Cumhuriyet başsavcılığı bilirkişi istedi

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu As Başkanı Mehmet Tansu Uzun, kaşkolu karting aracının aksına dolanan üniversite öğrencisi Tuğba Erdoğan'ın hayatını kaybettiği olaya ilişkin, "Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı bilirkişi istedi'dedi..

Uzun,yaptığı açıklamada, olayda ihmal olup olmadığının bilirkişinin vereceği raporla belli olacağını söyledi.

"Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı bilirkişi istedi, Tosfed'e başvurdu, Tosfed de konunun uzmanı Ethem Genim'i bilirkişi olarak önerdi" diyen Uzun,

"Arkadaşımız bu konularda ehil bir kişidir. Ethem Bey, aracı da pisti de inceledi. Araç ve pistle ilgili bilgi verecek. Savcılık da Ethem Bey'e bir hafta mehil verdi. Ethem Bey raporunu teslim edecek" şeklinde konuştu.

Uzun, karting tesislerinin yasal olarak Tosfed'e bağlı olmadığını belirterek, "Buradaki ticari bir olay. Ticari olay olduğu için de bunların denetimi uçsuz bucaksız. Buna yasal bir şey getirilirse bizim şartlarımız da uyarsa bakacağız, uymazsa bakmayacağız" diye konuştu.

-Bilirkişi olarak atanan Genim-

Bilirkişi olarak atanan yol ve sürüş güvenliği uzmanı Ethem Genim ise kazanın olduğu pistte inceleme yaptığını anlatarak, tespitleriyle ilgili görüş bildirmesinin doğru olmayacağını kaydetti.

Hazırlayacağı raporu Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edeceğini belirten Genim, şöyle devam etti:

"Araca baktık. Zaten olay yerinde değildi. Olaydan sonra çekilmiş fotoğraflar var. Boyun kopmasına neden olan atkının sarılı olduğu aks var. Şu an buna benzer Türkiye'de yüzlerce yer var. Hiçbiri de herhangi bir şekilde bir yönetmelik çerçevesinde kontrol edilmiyor. Yönetmelik de olsa o yönetmeliği kontrol edecek kişilerin, gözlemcilerin sürekli o pistte olması lazım. Çünkü bu pistler, 08.00 ile 00.00 arası çalışan yerler.

Dolayısıyla oradaki güvenlik önlemlerinin 10 saniyelik ihmali böyle bir neticenin tekrarına neden olacaktır. Netice itibarıyla bu tür olaylar ne ilk ne de son."

Genim, karting pistleri konusunda yeni yönetmelikler hazırlanması gerektiğini dikkati çekerek, "Avrupa'da böyle bir şey yok. Otopark'a 50 metre lastik döşe, 5 tane de araba koy. İndi-bindi yap, olmaz. Yani bu tür yerler her zaman riske açık. Raporu önümüzdeki hafta savcılığa teslim edeceğim" ifadelerini kullandı.

09 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?