Bu haber bina sahipleri için

Hızla yayılan mantolama sistemlerinde kalitesiz malzeme ve yanlış uygulamaların yangınlarda tutuşturucu etken olması üzerine genelge yayınladı.Genelge 2015'de yürürlüğe girecek..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mantolama işleminde vatandaşların güvenli malzemeye erişebilmesi için denetim firmalarına ve belediyelere genelge gönderdi Gönderilen genelgede bundan sonra yapı denetim firmaları şantiyeye geldiğinde firmadan yangın deney raporu isteniyor

Yangın Yönetmeliğine göre dış cephelerin, yüksek binalarda zor yanıcı malzemeden ve diğer binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden olması zorunlu kılınıyor.

Yeni düzenlemeye göre binaların dış cephesinde kullanılacak mantolama sistemi için artık yangına dayanıklılık deneyi de istenecek.

Binaya mantolama yaptıran müteahhit kullanacağı ısı yalıtım malzemesi, yapıştırıcı, dübel, sıva filesi, sıva gibi malzemeleri ayrı ayrı temin edip tüm sistem için deney yapılmaksızın uygulama yapabiliyordu. Artık vatandaş, mantolama yaptırmak istediğinde, yalıtım firmasınca tüm sistemin deneylerinin yaptırıldığının belgelendirilmesi gerekecek.

YANGINLARDA BENZİN ETKİSİ'

Özellikle ilimizde binalarda mantoloma olarak halk arasında 'Köpük' olarak adlandırılan malzemenin kullanılması olası yangınlarda benzin etkisi yaratılıyor
Bakanlığın genelgesi şöyle..
''Binaların dış cephesinde bulunan duvar veya taşıyıcı sistem yüzeylerine "ısı yalıtımmalzemesi, ısı yalıtım yapıştırıcısı, dübel, sıva filesi, sıva, vb. diğer teçhizat" kullanılarak teşkil edilen ısı yalıtım sistemi uygulamalarındabinanın yangın güvenliğinin sağlanmasi
açısından ilgide kayıtlı genelgemizdeki bazı hususların açıklanması ihtiyacı doğmuştur.

19.12.2007 tarih ve 26735 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Binaların Yangından
Korunmasi Hakkındaki Yönetmeliğin 27 nci maddesinde " Dış cephelerin, yüksek binalardazor yanıcı malzemeden ve diğer binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden olması gerekir.

Cephe elemanları ile alevlerin geçebileceği boşlukları bulunmayan döşemelerin kesiştiği yerler, alevlerin komşu katlara atlamasını engelleyecek şekilde döşeme yangın dayanımını sağlayacak süre kadar yalıtır..." hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla dış cephe sistemlerinde kullanılan yapı malzemelerinin kullanım amacına bağlı olarak yanıcılık ve yangına tepki sınıflandırmasının, binanın yangın dayanımı açısından önemli olduğu açıktır.

Mezkur Yönetmeliğin ilgili hükümlerinden de anlaşılacağı üzere, dış cephelerin,yüksek binalarda zor yanıcı, diğer binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden yapılması gerekmektedir.

01.01.2015 tarihinden itibaren

Bakanlık genelgesinde 2015 tarihinden itibaren yanmayan mantolama malzemeleri kullanılması gerektiğini belirterek şöyle yazdı.

01.01.2015 tarihinden itibaren, bahse konu ısı yalıtım sisteminin binalarda kullanılabilmesi için, sistemin bir bütün olarak ETAG 004 dökümanında belirtilen esaslara göre akredite bir laboratuar tarafindan deneye tabi tutularak yangına tepki sınıfının belgelendirilmesi ve bu şekilde kullanılacak sistemin; yüksek binalarda en az "zor yanıcı
yüksek bina sınıfina girmeyen binalarda ise en az "zor alevlenici olması gerekmektedir.
Sistem bileşenlerinden ana ısı yalıtım malzemesinin bu şartları sağladığının
belgelenmesi halinde sistem olarak deney yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

15 Kas 2014 - 11:30 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.781.623 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?