Türk Eğitim Sen'den zamlara protesto

Türk Eğitim Sen tarafından Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü'nde düzenlenen eylemle akademisyenlere yapılan zam miktarı protesto edildi.

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü'nde Türk Eğitim Sen üyeleri adına basın açıklaması yapan Mali Sekreter Mehmet Düzlü, 2014 yılı boyunca akademisyenlere yapılacak 123 TL zamma tepki gösterdi.

Düzlü, "Üniversiteler, yetiştirdiği ve barındırdığı beyinlerle, sahip olduğu dinamizm ile yeni fikirlerin ortaya çıkmasına, yeni buluşlar aracılığıyla teknolojinin ve insanlığın ilerlemesine doğrudan katkı sunan eğitim kurumlarıdır.

Bu nedenle üniversiteler bilimsel ve teknik geliştirme merkezleri olmanın ötesinde birer felsefi tartışma ortamı olarak çevrelerini bilinçlendirme ve bu yönüyle bulunduğu bölgenin bilinç ve kültür düzeyini yükseltme işlevini de üstlenirler"dedi.

Akademisyenlere gereken değerin verilmediğini söyleyen Düzlü, "Üniversitelere değer ve kalite katan ise fiziki ortamdan daha çok barındırdığı akademisyenlerin nitelikleridir. Akademisyenlerimizin üniversitelerin en önemli aktörleri, eğitimin uygulayıcısı olduğunu düşündüğümüzde onlara ne yazık ki gereken değerin verilmediğini üzülerek görmekteyiz.

Akademisyenlerimizin sayısı yetersiz, ücretleri düşük, özlük hakları kısıtlıdır. YÖK gibi otoriter bir kurum, akademisyenlerimizin adeta elini kolunu bağlamaktadır" diye konuştu.

2014-2015 yılı için öngörülen zamma tepki gösteren Düzlü, "Ülkenin siyasi, ekonomik, kültürel, entelektüel bütün sorunlarına çözüm üretmeye çalışan akademisyenlerimiz, toplu sözleşme sonunda bir de 2014 yılı boyunca alacakları 123 TL zamla nasıl geçinecekleri sorununa çözüm bulmak zorunda bırakılmıştır.

Üstelik enflasyon farkı hakları da gasp edilmiştir. Bununla da yetinilmemiş, 2015 yılı için yalnızca yüzde 3 + yüzde 3 zam öngörülerek akademisyenlerimiz sefalete terk edilmiştir. Akademisyenlerimizin kuru ekmeğe talim etmesi hiçbir ülkede rastlanmayacak bir uygulamadır.

Üstelik akademisyenlerin ücretlerine yıllardır hiçbir iyileştirme yapılmamıştır. Akademisyenlerimize bunu reva gören anlayışı şiddetle kınıyoruz. Ayrıcalıklı bir kesimin önüne kazan konulurken, akademisyenlerimizin kuru ekmeğe talim etmesi hiçbir ülkede rastlanmayacak bir uygulamadır" şeklinde konuştu.

Düzlü,"Geçim kaygısı yaşayan, geleceğine güvenle bakamayan, mutsuz insanlarla bilim yarışında ipi göğüsleyemezsiniz ve her zaman geride kalmaya mahkum olursunuz.

Bu bakımdan akademisyenlerin ek göstergeleri 800'er puan arttırılmalı, ek ders ücretleri iki katına çıkarılmalı ve araştırma görevlilerine haftada en az 10 saat ek ders ücreti ödenmeli, ek ödeme oranları en az daire başkanı seviyesine çıkarılmalı, üniversite ödeneğine 360'ar TL eklenmeli ve akademik personelin bilimsel çalışmalarda yaptığı harcamaları karşılamak üzere tüm akademik personele en düşüğü aylık 500 TL'den başlamak üzere araştırma-geliştirme ödeneği adı altında ödenek tahsis edilmelidir" dedi.

Yaklaşık 30 kişinin katıldığı basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

25 Aralık 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?