SATSO'dan diksiyon eğitimi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) tarafından düzenlenen 2 günlük "Diksiyon" eğitimi, SATSO Eğitim Salonu'nda verildi.

Serap Aydar tarafından verilen eğitimde; doğru-güzel ve etkili konuşmu, etkili konuşamamanın nedenleri?, ses telleri-ses kirişleri, diyafram-nefes-doğru nefes alma, sesi kuvvetlendirme, Türkçe'nin ses yapısı- ünlü ve ünsüzler, boğumlama, vurgu, tonlama, Türkçe yazıldığı gibimi okunur konuları yer aldı.

Konuşmada iki temel öge olduğunun altını çizen Serap Aydar, bunların duyulabilirlik ve anlaşılabilirlik olduklarını belirterek, "söylediğimiz söz dinleyen tarafından önce duyulabilmeli, sonra anlaşılabilmelidir" dedi. Konuşma organlarının gırtlak, ses kirişleri, dil, damak, dişler, dudaklar ve burun boşluğu olduğunun da altını çizen Aydar, "Güzel ve etkili konuşmak için bu organları iyi ve yerinde kullanmalıyız. Konuşmayı güzelleştiren ögeler; ses, nefes, telaffuz, boğumlama, vurgulama, tonlama, tutarlılık, diksiyondur. Etkili konuşma için öncelikle zengin söz dağarcığının yanında, konuşmacının konuyu iyi bilmesi gerekir. Konuşmanın en doğru nefes türü diyafram nefesidir. Çiçek koklar gibi havayı ciğerlerimizin en derin köşesine doldurmaya çalışırken, karnımızı dışarı doğru itersek diyafram nefesini elde ederiz. Nefes verirken de, karnımızı hafifçe içeri doğru çekerek, diyaframımızı çalıştırmış oluruz" dedi.
Eğitimde harflerin nasıl ağızdan nasıl çıkması gerektiği, cümlelerin nasıl etkili bir konuşmaya dönüştürüldüğü noktasında da eğitime katılanlara bol bol egzersiz yaptırıldı.

04 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.134.482 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?