Eğitim-Bir-Sen İlçe Başkanları toplandı

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi aylık olağan ilçe temsilcileri toplantısını sendika binasında Şehit Ömer Halisdemir Toplantı Salonunda gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Şube Başkanı Murat Mengen; ''Mülakatla öğretmen alımı kamu vicdanını yaralayan bir istihdam şeklidir.

Kazanma ve kaybetme nedeninin objektif kriterlere göre izah edilememesi, birçok sınavdan geçmiş öğretmen adaylarının standartları farklı komisyonlarca değerlendirilmesi adalet duygusunu zedelemekte, sosyal sorunlar üreten bir sistem olarak varlığını sürdürmektedir.

Bakanlık yeni personel istihdamında adalet, hakkaniyet, ehliyet ve liyakat ölçülerine göre objektif bir atama şeklini benimsemeli, her geçen gün daha fazla tartışmalı hâle gelen mülakatla öğretmen istihdamından vazgeçmelidir'' dedi.

Mengen; ''Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği'nde değişiklik yapılması tasarısının Bakanlık ajandasından düşmediği görülmektedir.

Sendika olarak, tüm rehber öğretmenler adına takip ettiğimiz, üyelerimiz vesilesiyle her an nabzını tuttuğumuz konu, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin niteliği göz ardı edilerek ele alınmamalıdır.

Bu husustaki yönetmelik değişikliği tasarısının rehberlik hizmetlerinin öğrenci-psikolojik danışman temelinde yeniden tanımlanması ve kurgulanması gerekir'' şeklinde konuştu.

Sözleşmeli öğretmenlik konusuna da değinen Mengen; ''İstihdamda güçlük çekilen yerlerde öğretmenlerin görev yapma süresinin 1,5 yıl ortalamasında olması, eğitimi istikrarsızlaştırmakta ve olumsuz etkilemektedir. Bu sorunun çözümü, içinde birçok zorunluluğu barındıran, aile bütünlüğünün sağlanması gibi temel insan haklarını ihlal eden sözleşmeli öğretmenlikten değil, isteğe bağlı olacak, verimliliği artıracak teşviki yöntemlerin uygulanmasından geçmektedir'' dedi.

Mengen ayrıca: ''Eğitim yöneticiliğinde hakkaniyeti gözeten, liyakati esas alan, hak edenin görev alacağı, hakkını verenin görevde kalacağı, geçmiş tecrübelerin göz önünde tutulduğu, paydaşların önerilerinin dikkate alındığı bir sistem geliştirilmelidir. Millî Eğitim Bakanlığı'nda görevde yükselme sınavları rutin olarak yapılmalı, eğitim çalışanlarının haklı kariyer beklentilerini karşılayacak yükselme sürecine işlevsellik ve süreklilik kazandırılmalıdır'' diye söyledi.

04 Ekim 2017 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Eğitim Bir-Sen üyesi - Okul Müdür ve müdür yardımcısı MÜLAKATLARINDA, Bazı üyelerinizin düşük puan alması için girişiminiz oldumu? Maaşınızı üyelerin aidat kesintilerinden yani sendikadan aldığınız doğrumu? Doğruysa üyelerinizden helallik almayı düşünürmüsünüz SAYIN mengen

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 11:21


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?