Ünver sanayi çarşılarının geleceğini anlattı

Dörtyol ve çevre sanayilerinde esnaflarla bir araya gelerek toplantılar düzenleyen MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Ünver, "Sembol Kent Merkezi" projesini anlatmasının ardından, sanayi çarşılarının geleceği adına önemli açıklamalar yaptı.

Haber Resmi
Haber Resmi
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Sembol Kent Merkezi projesine bağlantılı olarak sanayi çarşılarının günün şartlarına göre yenilenmesine dikkat çeken Ünver, "Biz burada sizin malınız, mülkünüz hakkında karar alamayız. Sizi borç altına sokarak bir uygulamaya da gitmeyiz. Bu aşamada fedakarlığı esnaf değil, Büyükşehir Belediyesi yapacak" dedi.

SANAYİ ÇARŞILARI
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Ünver, Modern Sanayi, Artvin ve Merkez sanayilerinde esnaflarla bir araya gelerek, projelerini anlattı. İlk olarak Modern sanayi sitesi esnaflarıyla bir Dörtyol ve Çevre Sanayilerini Yaptırma ve Güzelleştirme Derneğinde bir araya gelen Ünver, burada projelerini anlattı. Daha sonra Artvin sanayi sitesinde bir işyerinin bahçesinde esnaflarla çay sohbeti yapan Ünver, çok sayıda sanayi esnafıyla buluşmasının ardından Merkez Sanayi sitesinde düzenlenen toplantıya katıldı. Esnaflarla yaptığı sohbet toplantısında, projelerini kitapçıklar üzerinden göstererek anlatan Ünver, projelerin Sakarya tarafından benimsendiğini ve herkesin takdirini kazandığını ifade etti. Şehrin tarım, turizm ve ticaret hayatında canlılık yaratacak, şehre değer katacak ve şehrin yaşanabilir iller sıralamasında en azından ilk 20 arasında olmasını hedeflediklerini anlatan Ünver, "Yol yapacağız, su getireceğiz, alt yapı ve park yapacağız demiyoruz. Bunu belediyenin birimleri zaten yapacak. Yolu yapacak, su götürecek, park lazımsa parkı mecbur yapacak. Bunlar vaat değil, asli görevlerdir" dedi.

20 YILDA HAYIRLI BİR İŞLERİNİ SAYIN BİZE?
Hedeflerinin gelişen, büyüyen, ilgi duyulan bir Sakarya olduğunu anlatan Ünver, "Gelecek nesillerimizin hayır duasını alabilecek hizmetler yapmak istiyoruz. 20 yıldır bu şehri aynı zihniyet yönetiyor. Allah aşkına söyleyin. 20 yılda hangi hizmeti sayarsınız. Rutin işlerin dışında, bir tane şehre artı değer katacak işlerini söyleyin. Bulamazsınız. Çünkü yok" ifadelerini kullandı. Ünver, sanayi siteleri için geçmiş dönemde başlatılan ve iptal kentsel dönüşüm uygulamasına da değindi.Ünver, "Dönüşüm diyerek esnafımızı büyük bir borç yükü altında bırakmayı teklif ettiler. Daha sonra yapılan ankette esnafımız istemezse yapmayız dediler. Tabi ki bu iş esnaf isterse olur, ancak malını mülkünü elinden alıp ta üstüne bir de borçlandırmak ne kadar doğru?" dedi. O dönem MHP İl Başkanı olduğunu anlatan Ünver, konuyla alakalı olarak esnafın hakkının korunması için hem kendisinin hem de Sakarya Milletvekili Prof.Dr. Münir Kutluata'nın esnafın lehine kamuoyu yaratma çabasında olduğunu söyledi.

ŞEHRE YENİ GİRİŞLER VE VİZYON
Projelerini kitapçıkları üzerinden projelerini esnaflarla paylaşan Ünver, "Sembol Kent Merkezi" projesini anlattı. Sapanca Gölü-Gölbaşı ve Beşköprü merkezli bir düzenleme yapılacağını anlatan Ünver, "Bu çalışmayla Maltepe, Hızırtepe,Yeşiltepe ve Beşköprü mevkilerinde kat yükseklik sınırları da kalkacak. Sembol kent girişiyle Justinyen'in altından şehre giriş yolu yapılacaktır" şeklinde konuştu. Şehrin cazibe dolu bir havaya bürüneceğini anlatan Ünver, Sakarya'nın merak edilen bir şehir olacağını anlattı. Sanayi esnafının da sorularını cevaplayan Ünver, " Projemiz kapsamında dönüşüm uygulamalarına da gidilecek. Biz burada sizin malınız, mülkünüz hakkında karar alamayız. Sizi borç altına sokarak bir uygulamaya da gitmeyiz. Ancak bu sanayi çarşılarımızın yenilenmesini gerekiyor. Bunun içinde yerinde düzenlemeye gitmenin en doğrusu olduğuna inanıyoruz. Günün ihtiyaçlarına uygun bir şekilde modernize edilmesine gidilebilir. Bu aşamada fedakarlığı esnaf değil, Büyükşehir Belediyesi yapacak" dedi.

ESNAFIMIZLA ADIMLARI BİZ ATACAĞIZ
Ünver, "Sanayiyle alakalı ne yapılması gerekiyorsa sanayi esnaflarıyla birlikte karar alınarak yapılması gerekiyor. Bizim de hedefimiz de bu. Oturur ne eksiklik varsa, ne yapmak gerekiyorsa birlikte karar alırız uygularız. Şehrin geleceği için bir uygulamaya ve yeniliğe gidilmelidir. Bu esnafımızın da geleceği adına çok önemlidir. Onun için bir adım atılması gerekiyor. Bu adımı esnafımızla el ele vererek biz atacağız" dedi. Esnafların sorunlarını dinleyen ve sorularına cevap veren Ünver, 30 Mart'ın Sakarya'nın değişimi için tarihi bir gün olduğunu söyledi. Ünver, "Yeniden aynı zihniyete göreve devam ederse bu şehirde, sanayide hiçbir şey değişmeyecek. Bunun için bir değişime gidelim ve bize güvenin, yetki verin" dedi.

Haberin Videosu

23 Mart 2014 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?