Tank Palet Fabrikasıyla ilgili CHP'den flaş hamle

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Bilim, Yönetim Kültür Platformu Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesine karşı bir kitapçık hazırladı. Bu kitapçık tüm CHP'li vekillere ve 81 ildeki CHP örgütlerine gönderilecek

CHP'nin Tank ve Palet Fabrikası'nın satışıyla ilgili tespitlerine ve somut çözüm önerilerine yer verilen politika notu, başta Milletvekilleri ve Parti Meclisi üyeleri olmak üzere tüm CHP Örgütüne gönderilecek.

Odatv'nin haberine göre; CHP'nin hazırladığı kitapçıkta, "Türkiye'nin ekonomik gelişmesi için özel öneme sahip olan veya ülkenin ulusal güvenliği açısından zaruret arz eden endüstrilerin başında savunma sanayi, tarım sektörü, enerji sektörü ve ulaşım iletişim başta olmak üzere altyapı sektörleri gelmektedir" ifadeleri yer aldı.

"Adalet ve Kalkınma Partisi, iktidara geldiği ilk günden itibaren ülkemizin kritik ve stratejik birikimlerini satmakta, birer birer yok edilmesine araç olmaktadır" denilen metinde şu ifadeler yer aldı:"AKP iktidarı boyunca bu birikimlerin önemli bir bölümü doğrudan yapılan özelleştirme ve ihaleler sonucunda ya da ikinci satışlar sonrasında yabancıların eline geçmiştir. Özel sektöre ait yerli kuruluşların bir bölümü ise TMSF tarafından el konulmaları neticesinde yapılan satışlarla yabancılara devredilmiştir. Başta Türk Telekom, Tekel, Petkim, Şeker Fabrikaları, Telsim, Digiturk gibi dev şirketler olmak üzere, gelecek nesiller ve ulusal güvenliğimiz için büyük önem taşıyan iletişim firmaları, limanlar, santraller, elektrik dağıtım şirketleri, maden sahaları, tarımsal sanayi kuruluşları, araç muayene istasyonları gibi pek çok stratejik kuruluş yabancıların eline geçmiştir. Bu kuruluşlara ek olarak, AKP iktidarının sadece ilk on yılı içinde,Cumhuriyet tarihi boyunca yabancılara yapılan taşınmaz ve toprak satışının 12 katı kadar satış gerçekleştirilmiştir. Bu satış ve özelleştirmeler neticesinde sadece milli sermayemiz kaybedilmemekte, aynı zamanda teknolojik yöntem bilgisi ve insan kaynaklarımız da milli olmayan kurumların inisiyatifine terk edilmektedir. Yakın dönemde gündeme gelen Tank ve Palet Fabrikası özelleştirmesi, AKP iktidarına damgasını vuran bu eğilimin, stratejik önemi en yüksek sektörlerimizden olan savunma sanayine de sirayet etmeye başladığının somut bir göstergesidir."

"Kemal Kılıçdaroğlu milletimiz adına soruyor" ara başlıklı bölümde ise 9 soruya dikkat çekildi.

İşte o sorular:

1)Fabrikanın özelleştirme işlemleri için "Değer Tespit Komisyonu" oluşturulmuş mudur? Komisyon değer tespiti yapmış mıdır?

2)Komisyon bir değer tespiti yapmışsa, bu değer kaç liradır?

3)Fabrikanın özelleştirme işlemleri için "İhale Komisyonu" oluşturulmuş mudur?

4)İhale yapılmış mıdır?

5)İhale yapıldı ise; Ne zaman, nerede ve Resmi Gazete'de ilan edilmeden nasıl yapılmıştır? Hangi usule göre yapılmıştır? İhaleye kaç firma teklif vermiştir? Verilen teklifler nelerdir?

6)İhaleyi aldığı söylenen şirkete üretim ve satış garantisi verilmiş midir?

7)Tank – Palet yapacak olan BMC şirketinin %49,9'u Katarlılara kaça satılmıştır? Erdoğan'a, Katar Emiri tarafındanbedava verildiği söylenen "UÇAN SARAY"la bu ihalenin bir bağlantısı var mıdır?

8)Fabrikada çalışan askeri personel özelleştirmeden sonra da çalışmaya devam edecek midir? Edecekse, askerlerimiz Katar ordusunun emrinde mi çalışacaklardır?

9)Bu özelleştirmede bir ihale yapılmadıysa bunun sebebi nedir? Hangi kanun size bu yetkiyi vermektedir?

16 Şubat 2019 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.008.812 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10

fesli KADİR - Gokhan bayrak..AGDAS OKUDUNNU GENEL MUD.ERDEM..ZEYNEL ABIDIN ETDEMIN YEGENI AKPLI fetooo.feto..bırak sen hdp yi..sen yaparken iyi..verecek tabiki oyunu batıda kime isterse.anca gidersin.ense trasina.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14
09

muallim54 - Tank Palet Fabrikasını sanki CHP özelleştirmiş gibi yorum yapanlar var.''HER FABRİKA BİR KALEDİR.'' Habur mahkemelerini, Dolmabahçe görüşmelerini, Oslo görüşmelerini ne çabuk unuttunuz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14
08

Yusuf - Akp lilere gülmek için ağız yetersiz kalıyor. Millete karneyle soğan satıyorlar ülke batmış açılım daçılım diye ysptıkları hafızada akıllarınca hdp chp iyi parti diyerek oy alıp algı yapacaklar. Hdp ye 92 milyon tl yardımı tayyip erdoğan vermiyo mu kış lastiğinden poşete kadar tek lafıyla kanun çıkaran kişi terörist dediği partiye niye yardım ediyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14
07

Pukay - Özelleştirme taraftarı olanların bir kısmı o fabrikada çalışanların yattığı yerden para kazandığını düşünüyor. Hani düşünmek size göre değil ama yinede deneyin. Şimdi fabrika devletin, devlet şu an kimin? Akp nin. O zaman bu fabrikadakileri kim çalıştıramıyor? Akp. Akp'nin beceriksiz iktidarı bir fabrikayı dahi çalıştıramayıp satmayı tercih ediyorsa, ülkeyi yönetemediklerini anladıklarında, satmayı mı deneyecekler?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14
06

Gokhan bayrak - Sizin ve her ne kadar ortaklığınizi kabul etmesenizde sazai temel in itiraflarıyla artık su götürmez şekilde hdp ile ittifakınız meydana çıktı.Ve yinede sizin yapılmasından nefret ettiğiniz milli silahlarımiza muhendislerimizin yoğun çalışmalarıyla her geçen gün yenisi ekleniyor.Bilmem anlatabildimmi.Kahrolun insallah..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14
05

fesli KADİR - Haydi özel e..yattığın yerden maaşa ha..Sana ÖZELDEN cevap verirler.YANTIGIN YERDENMI YOKSA YATIRIPMI.GIT TANK PALETIN ÖNÜNE İS ÇIKIŞI SENI IYI YATIRLIRLAR KALAMAZSIN BIR DAHA

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14
04

fesli KADİR - Kabak kemane .haydi özel e..fetomu dedin.AGDAŞ OKU.ERDEM ORTAK ..ENSE TRASIN GELMIS

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14
03

Haydi özele - Kurumlarda yattığı yerden maaş alanlarda Allah?a hesabını verecek PKK ve FETÖ ile işbirliği yapanlarda hesap verecek !!chp ip hdp

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14
02

Kamil - PKK fetö ile ittifak yapanlarda Allah a hesap verecek! Tüvasaş ta çok çalışıyor tankpalet gibi :) herkes biliyor birbirini bedava bu işlere girmeyin:)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14
01

Pukay - Akp li yöneticiler ve Akp ye oy verenler gerçekten bir Allaha ve onun diğer tarafta zulmüne inanıyorsa , Onlar için gerçekten çok üzülüyorum. Üzgünüm oy karşılığı aldığınız cennet tapularınız sizi kurtarmayacak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Şubat 01:14


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?