Prof Gülen;"İran'daki deprem Türkiye'yi tetiklemez"

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Gülen, İran'da meydana gelen 7,8 şiddetindeki depremin Türkiye'deki fay hatlarını tetiklemeyeceğini söyledi.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Gülen yaptığı açıklamada, "İran'ın doğusunda İran-Pakistan sınırında büyüklüğü moment büyüklüğü 7,8 olan bir deprem meydana geldi. Bu bölge deprem açısından oldukça tehlikeli bölgelerden birisi. Zaten Ortadoğu'nun depremselliğine ilişkin bir proje üzerinde çalışmaktayız. Birçok ülkeler bu projeye dahil. Bu projenin koordinatörlüğünü yapıyorum.

Aktif faylar ve sismik zonlar koordinatörlüğünü yapıyorum. Bu projede de belirlediğimiz deprem riski yüksek alanlardan birisi. Magran zonu dediğimiz bir alan. Bu zon boyunca Arabistan plakası Avrasya plakasının altına doğru dalmakta, dolayısıyla dalma batma zonu dediğimiz depremler üretmekte bu bölge. Daha öncede bu alanda çeşitli depremler olmuş ve tsunamiler olmuştu. Depremin derinliği 82-83 kilometre. Deprem henüz yeni oldu.

Kayıplar hakkında bir bilgimiz yok. Biz bu depremi buradan da çok net bir şekilde tespit ettik. Umarım can kayıpları fazla olmaz. Bu bölge nüfus açısından da oldukça seyrek bir alan. İnşallah çok büyük kayıplar yaşanmaz" dedi.

Magran zonunun Kuzey Anadolu Fay Hattı'na uzak bir zon olduğunu belirten Gülen, Anadolu'daki fay hatlarını tetiklemesini beklemediklerini ancak bu bölgeye yakın alanlarda bir ay boyunca çeşitli sarsıntılar olabileceğini söyledi.

17 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.018.233 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?