Milletvekili Yavuz, 4. Yargı Paketini anlattı

Kamuoyunda '4.Yargı Paketi' olarak bilinen 'İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' TBMM Genel Kurulu'nda Perşembe günü yasalaştı.

Ak Parti Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Ali İhsan Yavuz, TBMM Genel Kurul'unda görüşülerek yasalaşan 4. Yargı Paketi hakkında açıklama yaptı.
Milletvekili Yavuz, yeni değişikliklerin neler getirdiğini anlattı.

İŞTE O YASANIN AYRINTILARI

Gerek ceza hukuku, gerek özel hukuk gerekse idare hukukuna ilişkin bazı kanunların adlî veya idarî yargı mercilerince uygulanılması suretiyle verilen kararlardan dolayı, ilgili kişiler zaman zaman Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile koruma altına alınan haklarının ihlal edildiğini ileri sürmektedirler. Bu başvurulardan dolayı AİHM tarafından ülkemiz aleyhine verilmiş bulunan çok sayıda ihlal kararı bulunmaktadır. İhlal kararları ile birlikte maalesef uluslararası alanda ülkemiz açısından negatif görünüm oluşmaktadır.
Kanun ile insan haklarına saygı ve bu konuda ortaya çıkan aksaklıkları iç hukukumuzda çözüme bağlama ilkelerinin gereğinin yerine getirilebilmesi ve ülkemizin AİHM önündeki davalar açısından görünümünün daha iyi bir noktaya taşınabilmesi amacıyla, AİHS tarafından koruma altına alınan hakların ihlaline sebebiyet verebilen çeşitli kanunlardaki ilgili hükümlerde değişiklik yapılması ve söz konusu olabilecek ihlal durumlarının ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.
AK Parti hükümeti kurulduğu günden bu yana daha demokratik bir Türkiye için iradesini her an güçlü bir şekilde ortaya koymuş, bugüne kadar yargı reformlarıyla insan hakları konusunda sürekli olarak iyileştirmeler yapmıştır. Yargının daha etkin işlemesi için, geçmişten gelen aksaklıkları gidermeye yönelik çalışmalar ise devam edecektir.
Bu anlayış ile hazırlanmış TBMM Genel Kurulu'nda yasalaşmış 'İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' aşağıdaki yenilikleri getirmektedir.

Özetle,

 Askeri Yüksek İdare Mahkemesi nezdindeki davalarda davacı, talep ettiği miktarı bir defaya mahsus artırabilecek. Yani artık harç yatırılmak suretiyle ıslah imkanı getirildi.
 AHİM Kararları, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi nezdindeki davalarda da artık yargılamanın iadesi nedeni kabul edilecek.
 İdare Mahkemesi nezdindeki davalarda davacı, talep ettiği miktarı bir defaya mahsus artırabilecek. Yani artık harç yatırılmak suretiyle ıslah imkanı getirildi.
 Kamulaştırma davaları 4 ay içinde bitmediği taktirde tespit edilen bedele 4.aydan itibaren kanuni faiz işletilebilecek.
 Terör örgütlerinin; şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven yada bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamalarını basanlara veya yayınlayanlarabir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek.İçeriği şiddet unsuru içermeyen bildirilerini yayınlayanlar salt bunun için cezalandırılmayacaktır.
 Şiddete başvurmayı cesaretlendirici ifadeler yer almayan ya da kişileri silahlı isyana teşvik edici nitelikte olmayan açıklamalar nedeniyle bireyler cezalandırılmayacak.
 İşkence suçlarında zamanaşımı işlemeyecek.
 Suçu ve suçluyu övme suçunun oluşabilmesi içinaçık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması gerekecek.
 Örgütün, cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek yada bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekildepropaganda yapan kişiyebir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek.
 Askerlikten soğutma, suç olmaktan çıkartıldı. Bunun yerine askerlik hizmetini yapanları firara sevk edecek veya askerlik hizmetine katılacak olanları bu hizmeti yapmaktan vazgeçirecek şekilde teşvik ve telkinde bulunanlara 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.
 Önceki uygulamaya göre soruşturma ve kovuşturma aşamasında yapılan tahliye taleplerinde savcıdan mütalaa alınıyor fakat bu mütalaa sanık, şüpheli veya müdafiiye tebliğ edilmiyordu. Yapılan değişiklikle 'silahların eşitliği ilkesi' gereği soruşturma ve kovuşturma aşamasında yapılan tahliye talepleri duruşma dışında değerlendirilecekse savcı,şüpheli veya müdafiinin görüşü alınmadan yapılacak.
 Artık soruşturma evresinde şüphelinin tutukluluk halinin devam edip etmeyeceğine dosya üzerinden incelenerek karar verilemeyecek olup bizzat şüpheli veya müdafii dinlenmek suretiylekarar verilecek.
 Yakalama veya tutuklama işlemine karşı 'Kanunda öngörülen başvuru imkanlarından yararlandırılmayanların' da artık devletten tazminat isteme hakkı olacak.
 Kovuşturmaya yer olmadığına dair verilen kararların etkin soruşturma yapılmadan verildiğinin AİHM'inkesinleşmiş kararıyla tespit edilmiş olması durumunda, üç ay içinde talep edilmesi halinde yeniden soruşturma açılacaktır.
 Silahların eşitliği ilkesi gereği tutukluluğa yapılan itirazlarda, Cumhuriyet savcısının görüşünün alınması durumunda, alınan bu görüşün şüpheli, sanık veya müdafiine bildirilip görüşleri alındıktan sonra itiraz hakkında karar verilecektir.
 Ceza yargılamasında da, AİHM kararları yargılamanın yenilenmesi nedeni sayılacak olup ilgililer kanunun yürürlüğe girdiği itibaren 3 ay içinde yargılamanın yenilenmesi talebinde bulunabilecekler. (Geçici Madde:2)
 Adli yardımın sınırları genişletildi. Talepte bulunanların, taleplerinin açıkça dayanaktan yoksun olmaması durumunda adli yardımdan yararlanacaklar.
 Adli yardım talebi, talep halinde duruşmalı yapılacak, talep reddedilirse ret gerekçesi açıkça belirtilecek, ret kararlarına karşı itiraz edilebilecek ve talebin reddedilmesi halinde ödeme gücünde sonradan ciddi bir azalma olursa tekrar talepte bulunulabilecek.

Kanunun hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Ali İhsan Yavuz
Sakarya Milletvekili
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi

12 Nis 2013 - 14:27 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.708.708 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hendek İlçesinin havaya uçan 7 kişinin can verdiği 114 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası kaldırılsın mı?