Ahmet Soğuk'tan Bülbül'e videolu cevap

MHP İl Toplantısında Ferizli'de süren TOKİ projesi ile ilgili yapılan iddiaların ardından Ferizli belediye Başkanı Ahmet Soğuk konuyla ilgili açıklama yayımladı.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Ferizli BelediyeBaşkanı Ahmet Soğuk tarafından yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Milliyetçi Hareket Partisi İl başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında; ilçemiz gündeminde yer alan TOKİ projesi hakkında gerçekle ilişkili olmayan, daha evvelinde kamuoyuna açıkladığımız ve süreç konusundaki hassasiyetimiz gereğince konunun araştırılması için yargılama mercilerine derhal suç duyurusunda bulunduğumuz konu üzerinde siyasi etik ilkeleriyle bağdaşmayan, hamasi bir takım açıklamalar yapılmıştır.

MHP il başkanlığı tarafından yapılan açıklamalara baktığımız zaman görülebilecek tek gerçek İl Başkanı Sayın Levent Bülbül'ün yanıltıldığı gerçeğinden ibarettir.

Beyanat konusu yapılan mülkler gibi 6360 sayılı yasa kapsamında kurumumuza çeşitli mevkilerde gayrimenkuller intikal etmiştir. Söz konusu mülkler üzerine haciz konularak atıl vaziyette kalmaması ve geçmişten yönetimimize intikal eden borçlarımızın ödemesi ile bir takım kamusal hizmetlerin finansmanı amacıyla satılmıştır. Satılan diğer gayrimenkulleri gibi bu mülkünde alıcısı tarafından kime satıldığı, üzerinde nasıl işlem yapılmış olduğu yasal sorumluluğumuz kapsamında değildir. Bu nokta da üzerimize düşen yükümlülük, mülklerin değerinde ve kamusal usullere uyarlı olarak ihale edilmesinden ibarettir.

Bilindiği üzere, Toki T.C Başbakanlığının bağımsız bütçeli bağlı kuruluşlarındandır. Hangi bölgede, ne kadar yatırım yapacağı kurumun yönetim kurulu organının tasarrufundadır.

Sayın İl Başkanının beyanlarının aksine söz konusu araziler satış döneminde olduğu gibi hâlihazırda da imara kapalı bölgede yer almaktadır. Üzerinde imar ve inşa faaliyeti yapmak halihazırda mümkün değildir.

Fakat bizim araştırmalarımızda ihaleyi kazanan firma sayın Bülbül'ün belirttiği gibi aynı gün içerisinde değil 13 ay (390 gün) sonra bu yeri devretmiştir.

Ağacık mahallesinde kurumumuz Ferizli Belediye Başkanlığı mülkiyetinde yer alan yaklaşık 37 dönüm ve 70 dönüm miktarlı araziler açık ihale usulü ile Devlet İhale Kanunu hükümlerince satılmıştır. 2886 sayılı devlet ihale kanunu açık ihale usulünün nasıl işletileceği, kaç kişinin katılacağı gibi ihale sürecinin nasıl olması gerektiği hususunda ayrıntılı düzenlemelere sahiptir. Söz konusu arazilerin satışına ilişkin olarak ihalenin meblağsal boyutları dikkate alındığında yaşanabilecek spekülasyonların önüne geçmek için ihale Ferizli Belediye Başkanlığı sitesinden, Yerel medya organlarından ilan edilmiştir. Kanuni bir yükümlülük olmamasına karşın, ihale konusunda oluşabilecek şüphelerin bertaraf olması adına ihale süreci sosyal medya organlarından ve Ferizli belediyesi internet sitesinde başından sonuna değin canlı olarak yayınlanmıştır.

İhale sürecinde 5(beş) firma yarışmış ve Ümpet Akaryakıt Ltd. Şti ihaleyi yaklaşık 1 milyon lira bedelle üstlenmiştir. Yani Sayın İl Başkanının Beyan ettiği gibi ihaleye 1(bir) firmanın katılması ve ona ihale edilmesi durumu gerçek değildir. Sayın il Başkanı beyanatında geçtiği gibi ellerinde beyanlarını doğrular nitelikte bir belge olmadan açıklamada bulunduğunu itiraf etmesi karşısında; kendisine, belediyemiz bünyesinde mevcut ihale dosyasının ve ihale kayıtlarını sunarak, belgeye dayalı olarak konuşmasına imkan sağlayacak derecede yapmış olduğumuz işin arkasında olduğumuz gerçeğini takdirlerine sunuyoruz. Ancak şu hususu sormadan geçemiyoruz: söz konusu isnatlarınızı doğrular belgeler olmadan yapmış olduğunuz açıklamalarda hakkımızda olumsuz isnat ve söylemleri sıralamanız, acaba hangi siyasi ve etik değerlere dayanmaktadır?

Söz konusu mülklere ilişkin olarak daha evvelinde partimizden istifa eden meclis üyesi tarafından bir takım isnatlarda bulunulması üzerine, konu üzerinde duyduğumuz hassasiyet gereğince tarafımızca Ferizli Cumhuriyet Baş savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. İhale sürecimiz başından sonuna değin şeffaflık ilkesi üzerine kurulu olup, vatandaşlarımızın, muhalefet ve mensup olduğumuz parti teşkilatlarının, idari ve yargısal kurumların, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının hatta sayın il başkanının denetimlerine açıktır.

Biz iddialarımızı doğrular belgelere güvenerek, beyanatlarımız aksine bir durumun doğmasında gereğini yapmaya hazır bulunmamıza karşın; acaba sayın il başkanı beyanlarının gerçekle uyarlı olmadığının ortaya çıkması karşısında gerekeni yapmaya hazır mıdır?

Not: Anlaşılıyor ki sayın il başkanını yanıltıyorlar. Kendisi bir hukukçudur. Arzu ederse bu süreci dosya halinde Sayın MHP il başkanına iletebiliriz.

İhale günü canlı olarak yayınladığımız ihale videosunu MHP il başkanı Bülbül için tekrardan yayınlıyoruz. Kendisinin bu videoyu izlemesini tavsiye ediyoruz. Sayın Bülbül'ün izledikten sonra tekrar açıklama yapmasını umuyoruz.

(17 Kasım 2015 tarihli ihale video kaydımızı Belediyemiz resmi sitesi ?video Galeri? üzerinden izleyebilir. ( http://www.ferizli.bel.tr/video/26/17-kasim-2015-tarihli-ihale.html )

70 dönümlük ihale ile ilgili kısım videonun 00:53:42 dakikasında

36 dönümlük ihale ile ilgili kısım videonun 01:11:13 dakikasında görülmektedir)

05 Ekim 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.901.119 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

ersin ovacık - Bir kenarda kuyruk acısı taşıyan kişiler bunu ukalalık yada bilge formatında ortaya sunarlar. Onlar kendileri aynaya bakmaz da hep başkalarının aynaya bakmasını isterler. Sorsan en iyileridir. İşleri sadece hizmet eden insanları yorumlarıyla tenkit etmektir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 10:26
02

Mücahit Çulcu - Efraim bey insanlar doğar ve yıllar geçtikçe değişir. Başkan Ahmet Soğuk'un şuan ki yaşını bilemem ama bahsettiğin yıllar 20 sene önceler sanırım. Sen 20 sene önce ile aynı mısın? diye sormazlar mı insana.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 10:26
01

Efraim ÜFLER - Ahmet konuşurken lütfen birde aynaya da bakarak konuş. İnan bir dostun olarak söylüyorum terzi iken tanistigimiz Ahmet'in yüz ifadesi ile bugünkü Ahmet'in yüz ifadesi aynı değil. Eski manevi halen bitmiş gitmiş. Sahi bir zamanlar sakal da vardı degilmi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 10:26


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?