"Hendek'teki çocuklar sadece işçi mi olacak?"

MHP Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, ilçede özellikle meslek liselerine ağırlık verilmesine yönelik çalışmalara tepki gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, ilçedeki eğitim çalışmaları ve okullarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İlçede Fen ve Sosyal Bilimler türü okulların bulunmadığına dikkat çeken Babaoğlu, 'Hendek'te mesleki okulların bulunması gerektiği' yönündeki açıklamalara ise tepki gösterdi.

MHP'li Başkan Babaoğlu'nun açıklaması şu şekilde:

NİTELİKLİ İLÇENİN NİTELİKSİZ EĞİTİMİ

Takdir edersiniz ki bir şehrin yaşanabilir olabilmesi için insanların temel ihtiyaçlarını karşılıyor olabilmesi gerekir. Bunlar iş, barınma, güvenlik, eğitim sağlık, ulaşım gibi başlıklar altında toplayabiliriz. Bunlardan biri ya da bir kaçının olmaması insanların göç etmesine, başka yerlere gitmelerine neden olabilir. Ama alt yapısını tamamlamış ve insanların temel ihtiyaçlarını karşılayan kentler ise tam tersine başka bölgelerden göç alır.

İşte bu bağlamda Hendek'te yaşanan bazı sorunları ifade ettiğimizde, ilgililer tarafından bizlere cevaben yapılan açıklamaları basından okuyoruz.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; Hendek'e hizmet etmiş taş üstüne taş koymuş herkese sahsım ve partim adına teşekkür ederim.

Derdimiz bir sorunu dile getirirken üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değildir. İşte bu yaklaşımla dile getirdiğimiz sorunlardan biri de eğitim alanında yaşanmaktadır.

HENDEK'TE 'NİTELİKLİ' OKUL YOK

Eğitimde sınavla öğrenci alınan bir okulun Hendek'te olmaması, sorunların başında gelmektedir.

İlçemizde Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ya da Türkiye'de yeni açılmaya başlanan İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi olması gerektiğini ifade ettik.

Ama siyasetçiler bize cevap vereceğiz diye sapla samanı karıştırıyorlar.

HENDEKLİ ÖĞRENCİLER İŞÇİ Mİ OLACAK?

Hele hele de "Biz sanayi bölgesiyiz. Hendek'te meslek liselerinin olması gerekir" gibi şecaat arz ederken, sirkatini söylemekteler. Ne yani, Akyazı, Arifiye, Erenler ve Serdivan'da yaşayan çocuklar akademik kariyer yapsın, Hendek'teki öğrenciler doktor, avukat, mühendis, bilim adamı olmasın mı?

Birileri Hendek'te gelecek fabrika kuracak, bizim çocuklarımızda sadece onların açtığı iş yerlerinde işçi mi olacak?

Mühendis, işletmeci, yönetici olamayacak mı?

Bu çok yanlış ve geleceğe yönelik çocuklarımızın önünü kapatan vizyonsuz bir söylemdir. Bu söylem Hendekli gençlerimizin geleceğini karartır.

İşte bu tutum ve söylem maalesef Hendek'te eğitime bakış açısını ve nitelikli bir tane okulun olmamasının sebebini açıklamaktadır.

ESKİ OKULU YIKIP...

Bir başka durumda eski okulları yıkıp yerine yenilerini yapıp, sanki ilçemizde olmayan yeni bir okul yapılıyormuş gibi kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir.

Cumhuriyet İlkokulunu yıktınız. Yerine hiçbir sosyal faaliyet alanı dahi olmayan bir ilkokul yaptınız.

Depreme dayanıklı olduğunu müteahhidi tarafından aldığı raporla ispatlanan Yenimahalle İlkokulunu yıktınız, yerine okul yapılacak.

Var olan endüstri meslek lisesinin binası depreme dayanıksız diye yıkıldı yeni bina yapıldı.

Bir okul yapıp iki tane meslek lisesini tek okulda topladınız.

Şimdi soruyorum, ilçe merkezinde yeni bir ilkokul, ortaokul ya da lise mi açtınız?

Fen Lisesi, Sosyal Bilimler ya da Güzel Sanatlar Lisesi yaptınız da bizim mi haberimiz olmadı?

Bir tek Fetöcülerin el konulan yurtlarına Kız İmam Hatip Ortaokulu ve Özel Eğitim Okulu açtınız.

BAKIN AKYAZI'YA...

Ama bakın Akyazı'ya, AKP iktidarında Sağlık Meslek, Anadolu Öğretmen ve Fen liseleri açıldı. Geçen yıl Akyazı'da sadece Fen lisesinden 116 öğrenci Türkiye'nin en seçkin okullarına yerleşti. Keza eski adı ile Anadolu Öğretmen Lisesi'nden de mezun olan 100 öğrencinin 91 tanesi 4 yıllık okula yerleşti. Diğer okulları söylemiyorum bile.

Bu öğrencilerimize başarılar diliyorum ama bir o kadarda gıpta ediyorum. Bir Hendekli olarak neden bizim ilçemizde böyle okullar yok, neden bizim çocuklarımızda böyle başarılı okullarda okumuyorlar Tıp, hukuk, en iyi mühendislik ya da işletme fakültelerini kazanmıyorlar diye de hayıflanmadan edemiyorum.

BİR TANE DE OLSA...

Herşey bir yana, buradan bir siyasetçi ve Hendek'in bir evladı olarak tekrar yineliyor ve diyorum ki; Hendek'te bu yıl sınavla öğrenci alacak muhakkak bir tane de olsa lise olmalıdır. Bu okul ya bir Fen lisesi, Sosyal Bilimler lisesi ya da bir Proje İmam Hatip lisesi olmalıdır.

Hendek ilçe merkezinde muhakkak bir ilkokul ve ortaokul yapılmalı ve bu okul Hendek'in geçmişini temsil eden ve yıkıldığında hepimizin içini kanatan Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu adını almalıdır.

BELEDİYE'Yİ ALDIĞIMIZDA...

Hendekli vatandaşlarım şunu iyi bilsinler ki, şayet mevcut yönetim bunları yapamazsa MHP'nin sözü olsun. Belediye'yi aldığımızda yerel imkanları kullanarak, bu okulları ilçemize kazandıracağız.

Saygı ve sevgilerimle...

09 Şubat 2018 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.008.812 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

murat tuna - Sayın Babaoğlu cevap olarak yayınladığınız bu metinde nitelikli okul konusuna değinmişsiniz .Oysa ilçe başkanı Fen lisesi konusunda calışmaların yapıldığını bu konuda sayın Mustafa İsenin takipci olduğunu okumadınızmı ? Meslek liseleri bir ülkenin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamasıdır. Gelen bir yatırıma hayır biz istemiyoruz mu demeliydi. sayın Ali Kemal Sofu ? Bir Hendekli olarak eleştiri yapmak yerine şu eksikliklerin bir an önce tamamlanmasını tavsiye ediyoruz. Belediye imkanları ile yapacağız diyosunuz. Türkiyede belediye imkanı ile yapılan bir lise duymadım hic. Bu biraz kemal kılıcdaroğlu vaadi gibi oldu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 15:54
07

Rasim Telli - Adam taş üstüne taş koymaya çalışıyor. Ne kadar partizan varsa gakgaklamaya başlamış. İyi madem bütün okullar kapatılsın!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 15:54
06

fatih küçük - Ülkücüleri rezil ederek payanda olduğunuz akp ye sorun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 15:54
05

Ali KANDAZ - HENDEK İlçemizde bu saydığınız okullardan birinin ya da tamamının bulunmaması kesinlikle büyük bir eksikliktir. Ancak bunlar olsun derken MESLEK LİSELERİ ni hafife alan bu beyânınız hiç şık düşmemiştir. Bakın bakalım meselâ AKYAZI genç nüfûsunun eğitim ve istihdam tablosuna; KAÇTA KAÇI DOKTOR, NE KADARI VASIFSIZ(!) İŞÇİ OLMUŞ. GENÇ YOĞUN NÜFÛSA SAHİP ekonomilerde MESLEK LİSELERİ nin lüzûmu ihmâl edilmemelidir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 15:54
04

FURKANNN - TAMAMEN HAKLISIN BURADA VE KATILIYORUZ BENCE Bİ İMZA KAMPANYASI LAZIMMMM SES ÇIKARMAK İÇİNNNN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 15:54
03

merda - boş yere meslek lisesine göndermeyin çocukları hem sanayiye 1700 tl ye zengin fabrika A.Ş lere köle yapılıyor hemde sanayiye ara eleman yani işkurca ömür boyu köle olduruluyor gençler o yüzden ben meslek lisesi köle olarak diyorum sadece lise düz lise ye työnlendirinki hem yök hem ösym hem devleti aliye düz lise mezununa üniversitede iyi yerlere yerleştiriyor gerisi traşşşş yok meslek lisesi memleket meselesi diye diye bizleri sanayiciye köle yaptılar....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 15:54
02

send işçi - bide o hendek çocuklarının maaşlarını düşünseydin aynı yolda yürüdüklerinizle beraber

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 15:54
01

hendekli - başkan diğer ilçelerle kıyaslarsan hendek başı alıyordur araştırmanı yapmışsındır umarım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 15:54


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?