Bu haber milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren Türkiye genelinde 2 milyona yakın öğrencinin eğitim aldığı tüm meslek liselerinin 7 ana başlıkta performansa tabi tutulması kararı alındı.

Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzasıyla illere gönderilen yazıda,ülkelerin her alanda sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmesinin yolunun herşeyden önce sahip oldukları insan kaynağının niteliğinin artırılmasına bağlıolduğu ifade edildi.

Bakanlığın temel öncelikli alanlarının Türkiye'nin nitelikli iş gücüihtiyacının karşılanması, gençlerin ilgi ve yeteneklerine uygun bir meslekalanında bilgi, beceri ve iş alışkanlıkları kazanmaları, ahilik kültürünündeğerleriyle yoğrulmuş bir meslek ahlakına sahip olarak yetiştirilmelerininBakanlığın temel öncelikleri arasında bulunduğu ifade edildi.

Bu gerçeklerden hareketle, son yıllarda MEB tarafından mesleki veteknik eğitim alanında bir dizi reform sayılabilecek değişikliklerin hayatageçirildiğine işaret edilen yazıda, bu değişikliklerin ulusal düzeyde başarı ilehayata geçirilmesinde mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarına önemligörev ve sorumluluklar düştüğü vurgulandı.

Eğitim öğretim kurumlarında sunulan hizmetlerin MEB tarafındanbelirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda, kaliteli ve verimli olarak yerinegetirilmesinde okulların kurumsal performanslarının da önemli oranda belirleyiciolduğuna işaret edilen yazıda, şunlar kaydedildi:

"Bu doğrultuda, mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarınınmevcut hizmet potansiyellerini en üst noktaya taşıyarak kamu kaynaklarınınetkili, ekonomik ve verimli olarak kullanılmasını sağlamak, okulların vekurumların kurumsal kapasitelerinin gelişimine destek olmak, eğitim-öğretimhizmetlerinde kalite ve verimliliği sağlamak, emsallerine göre başarılıçalışmaları ile öne çıkan okul ve kurumları ödüllendirmek amacıyla 2017-2018eğitim öğretim yılından itibaren mesleki ve teknik ortaöğretim okul vekurumlarının performansları belirli kriterler çerçevesinde izlenerekdeğerlendirilecektir."

Kanıtlayıcı belgelerle puanlama yapılacak

Yazıda, mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarınınperformanslarının izlenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili olarak milli eğitimmüdürlükleri ve okul müdürlüklerince yapılacak çalışmalar da aktarıldı.

Buna göre, il genelinde faaliyet gösteren mesleki eğitim merkezleridahil olmak üzere tüm mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarınınperformanslarının değerlendirilmesi için bir değerlendirme formu hazırlandı.

İl milli eğitim müdürlüklerince performans değerlendirme çalışmalarıiçin yeter sayıda ve 3 kişiden oluşan değerlendirme komisyonları kurulacak.Komisyonlar, il veya ilçelerde mesleki ve teknik eğitimden sorumlu milli eğitimmüdür yardımcısı veya şube müdürü başkanlığında oluşturulacak. Her komisyon,eksiksiz bir şekilde tüm üyelerin katılımı ile çalışmalarını bizzat okula veyakuruma giderek yapacak.

Komisyon üyeleri,her bir performans göstergesine ilişkin puanını,bizzat yerinde gözlem yapmak suretiyle ve okul müdürünce onaylanmış kanıtlayıcıbelgeleri görmek suretiyle, gerektiğinde ilgili yönetici, öğretmen veöğrencilerle de görüşerek verecek.

Puanlar, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü web sitesinde okuluygulamaları bölümünde yer alan okul performans değerlendirme modülüne(mtegm.meb.gov.tr/okulperdeg) komisyon üyelerince girilerek kaydedilecek.

Performans değerlendirme sonuçları, Bakanlık tarafındandeğerlendirilecek ve valiliklere duyurulacak.

Performans değerlendirmesi nasıl olacak?

Bakanlık, meslek liselerinin performanslarına ilişkin kriterleri,"eğitim-öğretim ortamları", "öğrenci başarı, devam ve disiplin durumu","rehberlik çalışmaları", "proje ve okul-sektör iş birliği çalışmaları", "sosyaletkinlik çalışmaları", "okul sağlığı çalışmaları" ve "yönetim" olmak üzere 7başlık altında toplandı.

Buna göre, öncelikle okul ortamına ilişkin performans belirlenecek. Bu kapsamda, okulda bulunan dersliklerin en az yarısı, atölye ve laboratuvarlarıntamamı incelenerek değerlendirilecek. Atölye ve laboratuvarların iç cephe vezemin durumu değerlendirilirken ilgili meslek alanının özelliği göz önündebulundurulacak.

Atölye ve laboratuvarlarda bulunan tüm makine teçhizat ve eğitim vedeney setleri incelenerek eğitimde kullanılıp kullanılmadığına, arızalı, okulunherhangi bir bölümünde atıl vaziyette veya hurdaya ayrılmış makine-teçhizat,eğitim ve deney seti bulunup bulunmadığına dikkat edilecek.

Engelli öğrenciler için rampa, lavabo-tuvalet ve asansör ile işsağlığı ve güvenliği kapsamında alınan tedbirler de performans kriterleri arasınaalındı.

Akademik başarı

Öğrencilerin akademik başarıları tespit edilerek tedbir geliştirilipgeliştirilmediği de kriterler arasında sayıldı. Bunun yanında,aile ziyaretleri, koçluk ve danışmanlık sistemi ile öğrencilerle birebir ilgilenilme durumu,başarısı düşük öğrencilerin yetiştirme ve destekleme kursları ile desteklenmesi,zümrelerde alınan başarıyı artırmaya yönelik kararların uygulanma durumu dapuanlanacak.

Performans değerlendirilirken, okulda devamsızlıkların velilere anlıkbildirilmesi için SMS uygulaması kullanılması, devamsızlıkla ilgili velibilgilendirme semineri yapılması gibi uygulamaların olup olmadığına da bakılacak.

Rehberlik için ayrı puanlama

Bakanlığın belirlediği performans kriterleri arasında yer alan okulunrehberlik hizmetleri de puanlamaya dahil edildi.

Buna göre, YGS ve diğer sınavlara yönelik rehberlik çalışmaları, aileeğitimi, öğrencilere verilecek bilgilendirme seminerleri gibi çalışmalar kanıtadayalı olarak puanlanacak. YGS'de okulun tüm testlerde elde ettiği net sayısınınortalaması tespit edilecek. Bir okul hem il hem de Türkiye ortalamasının üzerindenet ortalamasına sahipse Türkiye ortalaması ve üzerine ilişkin puan değeriverilecek.

Zararlı alışkanlıklarla mücadele ve şiddetin önlenmesi konusundakiçalışmalar da kanıta dayalı olarak puanlanacak. Bir önceki ve içinde bulunulaneğitim öğretim yılı içerisinde ulusal ve yerel basında çıkan eğitim ve öğretimdeiyi uygulama örnekleri için puan hesaplanacak.

Patent ve faydalı modeller de puanlamada

Proje ve okul-sektör iş birliği çalışmaları kapsamında, son üç eğitimöğretim yılında yapılan herhangi bir proje başvuru durumu, uygulanan veyatamamlanan ulusal ve uluslararası projeler de puanlanacak.

Ayrıca okul adına yapılan patent, faydalı model başvurusuna dair belgegörülmek suretiyle puan verilecek. Son beş eğitim öğretim yılında okul adınaalınan patent ve faydalı model var ise sayısına göre kanıtlayıcı belge görülmeksuretiyle performans puanı alacak.

Beceri eğitimini ya da stajını işletmelerde yapan öğrenci sayısınınokulda ve işletmede beceri eğitimi veya staja devam eden toplam öğrenci sayısınaoranı hesaplanarak puanlanacak.

Öte yandan, okulun süreli yayınları, bir önceki eğitim öğretim yılıiçinde okulun bireysel ya da ekip olarak katıldığı bilimsel, kültürel ve sanatsalfaaliyetlerde dereceye girenlerin her başarısı ayrı ayrı değerlendirilecek.

30 Ağu 2017 - 14:08 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.921.204 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hendek İlçesinin havaya uçan 7 kişinin can verdiği 114 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası kaldırılsın mı?