Miraç Kandili kutlama mesajları...

Bugün idrak edilecek Hz. Muhammed (S.A.S)'in, Allah'ın huzuruna kabul edildiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili sebebiyle ilimizdeki idari, siyasi ve ticaret camiaları kutlama mesajları yayımladı.

İl Müftülüğü Vekili Yunus Acar Miraç Kandili mesajında şu ifadelere yer verdi;

23 Nisan 2017 Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gece, mukaddes bir yolculuğun manevi bir yükselişin ve Efendimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hakkın yüksek huzuruna kabulünün ifadesi olan Miraç Kandilini idrak etmiş olacağız.

Büyük buluşma demek olanMiraç, Peygamber (sav) Efendimizin bir gece Mescid-i Harâm'dan Mescid-i Aksâ'ya, oradan da Yüce Allah'ın huzuruna vardığı, içerisinde pek çok hikmet ve sırların bulunduğu mübarek bir yolculuğun adıdır.

Miraç, insanın, ilahî rızaya ve desteğe ulaştığında akıl ve idraki zorlayan nice üst derecelere ulaşabileceğini gösterdiği gibi, manâ âleminde yükselip ilahî rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlakî erdemlere yükselişten, her şeyin sahibi olan Yüce Allah'a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini hatırlatan bir olaydır.

Miraç, göklere olduğu kadar, insanın iç dünyasına doğru da yapması gereken bir yolculuktur. Mescid-i Harâm, Mescid-i Aksâ ve göklerde Hz. Peygamber'le gerçekleşen bu kutlu yolculuk, bugün bizim için manevî merkez olan gönül dünyamızda gerçekleşmelidir.

Miraçta Müslümanlara hediye olarak verilen ve bizzat Peygamberimiz tarafından mü'minlerin miracı olarak nitelenen namaz da, iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade eder. Çünkü mü'min, namazda Rabbinin huzurunda durarak, sadece O'na ibadet etme ve sadece O'ndan yardım isteme özgürlüğünü yaşar. Namazda sadece bedeni ile değil; özüyle, gönlüyle, duygu ve düşüncesiyle Allah'a yönelen ve Rabbi ile baş başa kalmanın mutluluğunu yakalayan mü'min, dâima O'nun gözetimi ve desteği altında olduğunu hatırından hiç çıkarmaz, bu bilinçle hayat çizgisini anlamlı kılar.

Miraç mucizesi, Kur'ân-ı Kerimde âyetlerle anlatılmış ve varlığı inkâr edilemeyecek bir şekilde ortaya konmuştur. Bu îlâhî yolculuğun ilk merhalesi olan Mescid-i Aksâya kadarki safha Kur'ân'da şöyle anlatılır: "Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir." (İsra Suresi, 1) Miracın ikinci merhalesi de Peygamberimiz (sav)'in Mescid-i Aksâdan başlayarak semânın bütün tabakalarından ilerleyip tâ İlâhi huzura varmasıdır.

Bu kutsal gün ve geceler bizlere, bireysel ve toplumsal olarak iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimizi yenileme, geleceğimizi Allah'ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazeleme fırsatları sunar. Bu fırsatları ganimet bilerek, günahlarımızdan temizlenmek için Rabbimize tövbe etmeli, rızasına uygun yaşayabilmek için O'ndan yardım istemeliyiz. Unutmayalım ki içtenlikle yapılan dua ve tövbe, kendimizi bulma ve bilmenin, bir başka deyişle bize "şah damarımızdan daha yakın olan" Yüce Yaratıcı'nın huzuruna kabulün en güzel yollarından biridir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Sakarya'lı hemşerilerimin Miraç Kandilini tebrik ediyor, bu gecede Yüce Allah'a açılan ellerin, yapılan dua ve yakarışların, İslam aleminin birlik, dirlik, güven ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, başta İlimiz olmak üzere bütün ülkemizin, İslam aleminin ve insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını temenni eder, Vatanımız, Bayrağımız, Namusumuz ve Ezanlarımıza halel gelmemesi için canını feda eden bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet geride kalanlarına sabır ve metanetler dilerim.

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Miraç Kandili nedeniyle yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullandı;

"Peygamber Efendimiz (SAV)'in, Yüce Allah'ın sonsuz kudreti ile bir gecede, önce Mescid-i Aksa'ya getirilip ardından da Sidretü'l Münteha denilen en üst makama yükseltilişini ifade eden Miraç, büyük bir mucize ve Rabb'imizin sonsuzluğuna yapılan en görkemli şahitliktir"

Miraç'tan, beş vakit namaz, Bakara Suresi'nin son iki ayeti ve ümmetinden Allah'a ortak koşmadan ölen kimselerin affedileceği müjdeleriyle dönen Peygamber Efendimiz (SAV), tüm inananlara verilebilecek olan en kıymetli hediyeleri vermiştir. Bizler de, bu hediyelerin şuurunda olarak, müminler için arınma ve tertemiz olarak Allah'a yönelme anlamına gelen Miraç Kandili'ni bol dua ve ibadet ile değerlendirmeliyiz.

Tüm insanlığın yaşamış olduğu sıkıntıların son bulmasına vesile olması temennisiyle, yapacağımız ibadet ve duaların kabul olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyor, tüm İslâm âleminin Miraç Kandili'ni tebrik ediyorum."dedi

TÜMSİAD Sakaya Şube Başkanı Ahmet Ölmez; Miraç Kandilini kutladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

"Miraç gecesi, sevgili Peygamberimizin, bir gece Mescid-i Haram'dan, Yüce Allah'ın bir kısım ayetlerinin gösterilmesi için, çevresi mübarek kılınan Mescid-i Aksa'ya götürülmesi, oradan da zaman ve mekan unsurlarının aşıldığı bir makama ulaştırılması olayının cereyan ettiği gecedir.

Kandil olarak adlandırılan geceler, ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevi feyziyle de gönüllerimizi aydınlatır, zihinlerimizi berraklaştırır. Bu geceler, kendimizi ve yaptıklarımızı bir kez daha gözden geçirmek ve sorumluluklarımızı hatırlamak bakımından bir fırsat olarak düşünülmelidir. Dolayısıyla, Miraç Kandili de bu anlayışla değerlendirilmeli, Bu duygu ve düşüncelerle; herkesin Miraç Kandilini tebrik ediyor, bu gecenin tüm insanlığın huzur ve barışına vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum" dedi.

AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, Miraç Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

" İslam Âlemi için, yükseliş anlamına gelen Miraç günüyle Müslümanların imanları kuvvetlenir. Bizde mübarek Miraç Kandilinde; maddi ve manevi olarak yapacağımız ibadetlerle, imanımızı güçlendirmeliyiz ülkemizin, milletimizin ve tüm Müslümanların yükselişi, iyiliği için dua ederek bu mübarek günü ve geceyi değerlendirmeliyiz.

Dualarımızda Dünyanın her yerinde ki Müslümanlara mazlumlara mağdur olanlara ve dünyadaki huzurun kardeşliğinin daim olması için dua etmeliyiz. 16 Nisan halkoylaması sonrasında hakimizin kabul ettiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam Âleminin ve Sakaryalı, Adapazarlı hemşerilerimin Miraç Kandili kutluyor, ülkemize ve milletimize huzur getirmesini diliyorum"

Ak Parti Adapazarı Kadın Kolları Başkanı Fatma Varol, Mirac Kandili mesajında şu ifadeleri kullandı;

Böyle mübarek gün ve gecelerin, milletimizin ve tüm gönül coğrafyamızın manevi duygularını zirveye çıkmasına vesile olduğuna işaret eden Başkan Varol:

''İsrâ ve Mi'raç hadisesi; Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)in, Mescid-i Haram'dan alınıp, evvela Mescid-i Aksa'ya ve akabinde da arş-ı âlâya yaptığı mukaddes bir yolculuk, Huzur-u İlâhi'ye kabul ve mü'minin miracı olarak nitelendirilen namaz ibadetinin de bizlere hediye edilmesi manâlarına gelmektedir. Biz Müslümanlar da miracın maneviyatına azami ihtimam göstererek, şartsız bir teslimiyetle eda ettiğimiz beş vakit namazımız ve diğer ibadetlerimizle Rabbimizin adını her daim yüceltmekteyiz.

O'nu unutmaya yol açan meşguliyetlere karşı da;

Mukaddes Kitabımız Kur'an-ı Kerim ile yenilenmek,

Namazla dirilmek,

Hayırlı Ümmet müjdesine layık olmak,

her birimiz için birer rahmet ve mağfiret vesilesi olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, mübarek Mirac Kandilimizi en samimi dileklerimle tebrik ederken; daha derin bir şükür ve hamd imkânı bulacağımız bu müstesna gecenin, aziz milletimizin ve âlem-i İslam'ın birliğine, beraberliğine ve kardeşliğine vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum " dedi.

23 Nis 2017 - 11:35 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.141.111 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?