Gar'da istimlak mesaisi!

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bugün yapılacak toplantısında Gar Meydanı'nın istimlak edilmesi ile ilgili de ilk adım atılıyor.

Büyükşehir Belediye Meclisi bugün toplanıyor. Meclis gündeminde bulunan 50 madde görüşülerek karara bağlanacak. Saat:14.00'da belediye meclis salonunda yapılacak toplantıda belediyenin 2012 mali performans yılı programı, gelir tarifesi konuları en önemli maddeleri oluşturacak.

YOLLAR KONUSU ELE ALINACAK
Yine Adapazarı, Karapürçek, Erenler, Serdivan, Sapanca, Hendek, Söğütlü, Ferizli, Arifiye, Akyazı İlçe Belediyeleri sınırları içinde kalan Büyükşehir Belediyesi Sorumluluğundaki yollar Büyükşehir Belediyesi meclis kararında belirtilen kriterler çerçevesinde tespit edilmiş yolların durumu da mecliste görüşülecek.

YENİ MEZARLIK GELİYOR
Meclis gündeminde yeni mezarlık yeri de ele alınacak. Erenler İlçesi sınırları içerisinde mülkiyeti Erenler İlçe Belediyesine ait parsellerin 5393 sayılı Belediye Kanununun 18 nci maddesinin e fıkrası 75 nci maddesinin d fıkrası ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7/s maddesi uyarınca mezarlık ve mezarlık hizmetlerinde kullanılmak üzere Büyükşehir'e devredilmesi için Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesi ile ilgili yazı görüşülüp karara bağlanacak.

YENİ BÜTÇE HAZIRLANIYOR,

ERENLER 2011'E EK BÜTÇE İSTİYOR

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, 12/09/2011 tarih ve 8/384 sayılı kararı ile incelenmek üzere Plan Bütçe Komisyonuna havale edilen, 2011 yılı Bütçesine ek ödenek konulmasına ilişkin Erenler İlçe Belediye Meclisinin 03/08/2011 tarih ve 70 nolu kararında belirtildiği üzere Ek Ödenek Bütçesinin 3.000.000.00.-TL (Üçmilyonlira) olarak kabul edilmesinin yasa ve mevzuatlara göre hazırlandığı görüldüğünden kabulünün uygun olacağı şeklinde tanzim olunan 28/09/2011 tarihli Komisyon raporu da bu meclise gelecek. Ancak belediyelerin 2012 bütçesini hazırladığı ve yıl sonunun geldiği şu günlerde Erenler'in ek bütçe hazırlaması akıllarda soru işareti bıraktı.

MURAT DERESİ KORUMA BANDI NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ?
Serdivan İlçesi, Kazımpaşa-Kuruçeşme arasında kalan 8 ha'lık alanın 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı, Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisinin 13/12/2010 tarih ve 12/509 sayılı kararı ile onaylandı. Ancak Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Etüd ve Plan Dairesi Başkanlığı'nın 10/08/2011 tarih ve 300197 sayılı yazısı ile planlanan bölge içinde kalan Murat Deresi Koruma Bandı 20.00 metreden 6.00 m'ye düşürüldü. Yeniden düzenlenen koruma bandına göre hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğinin kabulünün uygun olacağı şeklinde tanzim olunan komisyon raporu da meclis gündeminde yer alacak. Ancak tüm dünya da doğayı yaşatma adına önlemler alınırken Murat Deresi koruma bandının neden düşürüldüğü merak ediliyor.
SAPANCA'DA İTİRAZ EDEN EDENE
Sapanca İlçesi Ünlüce-Kuruçeşme Orman Köyleri 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına ilan-askı süresi içerisinde yapılan itirazla meclis gündeminde ele alınacak. Komisyon raporuna göre yapılan 122 adet itirazdan 81 adedinin reddinin uygun olduğu, 38 adedinin kabulünün uygun olduğu, 3 adedinin ise kısmen uygun olduğu kısmen uygun olmadığı belirtildi. Bu konuda son kararı meclis verecek. Ayrıca yine mecliste Sapanca'da mahkemece iptal edilen ya da yürütmesi durdurulan imar değişikliklerinin yeniden düzenlemeleri ile ilgili konularda mecliste görüşülecek.
GAR MEYDANI'NDA KAMULAŞTIRMA'DA İLK ADIM
Sakarya Büyükşehir Meclisi'nin bugün yapılacak toplantısında belediye Gar Meydanı ile ilgili kamulaştırma kararını hayata geçiren ilk adımı atıyor. Mecliste burada ki parsellerin istimlak bedelleri için İller Bankası A.Ş.'den 180 ay vadeli (15 yıl) 15 milyon TL kredi alınması ve bu krediye ait her türlü işlemlerin yürütülebilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanına ve Encümene yetki istenecek. Ayrıca mecliste Gar düzenlemesi ile ilgili Sakarya 2. Mahkeme kararında belirtilen hususlar çerçevesinde yeniden hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği de görüşülerek karara bağlanacak.
HERKES GÖREV BAŞINA
Bilindiği gibi Gar Meydanı depremden sonra yeşil alan olmuştu. Sakarya kamuoyu da bu yönde büyük destek vermişti. Ancak bölgede ki parsel sahiplerinin durumu neticesinde yer yer buranın imara açılması gündeme gelmiş ve büyük tepki çekmişti bu girişimler. Vatandaşlar bölgede ki parsel sahiplerine seslenerek, "Burada ki parsel sahipleri Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası. Milletvekili Hakan Şükür'ün akrabaları. Ayrıca şehrin diğer ileri gelenleri. Herkes taşın altına elini koysun. İstimlak konusunda belediyeye kolaylık sağlansın. Kent Meydanı ve Gar Meydanı bütünleşik olarak bu şehre kazandırılsın. Bu şehri seven gereğini yapsın. Burası yeşil alan olarak Gar Binası ile yaşasın." çağrısı yaptı.
GÖZLER YİNE KOOPERATİF DAVASI'NDA
Gündem dışı konuşmalarda gözler ise mahkemeye taşınan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar arasında ki kooperatif iddiasında olacak. İMO Başkanı Gürpınar'ın Toçoğlu aleyhine açtığı 10 bin TL'lik tazminat davasının yeni duruşması bir süre önce 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde gerçekleştirilmiş ve şahitlerin ifadelerinin ardından mahkeme yeni duruşma tarihini 27 Ekim 2011 olarak belirlenişti. Ancak mahkemede Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun savunması ve avukatının MHP'li üye Metin Ökden'i işaret etmesi bu meclisin önemini daha da artırdı. Tüm gazetelerin isim vererek yaptığı haberlerin aksine Zeki Toçoğlu aylar sonra mahkemede aksini söylemişti.
MECLİSTE TOÇOĞLU'NA "KİMİ KASTEDDİN?" SORUSU GELEBİLİR
"Dün ne dediysek, ağzımızdan hangi sözler çıkmışsa bugün yine bu sözlerimizin arkasındayız" diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun savunması kafaları karıştırdı; "mecliste söyledi, mahkeme de şaştı" yorumlarına neden oldu. "20 yıldır bitiremediği kooperatife baksın" sözünde Gürpınar'ı kastetmediğini savunmasında belirtilen Toçoğlu'na, "Tüm gazeteler Gürpınar'ı yazdı. Sen kastetmediğini söylüyorsun. Kimi kastedin?" sorusunun gelmesi bekleniyor. Toçoğlu'na bu soru gelirse ne cevap vereceği merak konusu.

TARIK BULUT

10 Eki 2011 - 08:15 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.287.852 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?