'Herkes hayran kalacak'

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu 5 yıllık görev süresini ve seçilmesi durumunda önümüzde ki 5 yıldaki hedeflerini anlattı

Adapostası Gazetesi / Safa Polat'ın Röportajı

5 yıllık görev sürenizin ardından bir dönem daha halktan yetki istiyorsunuz ve bu dönemde ki seçim kampanyanızda 'Sizin İçin' sloganınızı kullanıyorsunuz. Nedir bu sloganın altında yatan düşünce?

Aslında seçim sürecinde iki farklı slogan kullandık. Birincisi bahsettiğiniz gibi, "Sizin Gibi" sloganıydı. Bu beş yıl içinde yapmış olduğumuz çalışmaları anlatırken, bu hizmetleri hemşerilerimiz için hazırlamış olduğumuzu anlatmak için kullandık. Sonuç itibariyle biz belediyeyiz ve hizmet üretiyoruz. Ve bu hizmetleri milletimiz için hayata geçiriyoruz. Bunu hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Yani Sayın Başbakanımızın belirttiği gibi biz milletin hizmetkarıyız. Bu anlayıştan hiç uzaklaşmadık ve uzaklaşmayacağız.

'Aynı yolda aynı heyecanla' diyorsunuz diğer bir sloganınızda. 2009'da göreve geldikten sonra koltuğa ilk oturduğunuz heyecanınız duruyor mu gerçekten de?

Bu soruya gönül rahatlığıyla evet diye cevap verebilirim. Bu heyecanı hiç kaybetmedim. Hatta 2009'da duyduğum heyecanla bugünkü hissettiklerimi mukayese edersek bugün daha heyecanlı olduğumu söyleyebilirim. Burada bir diğer önemli husus, bizim heyecanımız sadece bugünle sınırlı değil. Ben uzun zamandır bu davanın içerisinde mücadele veren bir kişiyim. Bizim ideallerimiz, hedeflerimiz var. Biz genç yaşta bu yola çıktık ve Allah'a şükürler olsun istikametimizi hiçbir zaman bozmadık. Biz ideallerimizden hiç uzaklaşmadık ve bu idealler bizi hep diri tuttu, heyecanımızı muhafaza ettik.

Aday adaylık süreciniz vardı. Partiniz tarafından yeniden aday gösterilmenizde sizce en önemli faktörler nelerdi?

Bu soruyu benim cevaplamam belki çok doğru olmayabilir. Bu teşkilatımızın, Sayın Başbakanımızın takdiridir. Burada önemli olan sorumluluğumuzun her zaman farkında olup, bu sorumluluğa uygun davranmaktır. 5 yıl boyunca iyi niyetle çalıştık. Şehrimiz için projeler geliştirdik. Hamdolsun milletimiz bize olan desteğini hiç esirgemedi.

Adaylığınız açıklanırken Başbakan Erdoğan Sakarya'dan övgü ile bahsetti. Bu sizin için nasıl bir duyguydu?

Hem şahsım hem de şehrim adına tabii ki gurur duydum. Bunlar önemli şeyler. Sayın Başbakanımız bunu söylediğinde birçok kanal canlı olarak bu yayını veriyordu. Sayın Başbakanımız bunu tüm Türkiye'nin önünde söylüyor. Sakarya'nın bu şekilde övgüyle bahsedilen bir şehir olması şehrimizin imajı açısından çok önemlidir. Burada verilen mücadelenin, emeğin bu şekilde takdir görmesi elbette hepimizi mutlu etmiştir, gururlandırmıştır. Bakın burada çok önemli bir hususun altını çizmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Sayın Başbakanımız belediyecilikten gelen bir isimdir. Belediyeciliği, şehirciliği, imarı, çevreyi çok iyi bilir. Gittiği tüm şehirlerde gezileri sırasında etrafa bu gözle bakmayı ihmal etmez. Ve bu izlenimlerini çevresine de aktarır. Yani Sayın Başbakanımızın Sakarya'dan övgüyle bahsetmesi onun Sakarya'ya bakışını da göstermektedir. Deminde söylediğim gibi önemli olan bu güveni boşa çıkartmamaktır. Allah'ın izniyle bu beş yılın ardından Sakarya çok daha iyi noktalara gelecektir. Çok daha güzel günler bizi bekliyor. Bu beş yılın ardından Sakarya'da yaşanan gelişime herkes hayran kalacak.

Seçim çalışmalarına gelirsek ilçelerde mitingler yapıyorsunuz. Nasıl geçiyor bu mitingler?

Allah'a hamdolsun, tek kelimeyle mükemmel geçiyor. İlçe mitinglerimizde halkımız bizi hiç yalnız bırakmıyor. Birçok gazeteci arkadaşımız bu gezilerde gelip inceleme yapıyor. Katılımı, halkın ilgisini yakından gözlemleme fırsatı buluyor. 5 bin kişinin katıldığı mitingler gerçekleştirdik. Bunlar çok görülen şeyler değildir. Bir ilçeye gidiyorsunuz ve 5 bin kişi size destek veriyor.

Bu kadar ilgiyi bekliyor muydunuz?

En iyi siz basın mensupları biliyorsunuz. Biz hiçbir zaman ilçelerden kopmadık. İlçelerimize, beldelerimize, köylerimize, mahallelerimize ziyaretler gerçekleştirdik. Biz seçimden seçime ortalıkta gözükmediğimiz için milletimizle irtibatımızı hiç kesmedik. Biz bu ziyaretlerimizde ve kamuoyu araştırmalarımızla zaten belli ölçüde nabız tutuyorduk. Partimize dönük destek olduğunu biliyor ve görüyorduk. Ve özellikle Sayın Başbakanımıza dönük saldırıların akabinde desteğin arttığını görüyoruz. Milletimiz hükümetimize dönük bu kumpası gördü ve bu oyunu bozmak için açık destek veriyor. 30 Mart'ın çok farklı sonuçları doğuracağına inanıyorum.

Partiniz Perşembe günü 16 ilçede yapılan son anket sonuçlarını açıkladı. Burada oyunuz yüzde 54,8'di. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakın burada kural şudur; geçen gün yine bunu açıkladım, eğer siz AK Parti'de siyaset yapıyorsanız işinizi iyi yapmak mecburiyetinde olduğunuzu asla unutmayacaksınız. Biz beş yıldan bu yana halkımıza en iyi hizmeti sunmak için canla başla çalıştık. Bizim ekip olarak yaptığımız çalışmaları hiç yeterli görmedik. Kendimizi yeri geldiğinde en sert şekilde eleştirdik. Ortaya bir şey koyduğumuzda bunun daha iyisini nasıl yapabiliriz diye düşündük. Bazen günlerce, haftalarca yüksek konsantrasyonla yoğunlaştığınız işler oluyor. Bunlar kolay meseleler değil. Gece gündüz demeden çalışıyorsunuz. Üstlendiğiniz bu iş büyük sorumluluk gerektiriyor. Siz milletin emanetini kullanıyorsunuz. Hata yapma hakkınız yok. İşte bu çalışmaların akabinde ortaya bu duble yollar, enerji santralleri, arıtma tesisleri, meydanlar, yeni yaşam alanları çıkıyor. Bunlar hep bir plan çerçevesinde ortaya çıkan eserler. Bunun yanı sıra biz her zaman milletimize hesap veren bir anlayışın içinde olduk. Hizmet milletimize saygı ile birleşince ortaya bu sonucun çıkması tesadüf değil. Bize güvenen, destek olan, dualarını esirgemeyen milletimize sonsuz şükranlarımızı sunuyorum.

Peki sizin oy hedefiniz nedir?

Ben anketlerde çıkan sonuca yakın oy alacağımıza inanıyorum.

Seçimde zorlanacağınız bir ilçe var mı? Çünkü şu an 16 ilçeyi de elinizde bulunduruyorsunuz ve bir tanesi bile kaybetseniz seçim sizin için başarısız olacak?

30 Mart seçimlerinin sonucunda milletimizin desteğiyle 17'de 17 yapacağımıza inanıyorum. Sakarya'da bugüne kadar yapılan hizmetler ortada. Geçmiş yıllarda yapılanlar ile AK Partili belediyelerin yaptıklarını mukayese ettiğiniz zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Bizim belediyelerimiz Sakarya'da çok önemli hizmetleri hayata geçirdiler. Ve daha birçok yeni çalışmanın startını vermek için gün sayıyoruz. Sakarya'da AK Parti ailesi olarak bu seçimlerden başarıyla çıkacağımıza yürekten inanıyorum. Benim bu konuda bir şüphem yok.

Türkiye olağanüstü bir süreç yaşıyor. Bunun seçime yansıması nasıl olacak?

Şu an yansıması olduğunu söyleyebilirim. Sahada bunu çok açık bir şekilde görüyoruz. Milletimiz bu kurulan oyunu gördü ve 30 Mart'ı bekliyor. Halkımız her zamanki ferasetiyle bu zorlu sürecinden üstesinden gelecek olgunluğu gösteriyor. Seçim çalışmalarımızda halkımızın bu konudaki tavrını görüyoruz.

Başbakan Erdoğan'ın ifadesi ile 'Paralel Yapı' bağlı bulunduğunuz siyasi partiye karşı ciddi bir yıpratma politikası izliyor. Bir siyasetçi olarak bu süreci nasıl yorumluyorsunuz?

Bizim istikametimizi millet belirliyor. Biz bir iş yaparken, bir karar alırken yaptıklarımızdan ötürü Allah'a hesap vereceğimize inanan insanlarız. Arkadaşlarıma da bunu hep söylerim. Bu nedenle biz Allah'a hesap vereceğimizi bildiğimiz için her zaman doğru işler yapma gayreti içinde olduk. Ve bugüne kadar bu inanç ve bakış açısıyla geldik. Biz Hakk'a ve halka güvenen insanlarız. Karşımıza bin bir türlü engeller çıktı. Bize bugüne kadar birçok engellemeler yapıldı. Büyük sıkıntıları aştık, badireler atlattık. Allah'ın izniyle milletimizin belirlediği istikamet doğrultusunda yolumuza devam edeceğiz. Ve inşallah önümüze çıkan engelleri aşacağız.

Muhalefet sizi 'Başbakan'ı kullanarak oy istiyorlar' diye suçluyor ama?

Biz Başbakanımıza çok güveniyoruz, inanıyoruz. Sayın Başbakanımız bu ülkenin Başbakanıdır doğru ancak aynı zamanda bizim liderimizdir. Keşke onlarında böyle çok etkili bir lideri olsa ve onlar da kendi liderleriyle oy istese. Bu iddia bizi rahatsız etmiyor, bilakis gururlandırıyor. Halkımızla Sayın Başbakanımız arasındaki bu güçlü bağ sarsılmaz bir şekilde oluşmuştur. Biz Sayın Başbakanımızın ekibinde yer almanın sorumluluğuyla hizmet üretiyor, projeler geliştiriyor ve halkımızın karşısına çıkıyoruz.

MHP'li rakibiniz Orhan Ünver sizin için 'Onunla yarışmak benim için şans' ifadesini kullandı. Sizin güçsüz bir rakip olduğunuzu düşündüğünü ifade etti. Bu düşünceyi nasıl değerlendiriyorsunuz ve Ünver sizin için nasıl bir rakip?

Seçim dönemlerinde bu tarz ağır sözlere maalesef şahit oluyoruz. İnsanlar seçim dönemlerinde heyecanlarına yenik düşüp bu tarz olumsuz ifadeler kullanabiliyor. Ben Orhan Bey için aynı şekilde konuşamam. Orhan Bey bir siyasi partinin adayıdır. O siyasi partiye gönül veren dostlarımız kendisine inanmış, güvenmiş aday göstermişlerdir. Bu açıdan Orhan beyin şahsına hedef alan bir şey söylemek bizim siyasi ahlakımıza uygun düşmez.

Geriye dönüp baktığımızda 5 yılınızda kendini başarılı buluyor musunuz?

Önemli olan milletimizin bizi başarılı görmesidir. Bizim yaptıklarımız ortada. Biz yaptıklarımızla konuşuyoruz.

Eğer seçimden galip çıkarsanız bu döneminize 'kalfalık' dönemi diyebiliriz sanırım. Peki, Zeki Toçoğlu çıraklık döneminde Sakarya'ya neler kazandırdı. Yani özetlemek gerekirse 2009-2014 arası Sakarya için ileride nasıl anılacak?

Biz şehrimizle ilgili tüm gerçekleri masaya koyduk. Neler yapmamız gerektiğiyle ilgili kendimize bir yol haritası belirledik. Eksiklerimizi bir bir giderdik. Plan çalışmalarımıza bildiğiniz gibi ağırlık verdik. İmar ve ulaşım planlarını tamamladık. Altyapı ve içme suyu yatırımlarına ağırlık verdik. En ileri teknoloji kullanarak içmesuyu arıtma tesisleri inşa ettik. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirip kendi enerjimizi üretmek için Hidroelektirk santrali inşa ettik. Sapanca Gölü'ne alternatif olma özelliği taşıyan, yeni bir içme suyu kaynağı olan Akçay Barajının planlarını yaptık, ihalesini gerçekleştirdik. Biz birçok yeni projeyi hayata geçirirken bunun yanında çok önemli olan gerekli teknik çalışmalarımızı yaptık. Yani neyi neden ve nasıl yapmamız gerekiyor sorularının cevaplarını hazırladık. Biz şu anda Sakarya'nın neye ihtiyacı var, nereye ne yapılmalı hamdolsun bu bilgiye sahibiz. Ve gelecek dönem çalışmalarımızı bu bakış açısıyla sürdüreceğiz. Biz işlerimizi tesadüfe bırakmıyoruz. Yaptığımız her iş belli bir planın parçası, büyük fotoğrafta anlamı olan işler. Günü kurtarma gayreti içinde olmadan, geleceğe güvenle yürüyeceğimiz çalışmalar yaptık. Bu plan meselesi en önemli işlerden biridir.

Yeni dönem projelerinizden bir iki tüyo alabilir miyiz?

Bazılarını kamuoyuyla paylaştık. Hatta Uzun Çarşı ile ilgili olarak esnafımızın takdir edeceği bir çalışma yapmayı hedeflediğimizi sizin gazetenizde açıklamıştık. Bunun yanı sıra Karasu, Kocaali ilçelerimizde sahil düzenlemeleri yapmayı planlıyoruz. Hedefimiz bu sahillerde mavi bayrağın dalgalanması. Şimdilik fazla detay veremeyeceğim duble yol çalışmalarımız olacak. Şehrimize çok önemli noktalarda yeni bulvarlar kazandıracağız.

Meydan projeleriniz vardı ilçelere. Önümüzde ki dönem ne olacak?

Bazı ilçelerimizde bunları açıkladık. Geyve, Pamukova, Taraklı'da toplantılarımızda bunlardan bahsettik. Nasip olursa bu saydığım ilçelerimizin yanı sıra bir iki ilçemizde daha bu ilçelerin tarihi dokusuna uygun meydan çalışması yapacağız.

Yer altına ciddi bir para gömdünüz 5 yıllık vadede. Büyük bir içme suyu yatırımı yaptınız. Nelerdi bu yatırımlar ve neden bu kadar yüksek bu yatırım bedelleri?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak en güçlü olduğumuz konuların, en fazla yatırım gerçekleştirdiğimiz alanların başında içmesuyu ve altyapıya yaptığımız yatırımlar geliyor. İlçelerimize dahil olmak üzere 6 yeni arıtma tesisi inşa ettik. Yenikent içmesuyu projesiyle bölgenin su sorununu çözdük. Arifiye - Hacımercan - Çaybaşı içme suyu isale hatları projesiyle 67 yerleşim birimine birinci sınıf kaliteli içmesuyu ulaştırdık. Tamamen çelik borular kullanarak yeni bir isale hattı oluşturduk. Sapanca Gölümüze alternatif su kaynağı olarak Akçay barajının startını verdik. Yazlık'ın altyapı sorununu çözdük. İlçelerimizde altyapı anlamında çok önemli projeleri bir bir hayata geçirdik. Ve daha birçok proje. Bu hizmetler çok önemli. İnşallah yeni dönemde de bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

HES faaliyete başladı, ilçelere yeni isale hatları çekiyorsunuz. Yeni HES'ler planlıyorsunuz. Yeni dönemde bunun altında kalmayacak neler yapacaksınız altyapı yatırımlarında?

İnşallah Akçay Barajımızı inşa edeceğiz. Bildiğiniz gibi barajın ihalesini gerçekleştirdik. Sonuçlanmasını bekliyoruz. Ayrıca ilçelerimizde arıtma tesisleri kuracağız. Kanalizasyon, içmesuyu, yağmursuyu çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz. Bazı ilçelerimize atıksu arıtma tesisleri kuracağız. Altyapı sorununun yaşanmadığı bir şehir olacak Sakarya. Bizim iddiamız şu; dünyanın gelişmiş kentlerinin sahip olduğu altyapı hizmetlerini Sakarya'ya getirmek, vatandaşımıza en güzel hizmetleri sunmaktır.

Büyükşehir'in tamamı hizmet sınırınız olacak. Kapasiteniz buna yetecek mi?

Bu konu sürekli gündeme geliyor. Bakın şunu çok açık bir şekilde sizlerin aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Biz, Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak, buna en hazır şehirlerin başında geliyoruz. Biz bu konuda her türlü hazırlığımızı yaptık. Uzun zamandır bu konuda çalışıyoruz. Ben şehir dışında katıldığım toplantılarda dahi bu konu hakkında sürekli konuşmalar yaptım. Biz hem teorik hem de pratik olarak buna en hazır şehiriz. Yeni Büyükşehir kanunu gerek şehrimiz gerekse ülkemiz için çok önemli bir çalışma. Bu uygulamanın sağladığı katkıyı hep birlikte göreceğiz.

Bazı kesimler 'büyük projesi yok' diye eleştirdi sizi. Buna bir cevabınız olur mu?

Biz ne yaptığımızı ve neden yaptığımızı çok iyi bilen bir ekibiz. Biz burada belediyecilik yapıyoruz, hizmet üretiyoruz. Şehrin gelişimine katkı sağlayacak projeler geliştiriyoruz. Ama en önemlisi biz burada milletin emanetine sahip çıkarak çalışıyoruz. Biz yaptığımız işleri belli bir hesap kitap dahilinde yapıyoruz. Şuna bakıyoruz eksik ne, nerede sorun var, ne yapmamız gerekiyor, şehrimizin neye ihtiyacı var. Ve bu sorunları çözerken sadece bugünü düşünerek değil geleceği de göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Yaptığımız her işin belli bir mantığı var. Bakın yaptıklarımıza, acaba bunu neden yaptılar dediğiniz tek bir projemiz var mı? Böyle bir şey göremezsiniz. Biz planlarımızı yaptık ve eksiklerimizi bu büyük fotoğrafa bakarak gideriyoruz. Biz burada birilerine şirin gözükmek, yapmış olmak için bir şey yapmıyoruz. Ciddi bir iş yapıyoruz. Bilime uygun bir şekilde, ayakları yere sağlam basan projeler üretiyoruz.

Sakaryapark Projeniz vardı. Peki ama ne durumdayız bu projede?

Sakaryapark'ın birinci etap çalışmasını tamamladık. İnşallah Nisan ayı içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz. Şehrimiz için çok önemli bir çalışma oldu. Bölgenin cazibe merkezi olacak. Sakarya Nehrini Sakaryalı hemşerilerimizle buluşturuyoruz. İnşallah yeni dönemde Sakaryapark'ın ikinci etabının da başlatacağız.

Uzunçarşı için Tarihi Ada Projesinden bahsettiniz. Bu çok zor bir proje. 2009'da göreve geldiğinizde de ilk olarak çok riskli bir çalışma olan 'Dörtyol Kentsel Dönüşümle' işe başladınız ancak proje rafa kalkmıştı. Ve şimdi yine riskli bir projeden bahsediyorsunuz? Yapabilecek miyiz bunu...

Bu konuda özellikle esnafımızdan gelen talepler var. Geçen gün Uzun Çarşı bölgemizi ziyaret ettik. Orada esnafımızla da bu konuyu uzun uzun görüştük. Uzun Çarşıdaki esnafımız bizden böyle bir proje bekliyor. Kendilerine de söyledim, esnafın talepleri doğrultusunda böyle bir çalışmanın startını vereceksek biz Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni kesinlikle yapacağız. Burada önemli olan Uzun Çarşı'daki esnaf arkadaşlarımızın bu konudaki yaklaşımı. Biz hazırız. Esnafımızla seçimin ardından bir araya gelip konuşacağız. İnşallah şehrimiz için bu çok önemli çalışmada yol alabiliriz.

Kültür - Sanat yatırımlarına hız vermiştiniz. Yeni dönemde devam edecek mi bunlar?

Kültür ve sanat alanı bizim en güçlü olduğumuz alanlardan biri. 5 yılda neler yaptığımızı herkes gördü. Gerek fiziki açıdan ihtiyaç duyulan sanat merkezlerini inşa ederken gerekse kültür sanat programlarımızla bu konudaki hassasiyetimizi sürdürdük. Yeni dönemde kültür ve sanat alanında çok daha büyük yatırımlar yapacağız. Ve şehrimiz için en fazla ihtiyaç duyulan kongre merkezsini yeni dönemde Sakarya'mıza kazandıracağız.

Son olarak Zeki Toçoğlu nasıl bir Sakarya inşa etmeyi istiyor?

Bizim hedefimiz, Sakarya'da yaşayan hemşerilerimizin burada yaşamaktan daha fazla mutluluk duymasıdır. Sorunlarımızı bir bir çözüme kavuşturuyoruz. Gerekli planlarımızı yaptık. İmarda, ulaşımda, atılacak yeni adımları belirledik. Şehrimizin gelecekte Sakarya zaten son zamanlarda çok hızlı bir gelişme trendi yakaladı. Nüfusumuz artıyor, ekonomimiz güçleniyor, parklarımız, rekreasyon alanlarımız, meydanlarımız, duble yollarımız, kültür sanat merkezlerimiz, yeni yaşam alanlarımız, sağlık ve eğitim yatırımlarımız hepsi tüm hızıyla hayata geçiyor. Sakarya'ya gelen burayı terk etmiyor ve buraya yerleşiyor. Nüfusumuz 1 milyona yaklaşıyor. Bunlar bu şehrin geliştiğinin göstergesidir. Bizde bu gelişime göre gerekli hazırlıklarımızı yaptık.

19 Mart 2014 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.030.668 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?