Altın da günlük değerlendirmelere bakılmamalı

Adapazarı Kapalıçarşı'da kuyumculuk yapan İsmail Tenekeci, yatırımcıların altını günlük ve anlık değerlendirmelerde bulunmamalarını, uzun zaman dilimine bakarak hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Altını anlık ve günlük değerlendirmenin yanlış olduğunu ifade eden ve altının düşüşünü değerlendiren İsmail Tenekeci, "Altın geçmişe baktığımızda hep yükselmiş. Bunun en küçük örneği 2001 yılında altının gramı 9 ile 10 TL civarındayken şu anda 90 ile 100 TL arası fiyatlara sahip. Altın 2 yıl önce normal yükseldiği ölçünün 2 ila 3 katı yükselme gerçekleştirdi.

2 yıldır altın fiyatları aynı seviyede, bizim tahminimizce yükselmemesinin sebebi 2011 yılında ki yükselişi normalden 2 ila 3 kat birden arttığı için altın fiyatları aynı seviyede kaldı. 2 yıldan beri altın fiyatları düşüşte kaldığı için genel olarak fiyatlarda yükseliş beklentisi var zaman olarak bilinemiyor. Fakat fiyatlar yükselirse de 2 yılın acısını çıkartacak gibi gözüküyor. Kimisi Haziran ayında altın fiyatlarının düşeceğini veya yükseleceğini söylüyor. Bunlar sadece bir fikir zaman içinde bunu göreceğiz. Genel durum altın petrol gibi bir maden olduğu için matbaası olmadığı için rezervleri azaldıkça altının değeri gün geçtikçe artıyor.

Dolayısıyla böyle düşüş, yükselişler 100 yıldır oluyor ama görüldüğü üzere altının değeri hep artıyor. Bu zamana kadar altın çeşitli fiyatlar gösterdi. Bugüne baktığımızda ise fiyatlar hep ileri gitmiş. Bu geçmişteki tablo geleceğe bir örnek teşkil eder. Son 3 yılda altında yukarıya doğru büyük bir yükselme oldu. Bu yükseliş bile altının başlı başına güvenli bir yatırım aracı olarak tercih edilmesini gerektirir. Altında ki kısa süreli düşüşlere aldanılmamalıdır" dedi.

14 Nisan 2013 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.018.233 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.



Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?