Akgün Altuğ alışverişlerde yeni döneme dikkat çekti

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, alışverişte plastik poşetlerin ücretli olarak verilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Büyütmek için resme tıklayın

Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı ve daha önce Resmi Gazete'de yayımlanan "Çevre Kanunu Değişikliği Kanunu"ndaki 'Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar' ile ilgili uygulama yürürlüğe girdi.

Kanundaki değişiklik kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu bir şekilde alışveriş torbalarının aşırı tüketiminin 31 Aralık 2025 yılına kadar azaltılması yönündekapsamında bakkal marketlerde naylon poşetler 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ücretli verilmeye başlandı.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ,

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde doğanın kirlenmesini önlemek amacıyla yapılan düzenleme kapsamında ücretli poşet uygulaması başladı. Plastik poşetlere uygulanacak asgari ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olacak. Bu kapsamında, çevrenin korunması, kaynak verimliliğinin sağlanması ve plastik poşet kullanımı azaltılması amacıyla plastik poşetlerin ücretlendirilmesi, satışı, beyanı, geri kazanım katılım payı tahsiliyle birlikte izleme, kontrol ve denetimine ilişkin hususlara ilişkin usul ve esaslar konusunda üyelerimize gerekli bilgilendirme web sayfamız üzerinden yapılmaktadır.

Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetlerin satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilmesi hususunda halkımız ve üyelerimiz www. satso.org.tr adresinden detaylı bilgileri alabilirler.

Dünya genelinde 60'ın üzerinde ülkede uygulanan ücretli poşet uygulaması konusunda üyelerimizin ve Sakaryalılarımızın duyarlılık göstereceğine inanıyoruz. Çevreyi korumaya yönelik ciddi bir adım olarak gördüğümüz bu uygulama halkımız ve üyelerimiz tarafından hassasiyetle karşılanacaktır. Üyelerimizin konuyla ilgili dikkatini çekmek isteriz" dedi.

02 Ocak 2019 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.009.569 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Burak 54 - Plastik poşet kullanımı tamamen yasaklanmalıdır!! Bez çanta yada kağıt çanta kullanılmalıdır!

İçeçeklerin(plastik şişe teneke kutu cam şişe) tamamına depozito uygulamasına geçilmelidir! (Minimum 0,25 kuruş)

Sayın satso başkanımızdan ricamızdır sakarya bunun öncülüğünü yapsın bu konuda proje oluşturun daha sağlıklı bir çevre gelecek nesillerinde hakkıdır!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 17:41
01

Sakaryaliii - Market arabalarına taksimetre de takın en azından ordan zarar etmesin marketlerimiz (!) Yazık günah memleket ne hallere geldi ee unutmadan bir önerim var market girislerine turnikede koyun bilet sistemli olsun (15) kuruş olsun sakarya yine 17/0 yapar siz kafanızı yormayın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 17:41