Karasu'da palyatif bakım merkezi açıldı

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Karasu Devlet Hastanesi'nde açılan palyatif bakım merkezi ile ilimizde palyatif bakım yatak sayısının 43'e yükseldiğini kaydetti. Palyatif bakım nedir? Bu kelimeler ne anlama geliyor?

Haber Resmi
Haber Resmi
+4
Haber albümü için resme tıklayın

    Karasu Devlet Hastanesi'nde sekiz yataklı Palyatif Bakım Merkezi törenle hizmete açıldı. Açılış törenine, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, İl sağlık müdürü Aziz Öğütlü, AK Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, İl Sağlık Müdürlüğü ile hastane yöneticileri ve çalışanları katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Hastane Başhekimi Op. Dr. Celalettin Akyol, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akyol, Palyatif Bakım ünitesinde bir sorumlu uzman hekimle altı hemşirenin görev yaptığını dile getirerek "Sosyal hizmet uzmanımız ve psikoloğumuz ile koordineli çalışılan palyatif bakım ünitemizde ilimiz ve çevre illerden de hasa kabul ediliyor." dedi.

İlimizde Akyazı, Hendek, SAÜEAH Korucuk Kampüsünde olmak üzere toplamda 35 olan palyatif bakım yatak sayısının Karasu Devlet Hastanesi'nde açılan yeni merkezle 43'e yükseldiğini dile getiren İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, palyatif bakımın önemli bir ihtiyaç olduğunu belirtti.  Her hastanede palyatif bakım ünitesi açmayı hedeflediklerini söyleyen Öğütlü "Palyatif bakım, var olan hastalıkları nedeni ile iyileşmeyen veya tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa bağlı terminal dönem dediğimiz son döneme giren hastalara destek olmak amacıyla yapılan işlemler bütünüdür. Hastanın acılarını dindirmek, rahatlatmak amacıyla yapılan profesyonel bakım desteğidir. Palyatif bakım, uzmanlaşmış ve gönüllülük esası ile de çalışması gereken bir ekibin işidir. Hastaların son ana kadar aktif bir yaşam sürmeleri için destek sağlar. Hasta yakınlarına terminal dönemdeki hasta bakımları konusunda eğitim vermeyi ve onların bu bakıma aktif katılımlarını sağlamayı amaçlar. Karasu'da açılan bu merkezimin hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

Öğütlü'nün ardından konuşan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Karasu Devlet Hastanesi'nin bölge halkına en iyi şekilde hizmet vermesi için Belediye olarak ellerinden gelen desteği vermeye her zaman hazır olduklarını dile getirerek "İlçemiz ve bölge halkına kaliteli bir sağlık hizmeti vermek için canla başla çalışan hastane yönetimi ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Yeni açılan palyatif bakım merkezimiz birçok ihtiyaca cevap verecektir. Hayırlı olsun" diye konuştu. Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle palyatif bakım ünitesinin açılışı yapıldı.

Palyatif bakım nedir? Bu kelimeler ne anlama geliyor?
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu kavramı ilk olarak 1989 yılında tanımlamıştır. 2002'de yapılan tanım ise şu şekildedir:
"Palyatif bakım, yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerin erken tespit edilerek ve etkili değerlendirmeler yapılarak önlenmesi veya giderilmesi yolları ile arttıran bir yaklaşımdır."
Bu tanım, hayatı tehdit eden hastalık teşhisi almış hastaların bakımını kapsıyor. Özel olarak kanser hastalarının bakımı için ASCO tarafından yapılan tanım ise şöyledir:
"Kanser Palyatif bakımı, hastalar ve aileleri için acı ve sıkıntı verici olup onların hayat kalitesini etkileyen çeşitli hususlara yönelik iyileştirmelerin (terapilerin) kanser bakımına entegre edilmesidir."
"Palyatif" ne demek?
Palyatif bakım, hastadan bilgi alıp fiziksel bir muayene yaptıktan sonra rahatsızlık veren belirtilerin nerden kaynaklandığını araştırmadan ya da bu belirtilere sebep olan şeyi tedavi etmeden, sadece belirtilerin azaltılmasını ya da yok edilmesini ifade eder. Mesela, bir palyatif bakım ekibi nefes darlığı ve nefes alırken acı duyma gibi belirtileri, ister akciğer kanserinden kaynaklanıyor olsun, ister zatürre, anjin ya da başka bir hastalıktan, aynı şekilde ele alıp rahatsızlığı gidermeye çalışır. Hastaya ne rahatsızlık duyduğunu sorup fiziksel muayenesini yapmak hemen her durumda belirtilerin giderilmesine yetecek kadar bilgi sağlar, ayrıca akciğer filmi çekilmesine ya da başka testler yapılmasına gerek duyulmaz. Çünkü, hasta bu hastalığı için tedavi görmekteyse, palyatif bakımından beklenen tek şey sıkıntı veren belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır; eğer söz konusu hasta için bu belirtilere sebep olan hastalığın tedavisinin artık mümkün olmadığı biliniyorsa, palyatif bakım ekibinden beklenen tek şey yine aynı şekilde belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Eğer bir testin sonuçları tedavi biçimini etkilemeyecekse, o test yapılmamalıdır; bu tıpta çok iyi bilinen bir ilkedir.
Kaynak: kanser.gov.tr

30 Haziran 2019 - Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.875.715 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Sakaryalı - Sakarya sağlık bitmiştir,

Resim vermekle makamlarda oturma dönemi bitti.İcraat yapan idareciler bekliyor sakarya...

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 30 Haziran 10:46
04

Bayrak - Palyatif bakım olanakları arttırılmalı. Özellikle çaresiz hastalıklarda hastayı ve yakınlarını bir nebze olsun rahatlatacak tek şey. "yapacak bir şey yok" deyip eve göndermek değil...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 10:46
03

Bir Bilen - Adamlar daha ne yapsın be kimsenin hayatı kalmadı gece gündüz sağlık için uğraşıyor... İnsan gibi kendinize bakında grip olan hastaneye yerleşiyor Türkiyenin başka bir yerinde yok bu kadar hasta pazara gezmeye çıkan hastaneye uğramadan gitmiyor Sağlık sektörünün en mağduru sağlık çalışanlarıdır.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 10:46
01

Abdullah ÇOT - OH BÜTÜN YETKİLİLER BURADA...BOŞALTILAN HASTANE NİÇİN MAHVEDİLDİ. ..BELDELERDEKİ VE BÜYÜK KÖYLERDEKİ 40 YILLIK SAĞLIK OCAKLARI NİYE KAPALI... İĞNE VURDURMAYA ADAM BULAMIYORUZ...BU MİLLET SİZE DAHA OY VERMEZ...SİZDE BU KAFA OLDUKÇA...

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 30 Haziran 10:46


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?