Üniversitede STK'larla toplantı

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda buluştu

   SAÜ Personel Lokalinde düzenlenen toplantıya Rektör Savaşan'ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Temel Gürdal, Prof. Dr. Hatem Akbulut, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Kahraman ve SAÜSEM Müdürü Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu katıldı. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Savaşan, bir yıllık dönemde neler yaptıklarını ve gelecekte neler planladıklarını anlattı. Kampüste uygulamaya geçecek olan 'Yaşayan Kampüs' projesine değinen Savaşan, projenin Rektörlük başvurusunda yer alan iki ana projelerinden birisi olduğunu söyledi.

Yaşayan Kampüs projesiyle hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin çalışmalarına daha kolay odaklanabileceklerini belirten Prof. Dr. Savaşan, "Bu çalışmamız eğitim ve araştırma laboratuvarlarının geliştirilmesi ve güncellenmesi, gece çalışma yapan akademisyenlerimizin ihtiyaçlarını kampüs içerisinde giderebilmesi anlamına geliyor" dedi.

"Öncelikli alanlara yöneleceğiz"

Diğer projenin de araştırma üniversitesi olma yolunda yapacakları çalışmalar olduğunu kaydeden Rektör Savaşan, şöyle devam etti:

"Bunu yaparken de kümelenme mantığıyla hareket edeceğiz. Ancak kaynaklarımız kıt olduğu için bir şekilde bazı alanlara odaklanmamız lazım. Ülkenin ve bölgenin kalkınma önceliklerine bakarak, belli bazı alanlara odaklanmamız gerekiyor. Biz de hangi alanlarda fark oluşturabileceğimizi istişare ettik. Savunma ve otomotiv sanayiine malzeme geliştirme ve üstün malzeme konularında karar kıldık. Malzeme kaplama alanında da savunma sanayine hizmet edebiliriz. Bu konuda Türkiye'de tek, dünyada da sayılı laboratuvarlara sahibiz. Medikal ürün geliştirme konusunda bir altyapımız var. Doku Kültürü Laboratuvarımız var. Sakarya, süs bitkiciliğinde Türkiye'de önemli bir yer edindi. Bu laboratuvarlarda yeni üretimler gerçekleştiriliyor. Bunlar yakın bir zamanda gerçek ortamlara taşınacak. Bundan sonra da ticarileştirilecek. Siber güvenlik konusunda da oldukça donanımlı akademisyen grubumuz var. Bu konuda da pek yakında ulaşım ve enerji gibi alanlarda siber saldırılara karşı korunmak üzere geliştirilen bir altyapı kurulmuş olacak. Dolayısıyla birçok konuda adım atabiliriz, ancak enerjimizi bu alanlara odaklarsak, daha fazla kalkınma önceliklere imkân tanımış oluruz diye düşünüyoruz."

"Eğitimde hedeflerimizi uyguluyoruz"

Eğitim alanında da göreve geldikleri günden itibaren yaptıkları çalışmaları anlatan Savaşan, şunları söyledi:

"Özellikle İlk haftalarda bazı atamalarımız basında oldukça yer aldı. Bu iş aynı zamanda ekip işi. Hem akademisyenlerimiz hem de diğer personelimizin bir arada daha uyumlu çalışabilecek bir ekibin de kurulması gerekiyor. İlk önce eğitime baktık. Başka yerlere odaklanıldığı zaman eğitimin güncellenmesi ve bazı hamlelerin yapılması gecikebiliyor. Eğitim altyapısına yönelik olarak arkadaşlarımız çok çalıştı. Her hafta ölçme ve değerlendirmede müfredat geliştirmeye yönelik yeni bazı atılımlar yapıldı. Birçok konuda kurulan farklı komisyonlar bu konuda çalıştı. Eğitim konusunda hiçbir boşluğumuz kalmadı. 3+1, 7+1 ve UMDE uygulamalarımız var. UMDE uygulaması öğrenciye 7+1'den daha nitelikli bir katkı sağlıyor. İşyeri fakültede adında bir uygulamamız var. Bu yıl sektör derslerini başlattık. Tüm alanlarda öğrencilerimizin özellikle sektörden uzmanların belirleyeceği eksikliklerini yine sektör uzmanları vasıtasıyla giderebileceği bir uygulama. Bu konuda 26 lisans ve 11 tane yüksek lisans dersi tanımlandı. Bu da önemli bir atılım olacak. Eğitim laboratuvarlarının yenilenmesi gerekiyor. Yüksek lisansta deneyimli öğrenci modülümüz var. Örneğin sektörde 10 yıldır çalışmış bir mühendis, yeni mezunlarla ALES sınavına katılmakta tereddüt yaşıyor. Bu durum onlar için bir dezavantaj haline dönüşüyor. Bunu gidermek için onlara ayrı bir havuz oluşturduk. Bu kişiler proje bazlı olarak yüksek lisans programlarına başvurabiliyorlar. Bunu şimdi de doktorada yaygınlaştırmak istiyoruz."

"Nitelikli uluslararası öğrencileri çekmeliyiz"

Sakarya Üniversitesinin girişimcilik sıralamasında 2018'de 25'inci sıradan 21'inci sıraya yükseldiğini vurgulayan Rektör Savaşan, bu alanda da girişimcilik ve proje yönetimi derslerini uygulamaya soktuklarını söyledi. Özellikle patentlerin ticarileştirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Savaşan, uluslararasılaşmanın da önemine değindi. Savaşan, "Türkiye'de yabancı öğrenci sayısı yaklaşık 15 bin. Dünyada da 8 milyona yakın uluslararası öğrenci var. Türkiye'nin bundaki payı çok düşük. Mümkün olduğu sürece ülke olarak bu pastadan daha büyük pay almamız lazım. Bu konuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversitemizde yaklaşık 3 bin 500 uluslararası öğrencimiz var. Bunu birkaç yıl içerisinde ikiye katlamayı düşünüyoruz. Sakarya bu konuda oldukça avantajlı. Ancak nitelikli uluslararası öğrencileri kazandırmamız çok daha önemli. Ortalamamızın üstünde öğrencileri kazandırmamız lazım. Bu yönde de adımlarımız olacak" diye konuştu.

"Toplulukları harekete geçirmeliyiz"

Akademisyenlerin yaptığı çalışmaları ödüllendirme konusunun da uygulamalardan birisi olduğuna değinen Rektör Savaşan, "Akademisyenlerimizin çalışmalarını görmemiz, onları onurlandırmamız gerekiyor. Eğitmenlik biraz da manevi tatmin ile alakalı. Dolayısıyla daha fazla gayretli olan akademisyenlerimizi ödüllendirme mekanizmasını devreye soktuk. Bu yönde çalışmalarımız var. Atama ve yükseltme ile ilgili çalışmalarımız var" dedi. Sakarya Üniversitesindeki birçok bölümde çok iyi eğitim verildiğini söyleyen Savaşan, "Sakarya'nın başarılı gençlerini üniversitemize bekliyoruz. Hem kampüs hem de eğitim ve sosyal olanaklar açısından aktif bir üniversiteyiz. 180 öğrenci topluluğumuz var. Bunların bir kısmı da STK'ların üniversitedeki uzantıları. Şuna inanıyoruz, gençlere teması yüzde 100'e çıkarmış olmamız lazım. Bunların içerisinde nitelik kazandırabilecek, adeta toplumu sürükleyebilecek türde olanlara da özel ilgi göstererek, onları daha iyi yetiştirmemiz lazım. Bunun için öğrenci topluluklarını harekete geçirmeliyiz. Bizim değer dünyamıza daha yakın olan öğrenci topluluklarına daha fazla destek vermeliyiz. İyi yetişebilecek gençlere daha fazla temas edebiliriz" şeklinde konuştu.

"Ürettiğimiz bilgiyle vizyon çizmeye çalışıyoruz"

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut da Sakarya Üniversitesinin bir yıllık Ar-Ge faaliyeti konusunda açıklamalarda bulundu. Üniversitede yapılan Ar-Ge çalışmaları ve bilimsel faaliyetlere ilişkin örnek projeler sunan ve öncelikler ile hedefler konularında bilgiler veren Akbulut, Sakarya Üniversitesinin laboratuvar ve bilimsel araştırma konularındaki alt yapı imkânlarının tanıtımının ve aktif kullanımının sağlanması amacıyla çalışma gerçekleştireceklerini söyledi. Özellikle savunma ve otomotiv sanayileri alanlarında bazı projeler yaptıkları bilgisini veren Akbulut, "Ürettiğimiz bilginin sektör ile katma değer oluşturacak şekilde bir vizyon çizmeye çalışıyoruz" dedi. Üniversite birimleri ile Teknokent-sektör işbirliğini sürdürülebilir kılmak amacıyla sistem kurulduğunu aktaran Akbulut, Sakarya Üniversitesinin imkânlarını Sakarya, bölge ve ülkenin hizmetine sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Rektör Savaşan, toplantının devamında STK temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

24 Tem 2019 - 18:17 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.755.093 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

09

çağırılmayan bir STK - Bu toplantıya hangi dernekler çağırıldı acaba, bizim de alanı bu konularla ilgili derneğimiz var ama herhangi bir davet gelmedi, seçmece çağırılıyor sanırım. Ek olarak bir gözlemimi de yazmak isterim: Aylardır bakıyoruz rektörün icraatları manşetlerde ve hemen her haberde sürekli bir usulsüzlük iddiası dillendiriliyor, kendisine bunları sormak isterdik ama kısmet olmadı. Siyasiler de bu haberleri okuyordur sanırım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 18:17
08

girişimcilik - girişimcilikte 25.sıradan 21.sıraya yükselmişsiniz çok merak etfik hangi girişimcilik projesidir bu??? bedavaya getirilen sünnet cemiyetimi ? ..bedavaya getirilen cübbelermi?...mezuniyet töreninde satılan bi tır su mu???... usulsüz yaptığınız atamalarmı??.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 18:17
07

cübbeler - cübbelerle ilgili iddialar doğrumu neden açıklama yapmadınız firmalara ödeme yapıp haraç almak ta projeleriniz arasındamı....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 18:17
06

kurum - çobanın yalanları kantinciler olarak hakkımızı helal etmiyoruz hakkımızı sonuna kadar savunacağız her yere başvuracağız ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 18:17
05

proje - rektör bey size bir soru sünnet cemiyeti ve iftarı bedavaya naaıl getirdiniz bu arge çalışmasını hangi ticarı deha sahibi zat gerçekleştirdi...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 18:17
04

atma - tekno kentin başında olan zatı usulsüz profesör yaptınız mahkeme kaeadıyla iptal edildi manşet oldunuz bahsettiğiniz projeleride böyle böyle mi yapacaksınız ..ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 18:17
03

müptezel - medyabara söz sarfeden müptezeller utandınızmı biraz hadi bunada deyin neden yayınlıyorsunuz diye haberciliğe sansür uygulanamaz kimseninde gücü yetmez...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 18:17
02

ekmek - joe ve daltın kardeşlerin yalanlarını dinlediniz...kırk hara iler miras yediler....riyakar ve pişkin olmak böyle bişey galiba..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 18:17
01

hayatınız riya - sayın rektor bu soyledikleriniz arge çalışmalarını o uyum sağlamadılar değiştirdik dediğiniz kadro yaptı bir yılda siz bunlarımı yaptınız insan bi teşekkür eder emek hırsızlığı yakışmıyor size ....daha sizin projelerinizi göremedik...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 18:17Anket Sakaryaspor'un yüzde 49 hissesinin satılmasını destekliyor musunuz?