Tuna, yeni kitabıyla okurlarına merhaba dedi

Yazar/Edirne Valiliği Balkan Danışmanı Fahri Tuna, ilk kırk yılının anılarından oluşan 'Kırkikindi' adlı 12'inci kitabıyla okurlarına merhaba dedi.

Meserret Yayınevi'nden çıkan hatıra kitabının editörlüğünü şair Ercan Yılmaz
üstlendi. Yılmaz, Kırkikindi'yi şöyle anlatıyor:

'Günleri değil anları hatırlarız' diyor Pavese. Fahri Tuna, Kırkikindi'de
hem günleri hem anları hatırlıyor. Kırk yılın hâtıraları bunlar... Hâtırası kalbe ışıklarla dökülen anları belleğinin 'ceviz sandığı'ndan çıkarırken mizaha bol bol başvuruyor. İsimler, mekânlar, olaylar, zamanlar... Sadece bir 'insan'ın değil, aynı zamanda bir 'şehrin' tarihi Kırkikindi.
Şehrin sokaklarında ya da bir insanın labirentlerinde dolaşıyormuşcasına bir hisle dolaşıyorsunuz Kırıkikindi'nin sayfalarında.
Zaman, Tuna'da ete-kemiğe bürünüyor sanki; ve sonra 'hâtıra' diye görünüyor. Biraz biyografi, biraz hâtıra, biraz deneme, biraz portre, biraz hikâye. Tuna'nın en büyük hüneri 'vefa' ve 'samimiyet'i.

Bir dönemin kalp tarihini yazıyor o; hâtıralarla kâh şiir karışıyor kâh bir 'mühendis'in akıl oyunları.

Kâh acı güzelliklerle karşılaştırıyor bizi kâh gülüşlerin hüzünleriyle. Kırkikindi bize, bir taşra şehrinden hareketle Türkiye'yi okumak için imkân tanıyor dersek mübalâğa etmiş sayılır mıyız?
Elbette hayır.

Çünkü Kırkikindi, Tuna'nın dikkatli ve ayrıntılar üzerine yoğunlaşmış üslûbuyla mühendis zekâsının izdivacından doğmuş, toprağımıza yağmurun bereketini taşıyan bir eser.Ve plakta daima o şarkı: 'Mâzi kalbimde bir yaradır.'

10 Mart 2014 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?