SATSO seçimleri öncesi...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, odalarda mesleklerin gruplandırılması hakkında yönetmeliği değişti.

Caner Özkoç'un haberi

MEDYABAR.COM: SakaryaTicaret ve Sanayi Odası'nda Ekim ayında yapılacak olan seçimler öncesinde 25 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile odalarda mesleklerin gruplandırılması hakkında yönetmelikte değişiklik yapıldı. Buna göre secimlerde oy kullanacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin "Ti·caret Borsalarında Meslekleri·n Gruplandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dai·r Yönetmeliği" ile "Odalarda Meslekleri·n Gruplandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dai·r Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, faaliyette bulunan oda ve borsaların meslek grupları, borsa kotasyonuna dahil madde nevinde meydana gelen değişmeler, grup üyelerinin sayısındaki azalmalar ya da artmaların gerekli kılması üzerine rehbere uygun olarak birleştirilebilecek, ayrılabilecek veya yeni meslek grupları kurulabilecek.
Meslek gruplarının birleştirilebilmesi, ayrılabilmesi veya yeni meslek gruplarının kurulabilmesi; yönetim kurulunun veya grup kurulabilmesi için gerekli asgari üye sayısının teklifi üzerine, meclisin üye tam sayısının salt çoğunluğunun kararı ve Birliğin onayına bağlı olacak. Birlikçe onaylanan meslek grupları izleyen ilk genel seçimlerde uygulanacak.
Birlik tarafından onaylanmayan kararlar, müracaat tarihinden itibaren 30 günde gerekçeli olarak ilgili borsaya ve odaya bildirilecek. Birliğin bu konudaki kararı kesin olacak.
Oda ve borsa üyeleri tarafından meslek gruplarının rehbere uygun olmadığına dair şikayet olursa, Gümrük ve Ticaret Bakanlığıtarafından uygun bulunması halinde Birlik tarafından inceleme başlatılacak ve ilgili oda ve borsa yönetim kurulundan meslek gruplarının yapısı ve muhtemel değişikliklere ilişkin rapor istenecek. Rapor 15 günde hazırlanıp Birliğe teslim edilecek.
Borsanın raporu ve Birlik tarafından yapılan incelemeler sonucu yeniden düzenlenen meslek grupları ilgili borsaya bildirilecek.
Odanın raporu ve Birlik tarafından yapılan incelemeler sonucunda ya da raporun süresinde teslim edilmemesi üzerine resen yeniden düzenlenen meslek grupları, Birlik tarafından doğrudan uygulanmak üzere ilgili odaya bildirilecek.
Bu değişiklikler Birliğin ve ilgili oda ve borsanın web sitelerinde yayınlanarak, ilanen tebliğ edilecek ve ilk seçimlerde uygulanacak.
Oda ve borsalarca gerçekleştirilen meslek grubu değişikliklerinin ilk seçimlerde uygulanabilmesi için gereken meclis kararının, meslek komitesi ve meclis üyeliği seçim tarihinden en az 6 ay önce alınması gerekecek. Birlik tarafından gerçekleştirilen meslek grubu değişikliklerinin ilk genel seçimlerde uygulanması için ise Birlik tarafından borsaya ve odaya yapılacak bildirim, meslek komitesi ve meclis üyeliği seçim tarihinden en az bir ay önce yapılacak.

27 Ağustos 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?