçimlerle geldim. 11 yıl da meclis üyeliğim devam etti, taki 2 gün öncesine kadar. 2 yıl da 10 bine yakın üyemizin takdiri ile meclis başkanı olarak görev yaptım. Sonra aday adaylığı için istifa ettim. Sakarya'nın içinde yetişen, hayatını burada geçiren biriyim.

Çocukluk hayalim gerçeğe dönüştü

Siyaset bir tutkudur. Siz yaşamınız boyunca kendi içinizde "çok iyi bir işyerim, arabam, yatım, katım olsun" isteyebilirsiniz. Ben ise çocukluğumdan beri hep dualarımda şunu derdim, ailemi geçindirecek kadar param olsun da, insanlara hizmet edecek bir işim olsun, önemli biri olayım ve insanlara hizmet edeyim..Hayatımda önüme koyduğum hedeflerin hemen hemen bir çoğuna ulaştım. Çocukluk hayalimde olan insana hizmeti de yaklaşık 25 yıldır CHP'de sürdürüyorum. Devam ettirmek için de adaylığı tercih ettim.

CHP'li olmakla gurur duyuyorum

Ben siyasi partilerin aynı zamanda bir ideolojileri, dünyaya bakış açıları olduğunu düşünüyorum. CHP'nin daha doğru çözümler getireceğine, dünyaya ve ülkeme bakışının daha doğru olduğuna inanıyorum. İnsandan ve emekten yana olmasının da benim düşüncelerime uyduğunu düşünüyorum. CHPli olmaktan onurluyum, mutluyum.

Önseçim veya merkez yoklaması fark etmez

Partiler 2 yolu deniyor. Önseçim ya da merkez yoklaması...Henüz CHP bu konuda açıklama yapmadı. Her ikisi de başkalarının takdiridir. Önseçim de, merkez yoklaması da birilerinin tercihi demektir. Merkez yoklaması da olsa, o kentin ileri gelenlerine, sivil toplum örgütlerine vs. fikir soruyorlar, "bu işi yapmaya hazır mıdır" diye soruyorlar, onlardan aldıkları yanıta göre hareket ediyorlar. Bir nevi temayül yoklamasıdır. Ben bu ilin sorunlarını bildiğime, çözümüne katkı vereceğime, bunun için iradeye sahip olduğuma inanıyorum, kendimi hazır istiyorum, takdiri ise gerek delegeler, gerekse genel merkeze bırakıyorum.

Önseçim olmazsa da saygı duyarım

Önseçim olmalıdır. Sadece delegeler değil, üyeler bazında olmalıdır. Yine de STK'lara sorulup öyle karar çıkmalıdır. En doğru karar millete aittir. Ancak o günün şartları gereği bunun tam tersini de yapabilirsiniz. O zaman da partimi demokratik olmayan parti olarak anmak doğru olmaz. Parti genel merkezi eğer böyle bir karar alırsa elbette ki saygı duyacağım.

En ücra köşedekilere gideceğim

Önce aday adaylığımı kesinleştirmem gerekiyor. Sanayici ve tüccarın sorunlarına uzak biri değilim. Ancak en ücra köşede kalanlara da ulaşacağım. Ben her şeyi biliyorum, öncelikleri de bu demeyi doğru bulmuyorum. Çünkü bu sorunlar ve öncelikler bana göredir. Benim değil halkın söylemi önemlidir. Çözüm önerimlerimle insanların istek ve beklentilerini birleştirip, gerekirse örgütsel faaliyetler yaparak hayata geçireceğim. Aksi halde kısa vadede oy getirir, ama uzun vadede güven sarsabilir.

İnsanların gözüne utanmadan bakmak lazım

Bunu bir politikacıya sorduğunuz zaman şunu yapacam, bunu yapacam der. Acayip çözüm önerilerimiz var der. On yıllardan beri çözülemeyen sorunları tekrarlayıp bilmişcesine konuşmanın alemi yok. Ben zamanında bir kitapçık yayınladım. Herkesin yerel seçimlerde raylı sistem proje sözü vardı. Ben bunu araştırdım, kaynak olmadığını ve uzun süreç isteyen iş olduğunu gördüm. Herkes bunu hayata geçireceğim derken, ben tersini söyledim. Bu kentin meydanlarında dolaştığınızda insanların gözüne daha rahat bakmak için gerçekçi olmak lazım.

Stratejik planlar gerek

Sakarya'nın tarımı, sanayisi ile ilgili stratejik planları yok. Geçerliliği olmayan, rafa kalkmış planlar var. Sakarya'nın geleceğini yeniden inşa etmek istiyorsak, gerçeklerden yola çıkarakobjektif bakış açısıyla bir stratejik plan hazırlamak gerekir. Var mı böyle bir planınız diye sorarsanız, evet var ve bunu en ücra köşedeki insanlarla paylaşacağım.

Altuğ'un adaylığını takdirle karşılarım

SATSO 10 bin üyesi olan önemli bir meslek odası. Bünyesinde çok farklı görüşler bulunan ve ekmeğini mücadele ederek kazanan insanların buluştuğu bir yer..Farklı görüşteki insanların farklı yerlerden aday olması normaldir. Sayın Akgün Altuğ da, birlikte SATSO'yu yönettiğimiz değerli bir arkadaşım. Meslek komitesi üyeleri bu kentin sorunlarına uzak değil. SATSO'nun başkanı olan biri bu sorunlara daha hakimdir. Adaylığını takdirle karşılarım.

Yeter ki bizi kışkırtmasınlar

Ben CHP'den aday oluyorum, Sayın Akgün Altuğ ise Ak Parti'den.. Bunun en iyi yanını görmek lazım. Demek ki farklı görüşteki insanlar aynı çatıda buluşabiliyorlar, halkına hizmet edebiliyorlar, yeter ki istesinler, yeter ki kışkırtılmasınlar, kavga içine sürüklenmesinler.
SATSO'daki veda konuşmamda da belirttim, sayın Aziz Duran döneminde çok sıkı muhalefet yapmamıza, sağlam duruş göstermemize rağmen, muhalefet partililer "Engin Özkoç yeniden meclise gelmeli" dediler. Yani sizin rakibiniz gibi adlandırılan muhalefet partisine mensup kişiler, sizi yeri geldiğinde takdir edebiliyorlar. Eğer siz doğru olursanız, insanlar da sizi takdir eder.

CHP'ye şans doğdu

CHP 2 dönemdir az oy farkıyla kaybetti. Sakarya'nın milletvekili sayısı 7'ye çıkarıldı. Otomatikmen CHP'nin bir vekil daha çıkarması gündeme geldi. Yani partimize bir şans daha doğdu. CHP halkın sorunlarına farklı yaklaşım biçimiyle ve çözüm önerileriyle halkımızın özlediği parti konumundadır. İnşallah bu özlem yakında bitecek.

Elbette burukluk olur

Aday sıralaması öyle veya böyle yapılacak. Peki sıralamada beklediğim yerde kendimi göremezsem ne olur? Siz 2 veya 3 ncü sırayı beklerken, 7 nci sırada aday gösterilirseniz içinizde elbette ki burukluk olur? Size soruyorum burukluk olmaz mı? Üzülürsünüz. Siyaset kendi özel sorunlarınızın ötesinde toplumsal bir sorundur. Siz neye adaysınız, önce onu ortaya doğru koymak lazım. Kendiniz değil birileri için mücadele etmeniz lazım. Birileri adına mücadele edebilmeyi de herkes yapamayabilir.

İthal Adaya karşıyım

Kendi ilinde yetişmemiş, sorunları bilmeyen, ekip ruhuyla çalışamayacak kişilerin o partilerden aday olmaması gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde güven duygusunu kaybettirir ve motivasyonu düşürür. Bu da iyi olmaz.

7 vekilin 7'sine de talip olunmalı 8/b]

Sakarya'da kaç vekil çıkarırız diye sorarsanız, bu sorunun siyasal doğru cevabı şudur. Her siyasi parti 7 milletvekilliğine aday olmalı. Yani 7 milletvekilinin 7 sine de talip olmalısınız. Gerçekleri değiştirecek olaylardan biri adayın kendisi midir, sorunlara bakış açısı mıdır, çözüm önerileri midir, ona bakmak lazım. İnandığımız doğrular üzerinde sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Kösemusul oyların tamamıyla geldi

Meclis üyeleri seçilir, YK seçilir, yönetim kurulu içinde ayrıca görev dağılımı konusunda da bir seçim yapılır. Oylama ile başkan ve yardımcıları belirlenir. Akgün Altuğ başkanlıktan ayrıldı. Peki olağan olan nedir? Ortada bir yönetim var, yönetim kendi içinde bir seçim yapacak. Seçim yapılmış ve Mahmut Kösemusul oyların tamamını almış. Kimse zorlama ile karar vermemiştir. Kimseyi töhmet altında tutmamak lazım. Mahmut Kösemusul bu görevi götürebilir mi, elbette götürür, çünkü o Akgün Altuğ'a en yakın ve hep onunla, her yerde olan biriydi. Sorunlara hakimdi. Başkan Altuğ da zaten en az benim kadar, benim yanımda duracak kişi Kösemusuldur demiş ki, arkadaşları da takdirini ortaya koymuş, onu seçmiş.

Güneş'in istifası doğal karşılanmalı

Gelelim Muzaffer Güneş'in istifasına...Sayın Güneş Kösemusul'un başkanlığa getirilmesine tepki gösterdi ve istifasını verdi. Muzaffer Güneş hiçbir problemi olmadan bu işi götürmüş biridir. İnsan elinde olmadan bazen kırılabilir. Sayın Güneş deneyimli biri. Genel temayüle baktığında ne olabileceğini kendi içinde kestirince, kendi beklentisiyle kesiştiğini görünce tepki göstermiş olabilir. Bu süreçten sonra benim görüşüme göre burada olmam doğru değil demiş ve istifayı uygun görmüştür.

İş dünyasının tercihi onların takdiri

SATSO üyeleri kendilerinin sorunlarıyla ilgili en iyi görevi şunlar yapabilir diyerek bizi seçmişlerdi, şimdi de ülke yönetimiyle ilgili takdirlerini kendilerine göre kullanacaklar. Akgün Beyi veya beni tercih ederler demek doğru olmaz. En az benim kadar sanayiciler de doğru kararı verecek, tercihlerini yapacaklardır.

Garanti veya söz vermek yakışıksız kalır

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur'un genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, benim de genel başkan yardımcısı Gürsel Tekin'den sıralama için söz aldığımızı basın yazdı. Oysa bir partinin genel başkanı veya genel başkan yardımcısının birine "senin yerin garanti" demesi sözkonusu olabilir mi? O partinin en üst düzey yöneticileri bir kimseye böyle bir şeyi taahhüt edebilir mi? Bu genel başkanıma ve genel başkan yardımcısına yakışıksız olmayan bir yakıştırma olur. Biz halkın takdirine layık olmaya çalışmalıyız.

Utanacaksam Allah vekilliği nasip etmesin

Çocukluk hayalimin gerçeğe dönüşmesi için halkımızdan destek bekliyorum. Bugün vaad ettiklerimle seçilmek istemiyorum. Eğer seçilirsem 4 yıl sonra bu kente döndüğümde insanların yüzüne utanmadan bakıyorsam ne mutlu bana. Aksi halde bu görev benim olmasın, layık olanların olsun. Allah bana o zaman bu görevi nasip etmesin."

12 Mar 2011 - 12:03 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.793.182 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?