Sağlık Müdürlüğü'nden 'engelli' semineri

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile İl Sağlık Müdürlüğü Şehit Ali Borinli Özel Eğitim İlkokulu-Ortaokulu ve Meslek Eğitim Merkezinde sunum gerçekleştirdi.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Sunuma İlSağlık Müdür Yardımcısı, Dr. Mustafa Ezen, sunumu yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Bulduk, müdürlük personeli ve çok sayıda öğrenci katıldı.

" Engelli bireylerin toplumsal konumu ve engellilere sunulan hizmetler" konulusunumu yapan Şube Müdürü Bulduk "Türkiye'de yaklaşık sekiz buçuk milyon ağır ve hafif düzeyde engelli olduğunu belirterek engellilerin sorunları, eğitimi, istihdamı, çalışma şartları, yaşadıkları sorunlar, yaşamlarını kısıtlayan fiziksel engeller, işe girme, işten ayrılma sebepleri, Türkiye'deki engellilerin eğitim durumları, engellilere sunulan hizmetler, sosyal hak ve yardımlar ve bu haklardan yararlanma durumları, Türkiye de engelli insanların çeşitliliği, rehabilitasyon hizmetleri, belediyelerin, resmi kurum, kuruluşve özel sektörün sorumlulukları , engellilerin yapabileceği işler, aktiviteler, engellilerin çalışma şartlarını kolaylaştırıcı özel donanımlı ekipmanlar hakkında bilgi verdi. Son olarakbizim onlarayardımdan daha çok eğitimlerineve topluma kazandırılmalarına yardımcı olmamıza vurgu yaparak her insanın yapabileceği bir iş olduğunu unutmamız gerektiğini belirtti.

Okul Müdürü Derya Özen " Kurumumuz İlk, Orta ve ÖzelMeslek Eğitim Merkezinden oluşmaktadır. Hafif düzeydeki zihin engellilere hizmet vermektedir. İlk ve orta okulumuzda toplam altmış altı öğrenci meslek eğitim merkezimizde yüz on dört öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca meslek eğitim merkezimizde atölye ve akademik derslerimiz verilmektedir. İki koordinatör öğretmen eşliğinde Sakarya ilinde yirmi iki öğrencimiz çeşitli fabrikalarda işe yerleştirilmiştir. Bu öğrencilerimizin takibi iş yeri koordinatör öğretmenlerimiz tarafından yapılmaktadır. Profesyonel çekimlerle okul tanıtım CD'lerimiz iş adamlarımıza ve fabrikalara dağıtılmış bu suretle öğrencilerimiz tanıtılmıştır. Periyodik aralıklarla okul müdürü ve koordinatör öğretmenlerimiz fabrikalara giderek çocuklarımızın işe alımı hususunda bire bir görüşmeler yapmaktadır. İlimizde okulumuzun tanıtımı için iş adamlarımızı okulumuza davet ediyoruz. Bunun yanı sıra İl ve İlçe Belediye Başkanlarımızla görüşerek çocuklarımız için istihdam alanları oluşturmaya çalışıyoruz. Eğer imkanlarımız genişletilirse şuan ki mevcut öğrencilerimize ve okulumuza olan talebe daha etkin ve kaliteli hizmet verebilecek kadrolara sahibiz. Milli Eğitim Bakanlığımız ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde çok ciddi anlamda bunun mücadelesini vermektedir." bilgilerini verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapanİl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Ezen " Unutulmamalı ki her insan bir engelli adayıdır. Bizler bugün sağlıklı olabiliriz. Peki, ya yarın! Kurumsal olarak okulumuza ve ilimizde var olan engelli kardeşlerimize destek anlamında her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Bütün temennim çocuklarımızın en kaliteli ve en konforluşekilde yaşamlarını, eğitimlerini ve hayatlarını idame ettirmeleridir. Bu anlamda ilimizde, ülkemizde ve dünyada yaşayan her bireye ciddi anlamda sorumluluklar düşmektedir. Bizler fert olarak engelli kardeşlerimizin gözleriyle hayata bakacak olursak onlar için hayat daha kolay, daha güzel, daha yaşanır hale gelecektir. Bize kapılarını açan Şehit Ali Borinli Özel Eğitim İlkokulu-Ortaokulu ve Meslek Eğitim Merkezine teşekkür ediyorum. Tüm engellerin kalkması adına 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyorum. " ifadelerini kullandı.

04 Aralık 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.157.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?