TÜVASAŞ bağlı ortaklarla işbirliği toplantısı yaptı

TÜVASAŞ ülkemizin vagon üretim kuruluşları olan TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ın yetkililerinin katıldığı “Bağlı Ortakların İşbirliği Toplantısı”na ev sahipliği yaptı.

TÜVASAŞ Lokali'nde gerçekleştirilen toplantıya, başta TÜVASAŞ Genel Müdürü Erol İnal olmak üzere, TÜVASAŞ Genel Müdür Yardımcıları Cuma Çelik, Nevzat Cengiz, Hikmet Öztürk ve Turgut Köksal, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, TÜLOMSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Semavi Bilgiç, TÜDEMSAŞ Genel Müdür Yardımcıları Celaleddin Bayrakçıl ve Bilal Tırnakçı ile her üç kurumdan daire başkanları, şube müdürleri ve fabrika müdürleri katıldı.

Ülkemizin vagon üretim kuruluşlarından toplamda 15 üst düzey yöneticinin yer aldığı toplantıda, yolcu vagonu, lokomotif ve yük vagonu üretimi konusunda yapılması gereken yeni iş birlikleri ve 2023 hedefleri masaya yatırıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan TÜVASAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Erol İnal, ?Hedefimiz hem yolcu hem de yük taşımacılığında ülkemizi en iyi konuma getirmek. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'nin vagon ve lokomotif üreticileri olarak, en iyiye ulaşmak adına işbirliklerimiz devam ediyor. Koordineli çalışarak, diyaloglarımızı arttırarak daha yüksek hedeflere ulaşmak istiyoruz." dedi.

TÜVASAŞ: 1961 yılından itibaren Adapazarı Demiryolu Fabrikası (ADF) adıyla ülkemizin tek yolcu vagonu üretici olarak faaliyet göstermektedir. 1962 yılında ilk vagonu üreten TÜVASAŞ, 31.12.2012 tarihi itibariyle, TCDD adına toplam, 1.793 adet yolcu vagonu imalatı ile 36 bin 224 adet yolcu vagonu bakım, onarım, revizyon ve modernizasyonunu yapmıştır ve ülkemizi raylı taşıtlar alanında dışa bağımlı olmaktan çıkarmanın yanında milli ekonomimize de önemli miktarda katkı sağlamaktadır. TCDD için üretim, onarım ve modernizasyon yapmasının yanı sıra başta, Irak Demiryolları için 2005 yılında imalatına başladığı jeneratör vagonları, 28 Mayıs 2006 tarihinde teslim etmiştir. Böylece TÜVASAŞ, 35 yıl aradan sonra ihracat yapma yeteneği olan bir şirket hüviyetini yeniden kazanmıştır. 2012 yılında ise Bulgaristan Demiryollarına 30 adet Yataklı Vagon üretimini gerçekleştirerek AB ülkeleri raylarına Türk vagonlarını indirmiştir.

TÜDEMSAŞ: TÜDEMSAŞ (Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii Anonim Şirketi) buharlı lokomotif ve yük vagonlarının tamirini yapmak amacı ile Sivas Cer Atölyesi adı altında 1939 yılında kurulmuştur. 1953 yılında yük vagonu üretimine başlamıştır. 1986 yılında TÜDEMSAŞ ismini alan kuruluş, 500 uzman personeli ile Ortadoğu ve Balkanlar'ın en güçlü sanayi kuruluşlarından biri olmuş ve ulusal demiryolu sektörünün, kendi faaliyet alanına giren ihtiyaçlarını karşıladığı gibi yurtdışına da Yük Vagonu ve Yedek Parçaları ile sanayi ürünleri ihraç etmektedir.

TÜLOMSAŞ: Ana faaliyeti TCDD'nin lokomotif ve vagon ihtiyacını karşılamak olan TÜLOMSAŞ çeşitli tipte lokomotif, demiryolu bakım aracı, bojili yük vagonu, çesitli tipte dizel motor, alternatör, cer motoru, çelik ve pik döküm üretim kapasitesiyle Türk Ağır Sanayiinin lokomotifi olarak hizmet vermektedir. Bugüne kadar yaklaşık 707 adet çeşitli tipte lokomotif ve 7.680 adet çeşitli tipte bojili yük vagonu üretimi gerçekleştirilmiştir. Bunların onarımları ile diğer demiryolu araç ve gereçlerinin üretim ve onarımları da yapılmaktadır.

06 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?