Yargı paketinde gazeteleri bitirecek madde!

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde resmi ilan statüsündeki icra ilanlarının, yazılı basın olan gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması öngörülüyor.

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde resmi ilan statüsündeki icra ilanlarının, gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması öngörülüyor.

Anadolu'da, sadece resmi ilan almak için kurulmuş çok sayıda gazete bulunuyor. Hem tirajı olmayan hem de okunurluğu bulunmayan bu gazeteler, icra ilanlarının yayımlanma zorunluluğunun kaldırılmasına tepki gösteriyor. Çünkü bir çok gazete, sadece resmi ilan alabilmek için kuruluyor. Yani bir anlamda Devletin verdiği resmi ilanlarla ayakta kalabiliyor. Sadece yerel gazeteler değil ulusal bazda yayınlanan bazı gazeteler dahi resmi ilanlar ile giderlerini karşılayabiliyor.

YEREL GAZETELER 'KALKMASIN' BAKANLIK 'KALKSIN'

Ancak uygulamada, gazetelerin tiraj ve buna bağlı olarak reklam gelirleri ile ayakta duramaması, gazetelerin habercilik yapmalarına engel oluyor. Bir çok ilde gazeteler yerel düzeydeki güç odaklarına hizmet ediyor. Bu kimi zaman bir siyasi oluşum kimi zaman bürokrasi kimi zaman da sermaye gücü oluyor.

Bakanlık yetkileri ise, icra ilanlarının hiçbir fonksiyon icra etmeyen yerel gazetelerde yayımlanması uygulamasına karşı çıkıyor. İnternet çağında, resmi ilanların, ilan.gov.tr adresinden yayımlanmasının yeterli olduğu düşünülüyor.

Uzun süredir konuşulmakta olan uygulamanın hayata geçebilmesi halinde, resmi ilanlar artık sadece internette yayımlanacak

23 Temmuz 2019 - Medya 2 Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.575.305 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Is uretin - Sizde kendinize baska kaynak bulun, adam gibi icerik uretin, reklsmdan kazanin...

Yandas fazeteler zaten domuruyor kamu kaynaklarini, bi yerel medya eksikti...

Is yapin is...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Temmuz 12:18