Ölüm üçgeninde faili meçhul dosyaları!

'Faili meçhuller' soruşturması 16 cinayetle sınırlı ve Tarık Ümit olayını kapsamıyor.

Eski Özel Harekat polisi Ayhan Çarkın'ın 'itiraflarıyla' bir döneme ışık tutması beklenen faili meçhullerle ilgili soruşturmanın 16 cinayetle sınırlı olduğu öğrenildi. MİT'çi Tarık Ümit'in kaçırılması olayı da soruşturma konusu değil.
Fail meçhul cinayetler soruşturması kapsamında tutuklu bulunan, aralarında bir dönemin Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin'in de bulunduğu yedi Özel Harekâtçı hakkında, kısa bir süre önce Ankara 11. Mahkemesi üye hâkimi Hakan Oruç tarafından 'somut delil bulunmadığı' gerekçesiyle tahliye kararı verilmişti. Savcılar ise karara itiraz etmişti. İtirazın Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından geçen çarşamba günü karara bağlanması bekleniyordu. Ayhan Çarkın'ın, "MİT'çi Tarık Ümit'in öldürüldüğü yeri biliyorum, yerini gösterebilirim" açıklaması üzerine, mahkeme 'yer gösterme işlemini' beklemişti. Çarkın'a önceki gün İstanbul'da yer gösterme işlemi yaptırıldı, ancak Tarık Ümit cinayetini aydınlatacak delillere ulaşılamadı. Mahkeme heyeti de dün, tahliye kararının uygul olduğuna hükmetti, yedi şüpheliye ise yurtdışına çıkış yasağı koydu.
MİT'çi Tarık Ümit cinayetinin faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında olmadığı da ortaya çıktı. Savcılığın Susurluk çetesi tarafından işlendiği iddia edilen sadece 16 cinayeti soruşturma kapsamında araştırıldığı öğrenildi.
Çarkın'ın açıklamalarıyla savcılar üzerinde meydana getirilen kamuoyu baskısı nedeniyle yer gösterme işlemi yapıldığı belirtildi.
Ayrıca, soruşturma kapsamında bulunmamasına rağmen, Tarık Ümit'in cesedinin atıldığı iddia edilen yerlerdeki savcılıklara yazı yazılarak, o yıllarda kendilerine intikal eden bir 'fail meçhul ceset' bulunup bulunmadığının sorulacağı belirtildi.
16 cinayetin ortak özelliğinin, kurbanların 'Sizi Ankara'ya götüreceğiz' diye gözaltına alınması olduğu kaydedildi. Tarık Ümit cinayeti bu kapsamda değerlendirilmedi.
Dosyadaki cinayetler
İşadamı Behçet Cantürk
Recep Kuzucu
Savaş Buldan
Hacı Karay
Adnan Yıldırım
Medet Serhat
İsmail Karaalioğlu
Fevzi Aslan
Şahin Aslan
İran uyruklu, Lazım Esmail
İran uyruklu Asgar Simitkov
Avukat Yusuf Ekinci
Altındağ Nüfus Müdürü Macit Baskın
Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Namık Erdoğan
ANAP'lı Metin Vural
Avukat Faik Candan

Radikal

24 Aralık 2011 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.157.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?