Belgin Demir'den o haberlere tepki!

Sakarya sürücü kursları ve eğitimcileri derneği başkanı ve Marmara sürücü kursları ve eğitimcileri federasyonu genel başkan yardımcısı Belgin Demir asılsız haberlere tepki gösterdi.

Sakarya sürücü kursları ve eğitimcileri derneği başkanı ve Marmara sürücü kursları ve eğitimcileri federasyonu genel başkan yardımcısı BelginDemir yaptığı açıklamada; "son günlerde görsel medyada sürücü kursları ile ilgili yanlış ve asılsız haberlerin yapıldığını oysaki sürücü kurslarının hem teorik hem de direksiyon eğitimlerini tam olarak verdiklerini bildirdi. Dahası, MEB bakanlık müfettişlerinin raporlarında belirttiği üzere Sakarya'mızda diğer illere kıyasla daha ileri düzeyde direksiyon eğitimi verildiğini vurguladı".

Sürücü kurslarında uygulanan kuralların belirlendiği Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yönetmeliği'nin 25 yıl önce hazırlandığını ve artık değişmesi gerektiğini vurgulayan Belgin Demir,"Sadece akan trafikte çalışma zorunluluğu olmalı ve bu eğitim simülatörlerle desteklenmelidir. Direksiyon ders saatleri standart olması yerine kişinin becerensine bağlı olarak artırılabilmeli, üst sınır olmamalı, direksiyon sınavlarında MEB bünyesinde direksiyon sınav birimi oluşturulmalı ve tek işi sınav yapmak olan ve bu konuda iyi eğitilmiş formatör öğretmenler görevlendirilmeli, Teorik ders sayısı AB ortalamalarına uygun olarak düşürülmeli. Ders müfredatı günümüzün koşullarına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde güncellenmeli. Motor dersinde sadece kullanıcıya yönelik bilgiler verilmesi gerektiğini vurgulayan Belgin Demir, sürücü eğitiminin maliyeti dikkate alınarak mutlaka taban fiyat belirlenerek eğitimden ödün verilmesinin önüne geçilmeli. Sürücü eğitiminde stajyerlik sistemine geçilerek eğitimleri sonunda halkın can ve mal güvenliğinidikkate alan ve trafik ortamında paylaşma kültürü geliştirilmiş sürücüler olarakyetiştirilmeleri sağlanmalıdır."dedi.

Sürücü Kursuna kaydolan kursiyerler almak istedikleri ehliyet sınıfınıngerektirmişolduğu teorik vedireksiyon derslerinin tamamınadevam etmek zorundadırlar. Ayrıca yazılı ve direksiyon sınavlarına girmeden önce sınav öncesi inceleme müfettişleri ve sınav komisyonu üyeleri tarafından derslere devam edip etmedikleri kontrol edilmekte ve devamsızlık yapan kursiyerler sınava alınmamaktadır.
Milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde görülen eksiklikler veaçılan soruşturmalar incelendiğinde bu sorunların temel nedeninin25 yıldır değiştirilmeyen,günümüz şartlarında sürücü eğitiminin ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzak, içerisinde uygulanması mümkün olmayan pek çok hükümler bulunan Motorlu Taşıt Sürücü Kursları yönetmeliği olduğu apaçık bir gerçektir diyen Belgin Demir, yeni yönetmelik değişikliliği için bağlı oldukları dernek, federasyon ve Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu bünyesindeyoğun bir şekilde çalıştıklarını bildirdi

Gerçek durum böyle iken "sürücü kursuna gitmeden sürücü belgesi alınıyor", "direksiyon dersi görmeden sınavlara giriliyor" , "Sürücü kurslarında eğitim verilmiyor" " Canavar Kurslar" gibi asılsız ve karalayıcı manşet ve yorumlar halkımızın sürücü eğitimine ve sürücü kurslarına olan güvenini sarsmakta ve 3300 sürücü kursunu ve 40.000 'i aşkın sürücü eğitim camiasını rencide etmektedir. dedi

26 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?