Vali Büyük sağlık hizmetlerinin anlattı

Vali Mustafa Büyük, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında ilimizde sağlıkta yapılan yatırımları ve hizmetleri açıkladı

VALİ MUSTAFA BÜYÜK'ÜN Mesajı Şu Şekilde:

Bilindiği üzere; Dünya Sağlık Örgütü Anayasa'sı 7 Nisan 1948 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sağlıklı yaşam hakkının korunması, insan sağlığının önemi ve bu konuda bilincin arttırılması amacıyla; "7 Nisan Dünya Sağlık Günü" olarak kutlanmaktadır.

Kalkınmanın ve çağdaşlaşmanın temel şartları arasında, tüm vatandaşların sağlık imkânlarından eşit şekilde faydalanması ve sağlık hizmetlerinin ülke çapında yaygınlaştırılması yer almaktadır. Sağlıklı ve temiz bir çevrede yetişen bireylerden, sağlıklı toplumlar oluşmaktadır. Ayrıca sağlığın değerini onu kaybetmeden bilmek gerekir. Bu nedenle hastalanmadan gerekli tedbirlerin alınması, sporun günlük yaşamın bir parçası haline getirilmesi, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanılması, sağlıklı kalmak açısından önem taşımaktadır.

Günümüzde insan sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin artması, sağlık konusunda daha bilinçli olmayı gerektirmektedir. Bu konuda; gerekli bilincin oluşturulması için toplumun tüm kesimlerine, eğitim kurumlarına, özellikle anne babalara büyük görevler düşmektedir.

Sağlık Bakanlığımızın "Sağlıkta Dönüşüm Programı" kapsamında; İlimizde sağlık hizmetlerinin etkili, verimli, hakkaniyete uygun bir şekilde organize edilmesi, finansmanının sağlanması ve sunulması, sağlık hizmetlerinin daha kaliteli ve ulaşılabilir olması, halkımızın hizmetlerden faydalanmasında kolaylık ve rahatlık sağlaması amacıyla çalışmalarımız devam etmektedir.

Tedavi hizmetlerinin yanında, asıl ve önemli olan koruyucu sağlık hizmetlerine de ağırlık verilerek insanların hasta olmalarını önleyici çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda;

"Tam Dumansız Hava Sahası" sloganı ile sigara kullanımını azaltmaya yönelik başlatılan çalışmalar, toplum tarafından da olumlu karşılık görmüş ve bu konuda başarılı sonuçlar alınmıştır. Uygulamanın denetimi titizlikle sürdürülmektedir.

Kanserde erken teşhis hayat kurtarır anlayışı ile yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, Sakarya Yenikent Devlet Hastanesinde, KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) faaliyetlerine devam etmektedir. KETEM'in amacı; tanımlanmış risk gruplarına yönelik Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu tarama programları standartları ile kanserlere erken dönemde tanı konması ve gerekli tıbbi yönlendirmenin yapılmasıdır. Sakarya KETEM' de Meme Kanseri, rahim ağzı kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri, cilt kanseri taramaları yapılmaktadır. Merkezde aynı zamanda eğitim çalışmaları yürütülmektedir.

Yine çağımızda bir salgın olarak nitelenen obezitenin önlenmesi konusunda, "Obezite Kontrol Programı" uygulanmakta, bireylere sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak, hastalık risklerinin azaltılması amacıyla okul eğitimleri, halk eğitimleri ile bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir.

Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve kontrolü çalışmaları titizlikle sürdürülmekte, aşı uygulamaları kapsamında tüm çocuklara ulaşabilmek için büyük çaba gösterilmektedir. Bulaşıcı hastalıklarla mücadele çalışmaları yanında "Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını (Astım-KOAH) Önleme ve Kontrol Programı" kapsamında, Müdürlüğümüz Bünyesinde "Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi" oluşturularak kalp - damar hastalıkları, başta diyabet olmak üzere metabolik hastalıklar ve solunum yolu hastalıklarının takibi, engelli sağlığı çalışmaları ile göreli olarak ortalama yaşam süresinin artması da dikkate alınarak sağlıklı/aktif yaşlanmanın yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

Bilindiği üzere; sağlıkta dönüşüm programının önemli bir ayağı olan Aile Hekimliği Uygulamasına İlimizde 2010 yılı başında geçilerek, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerinin daha etkin sunumu sağlanması amaçlandı.

2011 yılı başından itibaren "Evde Sağlık Hizmetleri" çalışmasının yaygınlaştırılması amacı ile araçlar tahsis edilmiş ve sürekli hastalık, kaza ve ameliyat gibi sebeplerle hareket etme kabiliyetini sürekli veya geçici olarak kaybetmek suretiyle, yatağa bağımlı olmak zorunda kalan hastalara, gerekli olan tıbbi hizmetlerin evlerinde ve kendi aile ortamlarında verilmesi devam etmektedir. Bu uygulamalar sosyal devletin sağlık hizmetlerine erişimde zorluk çeken insanımıza uzattığı bir şefkat elidir.

Bu vesileyle, sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde fedakârca görev yapan bütün sağlık çalışanlarımızın "7 Nisan Dünya Sağlık Günü"nü kutlar, tüm Sakaryalı vatandaşlarıma sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

05 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.018.233 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?