CHP bildirgesini 'gençlere adadı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin seçim bildirgesini açıkladı. Kılıçdaroğlu, bildirgeyi "gençlere" adadı.

Ankara ATO Kongre Merkezi'nde gerçekleşen törende Kılıçdaroğlu, bildirgenin gençlere ithafını şöyle açıkladı:

"Gençler yarının umududur. Ama gençler bugünün de ortaklarıdır. Baskıya karşı direnen, özgürlüğü savunan gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini. Ali İsmail'lere, Özgecan'lara adıyoruz. Öğrenci, memur, işçi, işsiz, çiftçi? bütün gençlere. Taşeron işçisi olan gençlere, merdiven altı atölyelerde çalışmak zorunda olan gençlere, asgari ücrete mahkum gençlere, mevsimlik işçi gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini.Soma'da yaşamını yitiren genç maden işçilere adıyoruz. Üniversitelerimizde okuyan 6 milyon üniversite öğrencisine adıyoruz. TOMA'lara biber gazlarına karşın polis barikatlarının önünde elinde karanfille bekleyen, kitap okuyan, yarattığı mizahla bir diktatöre diz çöktüren gençlere adıyoruz bu seçim bildirgesini.

Neden gençler? Büyüklerin kabahatlerinin faturasının gençlere ödetildiği için gençler diyoruz. Ve bugün ülkemizin nüfusunun yarısı gençlerden oluşuyor. En ciddi sorun olarak işsizlik duruyor. 13 yıldır iktidar olanlar gençlerin hangi sorununu çözdüler? Üvey evlat muamelesi çektiler. Gence,?sen sus, senin konuşma hakkın yok' dediler. Oysa o babalarından daha iyi yetişmişti. Daha iyi sorguluyordu. O nedenle biz gençleri baş tacı yapacağız. Gençleri bu ülkenin umudu olmanın yanında, ortağı yapacağız."

SEÇİM SLOGANI "ÖNCE TÜRKİYE" OLACAK

CHP'nin 1 Kasım seçimleri için sloganı "Önce Türkiye" olacak. Toplantıda, partinin seçim şarkısı da tanıtılacaktı ancak şehit haberlerinin geldiği üzüntülü bir ortamda müzik yayını yapılmak istenmedi.

Milletvekili adayları ve partililerin yer aldığı salonda, bildirge gün yüzüne çıktı. Bildirgede,Kürt sorunu ve ekonomiyle ilgili çözüm önerilerine ağırlık verildi.

Kürt sorunun çözümünde "eşit yurttaşlık" ilkesini esas alan CHP, çözümün adresi olarak TBMM'yi gösterdi. Bildirgede atılması gereken bazı adımlar şöyle sıralandı:

ÇÖZÜM, ŞEFFAF VE HUKUKA UYGUN OLACAK

- Her türlü şiddet ve baskıyı sona erdirerek, sorunu siyaset yoluyla çözeceğiz.

- Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olmasını sağlayacağız.

- TBMM'de temsil edilen tüm siyasi partileri çözüm için bir araya getirerek süreci geniş bir toplumsal uzlaşma ile yürüteceğiz.

- Sorunu çözmeye yönelik tüm girişimlerin şeffaf ve hukuka uygun olmasını temin edeceğiz.

- Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananlar ve Uludere katliamı başta olmak üzere tüm faili meçhuller, işkenceler ve hak ihlallerini araştıracak bir Meclis Komisyonu kuracağız.

- Faili meçhul cinayetlerde, insan hakkı ihlali ve işkence suçlarında zaman aşımını kaldıracağız.

- İdari sistemimizde yerinden yönetim ilkesini hayata geçireceğiz.

"EŞİT VATANDAŞLIK" TEMELLİ YENİ ANAYASA

- 12 Eylül darbe Anayasası'nın yerine demokrasiyi, özgürlükleri, temel hakları ve hukuk devletini teminat altına alan, eşit vatandaşlık temelli yeni bir anayasa yapacağız.

-Güvenlik sisteminin bir parçası olan koruculuk sistemini, korucuların ekonomik ve sosyal haklarını koruyarak ve onlar için yeni istihdam olanakları sağlayarak kademeli olarak kaldıracağız.

- Zorunlu göçe tabi tutulan vatandaşlarımızdan isteyenlerin topraklarına geri dönebilmeleri için gerekli tedbirleri alacak ve mağduriyetlerini gidereceğiz.

CHP İKTİDARININ İLK 100 GÜNÜNDE YAPILACAKLAR

CHP, 7 Haziran seçimleri sürecinde emekli, çiftçi ve işçilere verdiği sözleri, yeni bildirgede de korudu.

CHP iktidarının ilk 100 gününde ve ilk bir yılında yapılacak icraatlarda, ekonomik düzelmeye ilişkin vaatler yerini aldı. Buna göre, CHP iktidarının ilk 100 gününde atılacak adımlar şöyle:

- Emeklilere, Ramazan ve Kurban Bayramları'nda birer maaş ikramiye verilmesine dönük düzenleme yapılacak.

- Aile Sigortası Kanunu TBMM'den çıkacak.

- Kamuda taşeron işçiliğine son verilecek. Mevcut taşeron işçiler kadroya alınacak.

- Kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarında faizlerin en az yüzde 80'inin silinmesine dönük düzenleme yapılacak.

- Siyasi Ahlak Yasası çıkacak.

- TBMM'de Kesin Hesap Komisyonu kurulacak.

- Passolig uygulaması kalkacak.

- Üniversite mezunlarının okurken aldıkları kredilerin geri ödenmesi iş buluncaya kadar ertelenecek.

İKTİDARIN İLK YILINDA YERİNE GETİRİLECEKLER

CHP iktidarının ilk yılında yerine getirilecekler arasında asgari ücretin 1500 TL'ye çıkarılması ve çiftçiye 1,80 liradan mazot verilmesi vaatleri yer alıyor. Partinin ilk yıla dair vaatleri şöyle:

- Çiftçiye mazot 1 lira 80 kuruştan verilmeye başlanacak.

- Asgari ücretin vergisi kalkacak, net asgari ücret 1500 liraya çıkacak.

- Esnafın emekli aylığından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi kaldırılacak.

- Yüzde 10 seçim barajı kalkacak.

- Bir yıl içinde öğrencilerin yurt sorunu çözülecek.

- Teşvik sistemi değişecek, katma değeri yüksek üretimi özendiren sektörel teşvik politikası uygulanacak.

- Vergi ve sigorta borcu olmayan KOBİ'lerin ödedikleri vergi ve sigorta primi kadar sıfır faizli krediye erişimini sağlayacak düzenleme çıkarılacak.

- Vahidi (birim) fiyat uygulamasına son verilecek, orman köylüsü sigortalı işçi statüsüyle çalıştırılacak. Böylece emeklilik hakkı kazanacak.

TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNİ KUCAKLIYOR

Toplam 227 sayfalık bildirge, işçiler, işsizler, gençler, çocuklar, kadınlar, sanatçılar, öğretmenler, akademisyenler, doktorlar, emekliler, sanayiciler, yöneticiler, bürokratlar, gibi toplumun tüm kesimlerini kucaklıyor. Hem toplumun genel sorunlarını hem de tüm bu farklı kesimlerin sıkıntılarını aşmaya yönelik öneriler,teker teker detaylarıyla ortaya konuluyor.

Gaziler ve şehit yakınlarının yaşadığı sıkıntılara konuşmasında özel bir bölüm ayıran CHP GenelBaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "milletvekillerine tanınan sağlık hakkı ne ise gazilere de aynı hakların tanınacağını" bildirdi.Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"VEKİLİN SAĞLIK HAKKI NE İSE GAZİ'YE DE AYNI HAK TANINACAK"

"Bugün müziğimiz yoktu, şehitlerimiz olduğu için. Şehidin olduğu her eve ateş düşüyor. Anneler ağlıyor. Düne kadar ne söylüyorlardı, bugünkü tablo ne? Ben şehit yakınları ve gazilerle zaman zaman bir araya geliyorum. Hep şikayet ediyorlar; bir protezi almak için ne tür zorluklarla karşılaştıklarını bana anlatıyorlar. O gazi kardeşlerime sesleniyorum. CHP iktidarında milletvekillerinin sağlık hakları neyse aynı hakları size tanıyacağız. Hatta mümkün olsa daha ilerisini sağlamak zorundayız. Bu ülke için canını, bedenini veren insandan ne fedakcrlık bekliyoruz? Her şeyden tasarruf edilir, gazinin taleplerinden, şehit yakınlarının taleplerinden tasarruf edilmez. Hepimizin onlara minnet borcu var. Ve yine şikayet ediyorlar, derdimizi anlatacak makam bulamıyoruz diyorlar. Beni iyi dinlesinler; Başbakanlığa bağlı Şehitler ve Gaziler Yüksek Kurulu oluşturacağız. Bütün sorunlar buradan çözülecek. Öyle kapı kapı kimse dolaşmayacak.Bu kadar açık ve net. Tedavi mi? Kapı kapı dolaşmak yok, dert anlatmak yok. Milletvekili nereye gidiyorsa aynı haklar sağlanmış olacak."

Kılıçdaroğlu, bildirgeyle ilgili konuşmasını tamamladıktan sonra sahnedeki platformda bulunan gençlerle biraraya geldi ve partisinin seçim startını onlarla birlikte verdi.

30 Eyl 2015 - 16:52 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.576.809 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?