Hisarcıklıoğlu, "Otomotiv üssü Sakarya olmalı"

SATSO'NUN Otomotiv Şehri Sakarya Çalıştayları sonucunda hazırlanan Bölgesel İnovasyon Stratejileri Raporu'nun tanıtım programında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisrcıklıoğlu, Sakarya'nın otomotiv üssü olmayı hak ettiğini söyledi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Aziz GÜVENER - Kaan GÜMÜŞEL

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (SATSO) Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile ortak yürüttüğü Sakarya'nın otomotiv sektöründe önemli bir üs olması yolundaki çalışmaların temelini oluşturan Otomotiv Şehri Sakarya Çalıştayları sonucunda hazırlanan Bölgesel İnovasyon Stratejileri Raporu, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katıldığı programda açıklandı.

Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen programa Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Düzce Valisi Adnan Yılmaz, MHP Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Münir Kutluata, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya'da bulunan otomotiv firmalarının temsilcileri, iş adamları ve Sakarya Üniversitesi Öğrencileri katıldı.

KÖSEMUSUL; 'HEDEFİMİZE YÜRÜYORUZ'
Programda ilk konuşmayı SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul yaptı. Ülkemizin ekonomik hedefleri arasında olan doğu Marmara bölgesinin otomotiv üssü planlamasına yönelik çalışmaları desteklemek adına, bu sektörde söz sahibi Sakarya'nın, otomotiv eksenli potansiyelini harekete geçirmek istediklerini söyleyen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, " Dünya çapında bir şehir-sektör birlikteliğini planlamak için adım attık. Otomotiv Şehri Sakarya Çalıştayı ile attığımız bu adımı, İnovasyon Stratejileri Raporu Lansman Programı ile büyütmek istiyoruz" dedi.
Başkan Kösemusul, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak; Valilik, Milletvekilleri, Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak akıl ve güç birliği anlayışından yola çıkarak, işbirliği yapmayı hedeflediklerini de belirterek, " SATSO olarak vizyonumuz Karadeniz'den Dünyaya açılma; Valilik, belediye ve sivil toplum kuruluşları ile ortak kararları uygulayabilen, üyeleriyle bütünleşmiş bir SATSO ile hedefimize yürüyoruz" şeklinde konuştu.
Mahmut Kösemusul'un ardından Çalıştay Yöneticisi Tunç Çelik, Otomotiv Çalıştayının ardından hazırlanan raporun detaylarını açıkladı.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da, Sakarya'nın yerli otomotiv üssü olma yolunda hazırlıklarını tamamladığını söyledi.

TERÖR ÖRGÜTÜNE SERT TEPKİ
Türkmenistan'dan gelmesi sebebiyle programa geç katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasına Türkmenistan'daki Türk işadamlarının başarılarını anlatarak başlarken, dün gece aldığı üzücü bir haberi anlatarak devam etti. Hisarcıklıoğlu, " TOBB'un 12 yıl önce yaptığı, 3 sene önce de genişlettiği ve depreme dayanıklı hale getirdiği ilköğretim okulunun kundaklandığını öğrendik.Kundaklamada çok şükür can kaybı yok. Ama maddi hasar var. Ben buradan şunu söylemek istiyorum. Çocuklar cahil kalmasın diye, çocuklar eğitimden mahrum kalmasın diye yapılan bu okulları yakma zihniyetine dönenleri hepsini lanetliyorum. Bunlara tepki göstermeyip bin bir bahane ile bunları koruyanları da lanetliyorum. Şunu söylemek istiyorum ki TOBB olarak biz eğitime katkı yapmaya, yardım etmeye, destek olmaya da devam edeceğiz. Bizi yıldıramazlar" dedi.

MARKA ŞEHİR ÇALIŞMALARI
Sakarya'nın Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen başkanlığındaki 'Marka Şehir' çalışmalarını değerlendiren Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya'da marka şehir olmak için gereken birlik ve beraberliğin sağlandığını gördüğünü söyledi.

SATSO UMEM PROJESİNDE LİDER
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin meslek sahibi olmayanlara meslek edindiren UMEM projesininin detaylarını açıklayan Başkan Hisarcıklıoğlu, Bu projeyi İŞKUR'la, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızla ve Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte düzenliyoruz. Meslek sahibi olmayan kardeşlerimiz sanayinin ihtiyacı olan mesleklerden birini seçiyor. 3 ay eğitime alıyoruz. Eğitim boyunca günlük 25 lira cep harçlığı veriyoruz. Sigortaları da yapılıyor. Bunu baba yapmaz. Hem okula gideceksin, hem 25 TL cep harçlığı alacaksın hem de sigortalı olacaksın. Eğitim bittikten sonra firmalara fabrikalarında 3 ay çalışmaları için gönderiyoruz. Bunu derken de yine harçlık ve sigorta devam ediyor. Bu pratiğin ardından sertifikalarını alıyorlar. Daha sonra da firma sahibine diyoruz ki hani sen şikayetçisin ya istihdam üzerindeki vergi yükünden. Dünyada şampiyonuz. Benzinde olduğumuz gibi istihdam üzerindeki vergilerde de şampiyonuz. Diyoruz ki bu kişileri işe alırsan yüzde 18'in üzerindeki vergi yükünü 4, 5 yıla kadar senin üzerinden kaldırıyoruz. Bu çalışmada Sakarya ilk 3 şehirden biri" diye konuştu.

BU BAŞARI SAKARYA'NIN
Sakarya'ya 19. kez geldiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, TOBB Başkanı olduktan sonra memleketi Kayseri'ye bile daha az gittiğini söyledi. Sakarya'nın vizyonu olduğunu ve otomotiv şehri olmayı hak ettiğini anlatan Hisarcıklıoğlu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte gittikleri Japonya gezisinne örnek verdi. Hisarcıklıoğlu, "Japonya'da Toyota CEO'su Sayın Cumhurbaşkanımıza 'Biz şu kadar ülkede üretim yapıyoruz. Ama tek bir ülke var ki 0 üretim hatasıyla otomobil ürettiğimiz ülke Türkiye' demişti. Yani Sakarya. Bu başarı hikayesi aslında Sakarya'nın. Buradaki işçi kardeşime doğru yol gösterildiği zaman neler yapılabileceğinin en somut göstergesi" dedi.

ABD'NİN ARDINDAN 2. ÜLKEYİZ
Türkiye'nin Murat 124 üreten bir halden dünyada ABD'nin ardından 2. olarak 13 farklı otomobil markasının üretildiği ülke konumuna geldiğini kaydeden Rifat Hisarcıklıoğlu, "Dünyanın en kaliteli arabasını yapar hale geldik. O dağılan Hacı Murat'tan bu noktaya geldik ki bugün otomotiv sektörümüz yıldız sektörümüz haline geldi. 2011 yılında 1,2 Milyon araç üretip, 11,7 Milyar dolarlık otomotiv ihraç etmişiz. Yan sanayiye baktığımız zaman 6,8 Milyar Dolar olmuş" ifadelerini kullandı.

İSPANYA FUTBOLUNDAN TÜRK ÖZEL SEKTÖRÜ ÖRNEĞİ
Konuşmasının sonunda Türk özel sektörünün gelişmesi için devletin yapması gerekenleri de anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, İspanya futbolundan örnekler de verdiği konuşmasında şunları söyledi: "Eğer bir kamu ihalesinde yerli mal, ithal mal, yerli malın %15 pahalı olması halinde, yerli malın tercih edileceğini sayın Başbakanımızın üç sefer yayınladığı genelge var. Ben bu bürokratları anlayabilmiş değilim. Hem Başbakandan korkuyorlar, bu işi niye uygulamıyorlar anlayabilmiş değilim. Yerli malı %15'de aşağıya, yukarı olmasını da tercih edin diyor. Kanuna da, Gümrük Birliği Antlaşması sırasında bunu geçirmişiz nasıl olduysa, ama bizim bürokrasinin tek uygulamadığı Başbakanın genelgesidir. Peki, kamı bizi teşvik etmezse, çomarı kaptırırız. Şimdi bakıyorum, Türkiye'de üretilen otomobil mi? İthal otomobil mi? diye. Tercih ithal otomobil. Bu çerçevede kamunun da atması gereken adımlar var. Bunları atıyor olması lazım. Türk özel sektörü olarak, tek bir talebimiz var. Benim önümde 17 ülke var. Rakibimiz bunlar, ben bunları geçeceğim. O ülkeleri hangi şartlarla, sanayicisine, tüccarına, girişimcisine, üretim fırsatı veriyorsa, bize de bu fırsatı verin. Para istemiyoruz. Bütün mesele sistem, yoksa bizim Türk insanı olarak, Allah'a çok şükür bize petrol vermemiş, doğalgaz vermemiş. Ama bize bir şey vermiş, müthiş bir girişimci ruhu vermiş. Müthiş bir beceri kabiliyetimiz var. Size son bir örnek verip, niye sisteme odaklanmamız gerektiğini söyleyeceğim. Bakın 75 milyonluk Türkiye, İspanya'da birinci ligde olan takımlara değil, ikinci kategoride olan takıma, iki tane Türk futbolcu göndedik. 75 milyonluk Türkiye'den 2 tane futbolcumuz var. Peki, Almanya'da kaç tane vatandaşımız var? 3 milyon. Peki, 3 milyon vatandaşımızdan aynı genlerden geliyorsa, aynı akraba ilişkilerinden geliyorsa, İspanya'nın 1. kategorisinde geçen yıl itibari ileoynayan Türk futbolcu sayısı 3 tanedir. Üç milyonda üç, 75 milyonda iki. Şimdi kamu noktasında olanlara, karar verici noktasında olanlara bundan daha iyi örnek olmaz arkadaşlar. Türkiye'den eğer iki tane futbolcu gönderebiliyorsan, Almanya'daki 3 milyon vatandaşımızdan 3 kişi gönderebildiysekaynı genlerdenakrabamız olan çocuklardan çocuklardan gönderebildiysek, o zaman hata sistemde. Tek talebimiz şu; otomobil de üretiriz, biz Türkiye'yi ilk 10 ülkesine de sokabiliriz. Biz Türk özel sektörü olarak, bizden sonraki gelen, dili olan, bilgisayarı kullanan gençlerle beraber, biz Türkiye'yi dünyanın 1. haline getiririz. Tek talebimiz sistemi rakiplerimiz ile birlikte aynı konuma getirsinler."

Haberin Videosu

23 Kas 2012 - 18:46 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.773.520 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?