Süt üreticilerilerine seminer verildi

Akyazı ilçesinde Akyazı Süt üreticileri birliği tarafından organize edilen toplantıya konuşmacı olarak katılan Veteriner Hekim Yavuz Akbulut üreticilere hayvan sağlığı hakkında bilgi verdi.

Akbulut yaptığı konuşmada, "Hayvanların hastalıklarının başlıca sebepleri hayvanların sağlığa el verişsiz ortamlarda yani nem ve havasızlığın çok olduğu ortamlarda olmalarından kaynaklanıyor. Hayvanlar soğuktan etkilenir diye ahırların hava girişlerinin tamamını kapatmayın tam aksine ahırların hava almasını sağlayın"dedi.

Akbulut ayrıca süt hayvanlarında mastitis hastalığına dikkat çekti. Bu hastalık hayvanların süt oranlarının düşmesine hatta hayvanların ölümlerine neden olabilecek bir hastalıktır bundan korunmak için hayvanların altını mutlaka temiz tutun. Süt hayvanlarının kendi pisliği içerisinde yatmasına izin vermeyin ve mutlaka temiz tutmaya çalışın dedi Konuşmasının sonunda süt sağım teknikerline değinen Akbulut elle yapılan sağımlarda memeyi fazla sıkmadan masaj yaparak sağım gerçekleştirin aynı zamanda makine ile yapılan sağımlarda ise makine basınç ayarı çok önemlidir ne fazla basınçlı olmalı nede basınç düşük olmalıdır. Bununla ilgili olarak basınç ayarlarınızı makinenizi aldığınız yere sorarak öğrenebilirisiniz. Unutmayın her makinenin basınç ayarı bir olamaya bilir"dedi.

Akbulut'un konuşmasının ardından Akyazı Süt Birliği Mali Genel Kurulu toplantısına geçildi. Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kurt, "2011 yılında kurulan birliğimiz her geçen gün büyümeye devam ediyor. Birliğimiz kurulduğundan bu yana çok sıkıntı çektik ancak bunların üstesinden gelmeyi başardık"dedi.

03 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?