Berat Kandili kutlama mesajları...

İl Müftülüğünün yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve siyasilerin Berat Kandili kutlama mesajları şu şekilde...

Sakarya İl Müftü VekiliYunus ACAR'ınBerat kandili mesajı:

Rahmetin sağanak sağanak yağdığı bir rahmet iklimini, mübarek üç ayları ve mübarek geceleri idrak ediyoruz .Bu Rahmet ikliminde Rabbimizin lütfuna ve rahmetine erişmemize vesile olacak mübarek gecelerimizden birisi de şüphesiz 10 Mayıs Çarşamba günü idrak edeceğimiz berat kandilidir.

Bu gece Sevgili Peygamberimiz'in, Allah'a bol bol ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye ettiği ve o gece güneş batınca Allah Teâlâ'nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: ''Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım!

Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!'' (İbn Mâce, İkâmetü's-Salavât, 191) buyurduğu bir gecedir.

Bu mübarek gecede beratımızı almamız, Yüce Rabbimizin ilahi mesajına kulak vermekle, ahlakî erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını bir kez daha idrak ederiz.

Başkalarının hak ve hukukuna riayetin temel dini ödevlerimizden olduğunu, harama el uzatmanın, kul hakkı ihlalinin bizi ilahi mağfiretten uzaklaştıracağını biliriz. Yaradanına, kendisine, yakın - uzak çevresine ve bütün insanlığa karşı sorumlulukları bulunan bir varlık olduğumuzu bu gecede tekrar hatırlar, bu görevlerimizi ihmal edip etmediğimizi tekrar sorgularız.

Böyle mübarek gün ve geceler, Kur'an'la buluşma, Hz. Peygamber'in evrensel öğütlerine kulak verme ve O'nun sünneti ile hayat bulma fırsatıdır. Bu gece, Kur'an'ın ve peygamberinbizlere öğrettiği dualarla Yüce Rabbimize yakarma zamanıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün Sakaryalıların ve İslâm âleminin Beraat Kandilini tebrik ediyorum.

Bu mübarek gece vesilesiyle ülkemizin, âlem-i İslâm'ın ve tüm insanlığın beraate ermesini, son yıllarda bir türlü istikrara kavuşamayan İslâm dünyasında, kardeşlik, dayanışma, barış, huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesini, fitne ateşinden, kargaşa ve kaos ortamından uzaklaşmasını, İslâm ülkelerinin tekrar ilim ve medeniyet, barış ve esenlik coğrafyasına dönüşmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Beratınız mübarek olsun.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

TÜMSİAD Başkanı Ahmet Ölmez'in Berat Gecesiyle ilgilikutlama mesajı;


Bu kutlu gecenin tüm insanlığının kurtuluşuna vesile olması temennisinde bulunan Başkan Ölmez, mesajında şu görüşlere yer verdi:

''Ramazan ayının müjdecisi olan kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat Kandili, Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi Yüce Allah'a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir.

Berat Kandili, Yüce Rabbimiz nezdinde beratımıza vesile olduğu, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmayı öğrettiği gibi, kendimize, ailemize, din kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir. Berat, kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Allah'ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür. Bu gece vesilesiyle her türlü fitne ve fesattan kendimizi ayrı tutmalıyız. Bu gecede, insanların kendilerini ve yaptıklarını bir kez daha gözden geçirmesi ve sorumluluklarını hatırlaması bakımından bir fırsattır. Bu duygularla İslam Âleminin, Sakarya'lı hemşerilerimizinve tüm TÜMSİAD ailesinin Berat Kandilini tebrik ediyor, bu anlamlı gecenin aramızdaki gönül bağlarını, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmesini, yapılan dua, istiğfar, tövbe ve tüm ibadetlerin kabulünü diliyorum.''

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __


Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak 11 Ayın Sultanı Ramazan ayının da habercisi olan Berat Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajda;

Başkan Bayrak mesajında ezilen din kardeşleri vurgusu yaptı

Başkan Murat Bayrak, "Hayatımızın en güzel anlarını yaşadığımız mübarek kandil gecelerinden olan, kutsiyetiyle gönüllerimize ilahi bereket bahşeden ve 11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerifin müjdecisi olan Berat Kandilini idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu hep birlikte yaşamaktayız. Bu mübarek geceler rahmet, bereket, birlik, beraberlik, şükür, mağfiret ve sevgi duygularıyla insanların Yüce Allah'ın huzuruna bir adım yaklaşma vesilesidir. Kandil geceleri feyziyle sadece karanlık gecelerimizi değil aynı zamanda manevi iklimiyle bunalan gönüllerimizi aydınlatarak zihinlerimizi berraklaştırır''

Başkan Bayrak '' Bu gecede anne, baba, eş, dost ve akrabalarımızı tebrik etmek hayır dualarını almak özellikle ihtiyaç sahibi kardeşlerimize elimizi uzatmak en anlamlı davranışlardır. Yunus Emre'nin söylediği gibi 'yaratılanı severiz, yaratandan ötürü' düşüncesiyle hareket eden bir medeniyetin onurlu birer temsilcisi olarak manevi güzelliklerin dünyamızı aydınlattığı bu güzel gecenin tüm dünyadaki kötülüklerin sona ermesi barış, huzur ve güven ortamının tüm İslam Alemine ve insanlığa hakim olması, mağduriyet altında yaşayan ve ezilen din kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olması en önemli duamız ve temennimizdir'' dedi

Başkan Bayrak mesajına birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusuyla devam ederek'' On Bir Ayın Sultanı Ramazan ayının müjdecisi olan Berat kandilinde gönül huzuru ile kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesini temenni ediyor Aziz milletimiz ve İslam Alemi adına hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyoruz" dedi.

- - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - -

AK Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, Ramazan Ayının müjdecisi olan Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda;

İl kadın kolları başkanı Zehra Hatipoğlu "Bolluk ve bereketin, iyilik ve yardımlaşmanın, Ramazan ayının müjdecisi olan Şaban ayına girmiş bulunuyoruz. Yüce Allah Ramazan ayının müjdecisi olan Berat kandilini tüm İslam Âlemine, devletimize ve milletimize hayırlı kılsın." dedi

"Birlik ve beraberliğimiz daim olması temennilerimle yüce rabbimin merhametine sığınarak tüm İslam Âlemi ve insanlar için, mazlumlar dua edelim" diyerek sözlerini sürdüren Hatipoğlu açıklamasının devamında "Mübarek 3 aylar içinde yer alan bu gecenin, başta Türkiye olmak üzere İslam dünyasının beratına, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını temenni ediyorum'' ifadelerini kullandı.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Berat kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda ;

İspiroğlu mesajında şu ifadelere yer verdi; ''Kandiller, manevi feyizleriyle gönülleri aydınlatan, zihinleri berraklaştıran ve insanın kendini sorgulamasını sağlayan önemli gecelerdir. Ramazan ayının müjdeleyicisi Berat kandili de Müslümanların günahlarından arındıkları önemli ve mübarek bir gecedir. Bu gecenin; bizleri birlik, dirlik, kardeşlik, paylaşma, barış ve sevgi çemberinde buluşturmasını diliyorum'' dedi.

Sözlerine devam eden Başkan İspiroğlu; ''Bu mübarek geceye idrak etmenin heyecanını yaşıyoruz, Şaban ayının on beşinci gecesi olan Berat Kandili, Allah'ın af ve rahmetiyle bezeli kutlu bir gece olarak kabul ediliyor. İslam inancına göre, "berat", günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor. Müslümanlar olarak böyle önemli bir geceyi kendimiz için ülkemiz için barış ve kardeşlik için dua ederek değerlendirmeliyiz.

En kalbi hislerimle, Karasulu hemşerilerim başta olmak üzere tüm İslam aleminin Berat kandilini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

MÜSİAD Sakarya Başkanı CoşkunBerat Kandili Mesajında şu ifadelere yer verdi;

Coşkun, "İyilikte ve güzellikte buluşacağımız, şiddetin hayatımızın hiçbir alanında yer bulamadığı, birbirimizi anladığımız ve yücelttiğimiz bir gelecek hepimizin hakkıdır"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun, "İyilikte ve güzellikte buluşacağımız, şiddetin hayatımızın hiçbir alanında yer bulamadığı, birbirimizi anladığımız ve yücelttiğimiz bir gelecek hepimizin hakkıdır" dedi.

Coşkun, Berat Kandili dolayısıyla yaptığı açıklamada, Allah'ın sonsuz rahmetinden bolca istifade edileceği mübarek gecenin feyiz ve bereketiyle zorluklardan ve kötülüklerden kurtulması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah'a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ'nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: "Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!" buyurduğunu bizlere müjdelemiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, MÜSİAD Sakarya Yönetim Kurulu adına aziz milletimizin, yurt dışındaki millet varlığımızın, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin ve tüm İslâm âleminin mübarek Berat Kandillerini tebrik ediyorum. Berat Kandili vesilesiyle beratımızın önünde duran her türlü engeli bertaraf ederek birbirimizin beratına yardımcı olmayı, Suriye ve Irak başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında akan gözyaşının bir an önce dinmesini, Ramazan-ı şerife barış, huzur ve güven içinde kavuşmayı Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, Berat kandili dolayısıyla şu mesajı yayımladı;

"Rahmet ve bereket ayı, iyilik ve yardımlaşmanın ön plana çıktığı, Halil İbrahim sofralarının kurulduğu, maneviyatın yoğun yaşandığı mübarek Ramazan ayının habercisi olan Berat Kandilinde tüm Müslümanların barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşaması Cenap-ı Allah'tan niyaz ederim. Bu duygu ve düşüncelerle Berat Kandilinizi en içten dileklerimle kutlar, saygı ve selamlarımı sunarım."

Bbp İl Başkanı Cemal Can, Berat Kandili münasebetiyle yayınladığı mesajında şunları ifade etti;

Berat Kandilinin manevi ikliminde, sevgi, saygı ve hoşgörünün hâkim olduğunu belirten, Başkan Can, mesajında şunları dile getirdi:

Tüm İslam âlemi olarak, Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandiline kavuşmanın mutluluğu ve sevinci içerisindeyiz. Berat Kandili, affolunma ve kardeşlik duygularımızın pekişmesi bakımından bizler için büyük bir fırsattır.

Bütün mübarek gün ve gecelerde olduğu gibi Berat Kandili de insanlar arasındaki sevgi,hoşgörü ve saygı bağını, dayanışma ruhunu pekiştiren, birlik ve bütünlüğümüzü, huzur ve esenliğimizi geliştirmemize vesile olan özel ve müstesna gecelerden biridir. Böylesi mübarek gecelerde toplumsal sorumluluğumuzun da farkına vararak dayanışma ve yardımlaşma içinde birbirimizi kenetlenmeli, kini ve nefreti sevgiye; bencilliği fedakârlığa dönüştürerek bütün güzellikleri birlikte huzur için de yaşamalıyız.

Berat Kandili vesilesiyle, başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyanın barış ve huzura kavuşmasını diler, başta Sakaryalı hemşerilerim olmak üzere ülkemizin ve tüm İslam âleminin mübarek Berat Kandilini kutlar cenab-ı haktan hayırlar getirmesini niyaz ederim.

Sakarya GİAD Başkanı ve Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu yönetim kurulu üyesi Gökhan Korkmaz, Berat Kandili nedeniyle yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı;

Korkmaz mesajında, Ramazan ayının müjdecisi olan Berat gecesinin bir yıllık rızıkların paylaştırıldığı, İslam alemi için çok önemli bir gece olduğunu söyledi.

Korkmaz, "Bu kutsal geceyi layıkıyla idrak edenler, büyük sevaplar kazanır. Rabbimiz Berat ve benzeri kutsal gecelerde rahmet ve merhamet kapılarını ardına kadar aralamaktadır. Af ve bağışlanma gecesi olan bu mübarek geceyi idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşarken bu mübarek gecenin manevi duyguları içerisinde birbirimize sevgi ve hoşgörü ile yaklaşarak dargınlık ve kırgınlıklara son vermeli birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeliyiz" dedi.

Berat gecesinin, hızla akıp giden hayatımızı sorgulamamızı sağlama ve gönül dünyamızdaki eksikliklerden kurtulma fırsatı verdiğini de kaydeden Korkmaz, "Berat gecesinin milletimize, Türk-İslam alemine, insanlığa hayırlar getirmesini, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin pekişmesine vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum" diye konuştu.

10 May 2017 - 10:00 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.781.623 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?