Arifiye'de 'O'nu Anlamak' konferansı

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ve Arifiye Belediyesi tarafından düzenlenen 'O'nun İzinde Hayatı Anlamak' konulu konferans, Arifiye Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Münib Engin Noyan'ın konuşmacı olarak katıldığı programa Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Arifiyelilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Noyan, "Allah'ın nuru çok açık ve nettir. Birtakım mistik, mitolojik masallara ve hikayelere gerek yok. Nur demek ışık demektir. İnsanlık aydınlanma sürecini 1400 sene önce tamamladı. Bir tane aydınlanma yani nihai bir aydınlanma yaşadık ve bitti. O da, Allah'ın (c.c) Kur'anı vahyetmesi, Resulü Ekrem'in (s.a.v) onu tebliğ etmesi ve O'na uyanların o doğrultuda hayatlarını sürdürmeleriyle yaşanan aydınlanmadır. Bu yüzden başka bir aydınlanmaya gerek yoktur. Ama biz bu aydınlanmadan istifade etmezsek, Allah'ın nuru ile nazar etmezsek, bizde firaset olmaz. Bizleri iterler, ötelerler ve hor görürler" şeklinde konuştu.

Hikmetsiz sünnet yoktur

Sünnet-i Resulullah'ın hikmet ve faziletlerinden de bahseden Noyan, "Niçin Kur'andan bu kadar uzaklaştık? Sadece Kur'andan mı uzaklaştık? Sünnet-i Resulullah şekle tabi olmaya başladı. Bilmeliyiz ki hikmetsiz sünnet-i Resulullah yoktur. Sünnet-i Resulullah şekilden ibaret değildir. Arkasında hikmet vardır. O hikmeti kavrayamadığınız anda o iş sünnet-i Resulullah olmaktan çıkar. Kuru bir taklit haline gelir. Ama biz neyi neden yaptığımızı bilerek, şuurlu bir taklit içinde olursak Allah'ın sevdiği kullardan oluruz. Biz Allah'ın sevdiği kullarından olmak için şuurlu taklit yaparız" ifadelerini kullandı.

20 Aralık 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.939.398 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?